default_mobilelogo
 
INNE

ZDJĘCIA SATELITARNE POKAZUJĄ, ŻE TEREN, NA KTÓRYM STAŁY KOŚCIOŁY, ZOSTAŁ CAŁKOWICIE ZRÓWNANY Z ZIEMIĄ.

Władze Baku potwierdziły, że Katedra Macierzysta i Kościół św. Jakuba w Stepanakercie zostały zburzone. Nazwały je „nielegalnymi budowlami” i zaprzeczyły, jakoby działania te stanowiły zniszczenie dziedzictwa kulturowego lub religijnego. 

Baku twierdzi, że budowle były „symbolami okupacji” i przedstawia rozbiórkę jako „przywrócenie prawowitości”. Przedstawiciel diecezji Lernik Hovhannisyan zaprzecza tym twierdzeniom, podkreślając, że teren ten był historycznie zamieszkiwany przez Ormian, a kościoły należą do kultury rdzennej ludności, a nie do „okupantów”.

Պաքու կը հաստատէ, որ քանդած է Ստեփանակերտի Մայր Տաճարն ու Ս. Յակոբ եկեղեցին
Արբանեակային պատկերները կը ցուցադրեն, որ եկեղեցիներու տեղերը ամբողջովին հարթեցուած են։
Պաքուն հաստատած է, որ Ստեփանակերտի մէջ քանդուած են Մայր տաճարը եւ Սուրբ Յակոբ եկեղեցին՝ զանոնք կոչելով «ապօրինի կառոյցներ» եւ հերքելով, թէ այս քայլը մշակութային կամ կրօնական ժառանգութեան ոչնչացում է։

WATYKAN
 
Audiencja papieskaDokument pod tytułem „Integralna ekologia w życiu rodziny” przygotowany został wspólne przez Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka i Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Skierowany jest do rodzin. Zawiera wskazówki dotyczące opieki nad stworzeniem i ochroną ludzkiego życia.  
W prezentacji dokumentu podkreślono, że rodziny mają podstawowe znaczenie w przekazywaniu wiedzy o fundamentalnym znaczeniu opieki nad naszym wspólnym domem i nad każdą osobą. (...)
Druga część dokumentu to rozdziały tematyczne, dotyczące refleksji nad osiągnięciem celów wymienionych w encyklice „Laudato si”: wsłuchać się w krzyk Ziemi, wsłuchać się w krzyk biednych i bezbronnych, przyjąć i promować ekologiczną gospodarkę, przyjąć ekologiczny styl życia, a także rozważania o potrzebie ekologii integralnej i edukacji, o duchowości ekologii w perspektywie rodzinnej i o rodzinach biorących udział w życiu wspólnotowym.(...)                (za Vatican News, 29 kwietnia 2026)
 

Վատիկանեան նոր փաստաթուղթ մը. «Համապարփակ բնապահպանութիւնը ընտանեկան կեանքին մէջ»
Վատիկանի վերատեսչութիւնները հրապարակած են նոր ուղեցոյց մը, որ կը նպատակադրէ ընտանիքներուն մէջ սերմանել «Laudato si’» եւ «Amoris Laetitia» շրջաբերականներու արժէքները՝ շեշտելով արարչութեան եւ մարդկային կեանքի հանդէպ խնամքը։ Փաստաթուղթը կը մատուցէ եօթը գործնական նպատակներ եւ յստակ քայլեր, որոնք կ՚օգնեն ընտանիքներուն որդեգրելու բնապահպանական գիտակից կենսակերպ եւ ամրապնդելու սերունդներու միջեւ համերաշխութիւնը։

» cały artykuł w j. ormiańskim (Vatican News, sekcja ormiańska)
TEKST DOKUMENTU W JĘZYKU WŁOSKIM i ANGIELSKIM   

 

