ZDJĘCIA SATELITARNE POKAZUJĄ, ŻE TEREN, NA KTÓRYM STAŁY KOŚCIOŁY, ZOSTAŁ CAŁKOWICIE ZRÓWNANY Z ZIEMIĄ.
Władze Baku potwierdziły, że Katedra Macierzysta i Kościół św. Jakuba w Stepanakercie zostały zburzone. Nazwały je „nielegalnymi budowlami” i zaprzeczyły, jakoby działania te stanowiły zniszczenie dziedzictwa kulturowego lub religijnego.
Baku twierdzi, że budowle były „symbolami okupacji” i przedstawia rozbiórkę jako „przywrócenie prawowitości”. Przedstawiciel diecezji Lernik Hovhannisyan zaprzecza tym twierdzeniom, podkreślając, że teren ten był historycznie zamieszkiwany przez Ormian, a kościoły należą do kultury rdzennej ludności, a nie do „okupantów”.
Պաքու կը հաստատէ, որ քանդած է Ստեփանակերտի Մայր Տաճարն ու Ս. Յակոբ եկեղեցին
Արբանեակային պատկերները կը ցուցադրեն, որ եկեղեցիներու տեղերը ամբողջովին հարթեցուած են։
Պաքուն հաստատած է, որ Ստեփանակերտի մէջ քանդուած են Մայր տաճարը եւ Սուրբ Յակոբ եկեղեցին՝ զանոնք կոչելով «ապօրինի կառոյցներ» եւ հերքելով, թէ այս քայլը մշակութային կամ կրօնական ժառանգութեան ոչնչացում է։
| WATYKAN |
W prezentacji dokumentu podkreślono, że rodziny mają podstawowe znaczenie w przekazywaniu wiedzy o fundamentalnym znaczeniu opieki nad naszym wspólnym domem i nad każdą osobą. (...)
Druga część dokumentu to rozdziały tematyczne, dotyczące refleksji nad osiągnięciem celów wymienionych w encyklice „Laudato si”: wsłuchać się w krzyk Ziemi, wsłuchać się w krzyk biednych i bezbronnych, przyjąć i promować ekologiczną gospodarkę, przyjąć ekologiczny styl życia, a także rozważania o potrzebie ekologii integralnej i edukacji, o duchowości ekologii w perspektywie rodzinnej i o rodzinach biorących udział w życiu wspólnotowym.(...) (za Vatican News, 29 kwietnia 2026)
Վատիկանեան նոր փաստաթուղթ մը. «Համապարփակ բնապահպանութիւնը ընտանեկան կեանքին մէջ»
Վատիկանի վերատեսչութիւնները հրապարակած են նոր ուղեցոյց մը, որ կը նպատակադրէ ընտանիքներուն մէջ սերմանել «Laudato si’» եւ «Amoris Laetitia» շրջաբերականներու արժէքները՝ շեշտելով արարչութեան եւ մարդկային կեանքի հանդէպ խնամքը։ Փաստաթուղթը կը մատուցէ եօթը գործնական նպատակներ եւ յստակ քայլեր, որոնք կ՚օգնեն ընտանիքներուն որդեգրելու բնապահպանական գիտակից կենսակերպ եւ ամրապնդելու սերունդներու միջեւ համերաշխութիւնը։
» cały artykuł w j. ormiańskim (Vatican News, sekcja ormiańska)
TEKST DOKUMENTU W JĘZYKU WŁOSKIM i ANGIELSKIM
Z bezwarunkowym oddaniem bracia z ormiańśkokatolickiego kladsztoru w Bzommar dawali świadectwo ojcostwa Boga ormiańskim sierotom Ludobójstwa, przesiedlonym, słabym i zranionym w sercu i na duszy, zapewniając im edukację, wychowanie i wykształcenie zawodowe, aby zabezpieczyć ich przyszłość. Otwarto również nowe sierocińce, w szczególności sierociniec św. Grzegorza Oświeciciela w Bejrucie, gdzie zgromadzono setki ormiańskich sierot. (...)
Większość sierot była tureckojęzyczna, pozbawiona przynależności religijnej i podstawowego wykształcenia. W sierocińcu dużą wagę przywiązuje się do edukacji chrześcijańskiej, religijnej i moralnej, języka ormiańskiego i historii Armenii. Sierociniec pełni funkcję szkoły ormiańskiej dla ormiańskich sierot.
W sierocińcu powstał ruch harcerski, który jest bardzo aktywny. W sierocińcu otwarto fabrykę obuwia, a wielu sierot zostało wysłanych do różnych warsztatów, aby uczyć się rzemiosła i zapewnić sobie w przyszłości źródło utrzymania.
Զմմառու միաբանութեան հարիւրաւոր հայ որբերու մատուցած խնամքն ու հոգատարութիւնը
Անվերապահ նուիրումով Զմմառու միաբան հայրերը պանդուխտ, տկար, սրտով եւ հոգիով վիրաւոր Մեծ Եղեռնի հայ որբերուն տուին վկայութիւնը Աստուծոյ հայրութեան, տալով անոնց կրթութիւն, հոգեւոր դաստիարակութիւն եւ արհեստներու ուսուցում՝ ապահովելու համար անոնց ապագան։ Բացուեցան նաեւ նոր որբանոցներ, մասնաւորաբար Պէյրութի մէջ «Ս. Գրիգոր Լուսաւորիչ» որբանոցը, ուր հաւաքուեցան հարիւրաւոր հայ որբեր։ (...)
» cały artykuł w j. ormiańskim
| PARAFIA CENTRALNA |
Msza św., sprawowana w czwartek 23 kwietnia 2026 r., w 111. rocznicę Ludobójstwa Ormian w osmańskiej Turcji, i następujący po niej koncert zgromadziły szczególnie wielu wiernych w kościele dominikanów w Warszawie przy ul. Freta. Ks. Józef Naumowicz odwołał się do przykładów męczeństwa Ormian – z literatury i filmów, co w szczególny, plastyczny sposób dawało wyobrażenie o ogromie zbrodni z 1915 roku. Koncert zorganizowany przez Fundację Instytut Inicjatyw Kulturalnych NUR rozpoczęła Nelly Saghatelyan piękną, ormiańską kołysanką. Po niej jedenaście utworów wspaniale wykonał zespół Cracow Singers, w tym pieśni Komitasa, Pendereckiego i Jekmaliana. Artyści i organizatorzy otrzymali gromkie brawa. (mag)
| Część uczestników modlitwy pod Chaczkarem (druga część - niewidoczna - robi w ty momencie zdjęcia...) |
Chaczkar upamiętniający wielowiekową obecność Ormian w Polsce i ludobójstwo Ormian w Turcji oraz Ormian i Polaków na Kresach Wschodnich w XX wieku – tak głosi inskrypcja na Chaczkarze usytuowanym na skwerze w sąsiedztwie klasztoru Ojców Dominikanów we Wrocławiu.![]()
W kwietniu Ormianie na całym świecie modlą się w intencji ofiar Ludobójstwa Ormian. Dzień 24 kwietnia 1915 roku uznaje się za początek rzezi chrześcijańskich Ormian w Imperium Osmańskim.(...)
Modlitwy przy Chaczkarze (udekorowanym fioletowo - amarantowymi kwiatami i po zapaleniu znicza) – w języku polskim i ormiańskim – poprowadził ks. prof. Józef Naumowicz, wspólnie z ormiańskimi subdiakonami Emmanuelem Muradyanem, Aharonem Samvelyanem i Jakubem Szyszko. (...)
Zapraszam na Msze św. ormiańskie
połączone z upamiętnieniem 111. rocznicy Ludobójstwa Ormian
• sobota 18 kwietnia 2026 r., godz. 16.00, KRAKÓW
kościół św. Mikołaja, ul. Kopernika 9
• niedziela 19 kwietnia 2026 r., godz. 11.00, GLIWICE
kościół Trójcy Świętej, ul. Mikołowska 2
• niedziela 19 kwietnia 2026 r., godz. 16.00, WROCŁAW
kościół Bożego Ciała, ul. Bożego Ciała 1
» TUTAJ zaproszenie
Po Mszy św. w Krakowie i Gliwicach, a we Wrocławiu przed Mszą, o godz. 15.15
– modlitwa przy chaczkarach, przed rocznicą Ludobójstwa Ormian.
*
• czwartek 23 kwietnia 2026 r., godz. 19.00, WARSZAWA![]()
kościół św. Jacka oo. Dominikanów ul. Freta 10;
Po Mszy św., o godz. 20:00 koncert „Sacrum Pamięci”
zorganizowany przez Fundację Instytut Inicjatyw Kulturalnych NUR, w którym weźmie udział
renomowany chór kameralny Cracow Singers.
Z serdeczną pamięcią w modlitwie - ks. Józef Naumowicz
» ogólnopolski harmonogram Mszy św. » harmonogram Mszy Świętych w Parafii Centralnej » harmonogram Mszy św. dla Parafii Południowej
| MECHITARYŚCI - WENECJA |
Śluby zakonne czasowe złożył 9 września 2018 r. Następnie studiował filozofię (2018–2020) w Seminarium Patriarchalnym Marcianum w Wenecji, kontynuował naukę teologii (2020–2023) w Instytucie Teologicznym Laurentianum Kapucynów.
2 marca 2021 r. otrzymał święcenia subdiakonatu, a 7 września złożył stałe śluby zakonne, ostatecznie oddając swoje życie Bogu i Kościołowi. W latach 2023-2024 uczestniczył w przygotowaniach do misji duszpasterskiej, pogłębiając swoje doświadczenie w posłudze kościelnej.
Սարկաւագական ձեռնադրութիւն Սուրբ Ղազարի մէջ՝ ձեռամբ Արհ. Տ. Գէորգ Արքեպս. Նորատունկեանի
11 ապրիլ 2026-ին, Արհ. Տ. Գէորգ Արքեպս. Նորատունկեանը, Մխիթարեան Միաբանութեան մեծաւորներու հրաւէրով եւ խնդրանքով, Վենետիկի Սուրբ Ղազար Մայրավանքին մէջ կատարեց Եղբ. Առաքել Քալանթարեանի սարկաւագական ձեռնադրութիւնը։ Ասիկա Սրբազան Հօր կատարած առաջին սարկաւագական ձեռնադրութիւնն էր։ Ձեռնադրեալ վանական եղբայրը, որ արդէն անցաւ նաեւ Հայ Կաթողիկէ հոգեւորականներու դասը, ծնունդով Հայաստանէն է եւ Մխիթարեաններու առաջին հայաստանցի կոչումն է, որ ստացաւ ձեռնադրութիւն եւ կ'ընթանայ դէպի քահանայութիւն։ (...)
♦ sobota 11 kwietnia - wspomnienie ścięcia św. Jana Chrzciciela (w kośc. łac. 29 sierpnia)
Jan Chrzciciel był jedynym synem kapłana Zachariasza i Elżbiety, krewnej Najświętszej Maryi Panny. Jego cudowne narodzenie i posłannictwo zwiastował Anioł Gabriel Zachariaszowi. Jan urodził się sześć miesięcy przed narodzeniem Chrystusa. Zginął za to, że wypomniał Herodowi jego kazirodczy związek z Herodiadą, żoną swego przyrodniego brata Filipa. O Janie Chrzcicielu Jezus powiedział, że "między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela".
Ewangeliści św. Mateusz i św. Marek, opisali historię ścięcia św. Jana Chrzciciela, który ochrzcił Chrystusa i głosił dobrą nowinę o Jego przyjściu (Mt 14, 1-12; św. Mk 6, 14-29).
♦ niedziela 12 kwietnia - UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO MIŁOSIERDZIA (łac.)
Astwacajin Woghormutian - Աստուածային Ողորմութեան)
(orm) Druga Niedziela Wielkanocna - Niedziela Nowa (Czerwona) - Nor Kiraki - Նոր Կիրակի (Կարմիր)
Święto Miłosierdzia Bożego Kościół katolicki obchodzi w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, w tym roku 12 kwietnia. Ustanowił je dla całego Kościoła papież Jan Paweł II w dniu kanonizacji s. Faustyny Kowalskiej 30 kwietnia 2000 r. Obecnie jest nazywane też Niedzielą Miłosierdzia.
» więcej o święcie Bożego Miłosierdzia
Սրբուհի Ֆաուսթինա եւ Աստուածային ողորմութեան տօնը
Հռոմի Եկեղեցին որոշած է Աստուածային սիրոյ Ողորմութեան տօնը կատարել մեկնելով մեր Տիրոջ Յիսուս Քրիստոսի խնդրանքէն, որ անցեալ դարու ընթացքին ինքզինք յայտնեց` որպէս տոգորուած սիրոյ ողորմութեամբ, գլխաւորապէս երկու անձերու, Սրբուհի Ֆաուսթինա Քովալսքա անունով լեհ մայրապետին եւ Քոյր Սբերանցային, այս վերջինս վախճանեցաւ 1983-ին եւ հիմնեց Ողորմած Սիրոյն զոյգ միաբանութիւնները, քոյրերու եւ վարդապետներու, ինչպէս նաեւ շինել տուաւ սքանչելի սրբավայր մը` Իտալիոյ Ումպրիա շրջանի` Քոլլեվալենցա գիւղին մէջ։ (...)
» cały artykuł w j. ormiańskim » o obrazie Miłosierdzia Bożego (w j. ormiańskim)
| TRIDUUM PASCHALNE | ||||
|
2 KWIETNIA – WIELKI CZWARTEK » Ewangelia wg św. Mateusza 26, 17-30 |
3 KWIETNIA – WIELKI PIĄTEK |
4 KWIETNIA – WIELKA SOBOTA |
||
| PARAFIA CENTRALNA |
Msza św. w Warszawie, w Niedzielę Palmową (29 marca 2026 r.) zgromadziła wielu wiernych. Po mszy św. nastąpiło poświęcenie palemek oraz gałązek palmowych, które wierni zabierali ze sobą. Po tym obrzędzie procesja wyruszyła na zewnątrz świątyni. W tradycji ormiańskiej Niedziela Palmowa, poza odczytaniem Ewangelii o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i poświęceniem palm, zawiera także obrzęd błogosławienia czterech stron świata. W trakcie śpiewany jest szarakan:
| Będąc Królem nad światem, wszedłeś do miasta Jerozolimy, siedząc na młodym, ziemskim oślęciu, aby wezwać pogan do oddawania czci. Starcy z gałązkami oliwnymi i dzieci z gałązkami palmowymi, a także liczne zastępy tłumów wołały: „Hosanna! Błogosławiony, który przychodzi w imię Pana!” |
(mag)
| PARAFIA CENTRALNA |
na Mszę św. w obrządku ormiańskim
w Niedzielę Palmową
29 MARCA 2026 R. O GODZINIE 11.00
w kaplicy MB przy ul. Łazienkowskiej 14 w WARSZAWIE
z poświęceniem palemek przyniesionych na liturgię.
|
28 MARCA Ostatnią niedzielę Wielkiego Postu poprzedza Sobota Łazarza; tego dnia czyta się lekcję o wskrzeszeniu przyjaciela Pana Jezusa. |
|
29 MARCA Upamiętnia uroczysty wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Tego dnia odprawiane jest nabożeństwo „otwarcia bram”, które poza tym, iż nawiązuje do wjazdu Zbawiciela do Świętego Miasta, wskazuje także na drugie przyjście Chrystusa na końcu czasów i na objawienie się Nowego Jeruzalem. (na podstawie: "Chleb i sól. Post u Ormian" |
|
Modlitwa z rytuału ormiańskiego na błogosławieństwo palm |
|
|
Boże, który pobłogosławiłeś lud Twój, który wyszedł powitać |
a Twoja Prawica niech zachowa w zdrowiu duszy i ciała tych, |
Dzisiejsza uroczystość przypomina nam o tym wielkim zdarzeniu, od którego rozpoczęła się nowa era w dziejach ludzkości. Archanioł Gabriel przyszedł do Maryi, niewiasty z Nazaretu, by zwiastować Jej, że to na Niej spełnią się obietnice proroków, a Jej Syn, którego pocznie w cudowny i dziewiczy sposób za sprawą Ducha Świętego, będzie Synem samego Boga. Fakt, że uroczystość ta przypada często w trakcie Wielkiego Postu uzmysławia nam, że tajemnica Wcielenia jest nierozerwalnie związana z tajemnicą śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
Չորեքշաբթի 25 Մարտին կը տօնենք ՜՜Տիրամօր Աւետումը՝՝...
Ընդունուած գեղեցիկ աւանդութեան մը համաձայն, երբ Մարիամ օր մը դարձեալ ըստ սովորականին խորասուզուած էր սրբազան մարգարէութիւններու սերտողութեանց մէջ, եւ ճիշդ այդ պահուն որ կը խորհրդածէր Եսայեայ մարգարէութեան այն հատուածին մասին ուր գրուած էր թէ ՜՜Տէրը ինք նշան պիտի տայ ձեզի. ահա կոյսը պիտի յղանայ ու որդի պիտի ծնանի, եւ անոր անունը Էմմանուէլ պիտի կոչէ՝՝ անակնկալօրէն աստուածային պատգամ մը կը փոխանձուի Գաբրիէլ հրեշտակի կողմէ։ Ողջոյն քեզ, շնորհքներով լի, Տէրը քեզի հետ։ Ու երբ Գաբրիէլ կը զգայ թէ երկիւղ մը կը պատէ Մարիամը այս անակնկալ ողջոյնին դիմաց, կը հանդարտեցնէ ու կ՝ըսէ. ՝՝Մի վախնար, Մարիամ, վասնզի Աստուծոյ առջեւ շնորհք գտար... պիտի յղանաս եւ որդի մը պիտի ծնանիս անոր անունը Յիսուս պիտի կոչես... Տէր Աստուած անոր պիտի տայ իր Հօրը ՝ Դաւթի աթոռը... անշուշտ երբ Մարիամ հարց տայ թէ ինչպէս կարելի է որ ինք յղանայ ... քանի որ այր չէ ճանչցած ... պատգամատու հրեշտակը կը ճշդէ. ՜՜Ս. Հոգին պիտի իջնէ քու վրադ եւ բարձրեալին զօրութիւնը հովանի պիտի ըլլայ քեզի. որովհետեւ Սուրբը որ քեզմէ պիտի ծնի՝ Աստուծոյ որդի պիտի կոչուի՝՝։
Kilka dni temu, w wieku lat 97, zmarł
Pan ZBIGNIEW KOŚCIÓW.
Panu Bogu jestem wdzięczna za dar Jego życia i za dar owocnej z Nim współpracy. Niezapomnianej. Najcenniejszym zbiorem w moim archiwum jest z Nim korespondencja z lat 2005-2009. Rękopiśmienna.![]()
Cześć Jego pamięci!
Romana Obrocka
Zapraszamy do odwiedzenia zakładki Muzyka Polskich Ormian, gdzie na bieżąco odnotowywaliśmy wydarzenia, związane z twórczą aktywnością Pana Zbigniewa Kościowa. (Zespół Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich)
Ter wohormia, Ter wohormia, Ter wohormia! Rodzinie i bliskim składamy wyrazy szczerego współczucia.
Panie Miłosierdzia świeć nad Jego duszą...
Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci. Amen.
|
Kim jesteśmy?
|
|
|---|---|
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.
|
|
Obrządek ormiański
|
|
|---|---|
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
|