Troska i opieka i zgromadzenia w Bzommar nad setkami ormiańskich sierot
Z bezwarunkowym oddaniem bracia z ormiańśkokatolickiego kladsztoru w Bzommar dawali świadectwo ojcostwa Boga ormiańskim sierotom Ludobójstwa, przesiedlonym, słabym i zranionym w sercu i na duszy, zapewniając im edukację, wychowanie i wykształcenie zawodowe, aby zabezpieczyć ich przyszłość. Otwarto również nowe sierocińce, w szczególności sierociniec św. Grzegorza Oświeciciela w Bejrucie, gdzie zgromadzono setki ormiańskich sierot. (...)
Większość sierot była tureckojęzyczna, pozbawiona przynależności religijnej i podstawowego wykształcenia. W sierocińcu dużą wagę przywiązuje się do edukacji chrześcijańskiej, religijnej i moralnej, języka ormiańskiego i historii Armenii. Sierociniec pełni funkcję szkoły ormiańskiej dla ormiańskich sierot.

W sierocińcu powstał ruch harcerski, który jest bardzo aktywny. W sierocińcu otwarto fabrykę obuwia, a wielu sierot zostało wysłanych do różnych warsztatów, aby uczyć się rzemiosła i zapewnić sobie w przyszłości źródło utrzymania.

Զմմառու միաբանութեան հարիւրաւոր հայ որբերու մատուցած խնամքն ու հոգատարութիւնը
Անվերապահ նուիրումով Զմմառու միաբան հայրերը պանդուխտ, տկար, սրտով եւ հոգիով վիրաւոր Մեծ Եղեռնի հայ որբերուն տուին վկայութիւնը Աստուծոյ հայրութեան, տալով անոնց կրթութիւն, հոգեւոր դաստիարակութիւն եւ արհեստներու ուսուցում՝ ապահովելու համար անոնց ապագան։ Բացուեցան նաեւ նոր որբանոցներ, մասնաւորաբար Պէյրութի մէջ «Ս. Գրիգոր Լուսաւորիչ» որբանոցը, ուր հաւաքուեցան հարիւրաւոր հայ որբեր։ (...)

» cały artykuł w j. ormiańskim

 


Katedra została zburzona 21 kwietnia decyzją obecnych władz republiki Karabachu, ormiańskiej enklawy, od dwóch lat okupowanej w całości przez Azerbejdżan. Stało się to trzy dni przed Dniem Pamięci o Ludobójstwie Ormian. 24 kwietnia 1915 roku władze tureckie aresztowały i straciły w Stambule ormiańską elitę polityczną i intelektualną.
Ormianie w Karabachu i na całym świecie są przekonani, że zburzenie świątyni tuż przed 111. rocznicą rzezi Ormian nie było przypadkowe. Tym bardziej, że kilka dni wcześniej w Stepanakercie zniszczony został również kościół św. Jakuba wraz z tradycyjnymi ormiańskimi kamiennymi krzyżami. W ostatnich latach doszło do ponad tysiąca przypadków wandalizmu i niszczenia budowli, a także miejsc związanych z tradycją i kulturą ormiańską. (...)
O problemy ochrony chrześcijańskich zabytków w Górskim Karabachu (Arcachu) pisaliśmy TUTAJ w artykule pod koniec 2023 r. .
PARAFIA CENTRALNA

Msza św., sprawowana w czwartek 23 kwietnia 2026 r., w 111. rocznicę Ludobójstwa Ormian w osmańskiej Turcji, i następujący po niej koncert zgromadziły szczególnie wielu wiernych w kościele dominikanów w Warszawie przy ul. Freta. Ks. Józef Naumowicz odwołał się do przykładów męczeństwa Ormian – z literatury i filmów, co w szczególny, plastyczny sposób dawało wyobrażenie o ogromie zbrodni z 1915 roku. Koncert zorganizowany przez Fundację Instytut Inicjatyw Kulturalnych NUR rozpoczęła Nelly Saghatelyan piękną, ormiańską kołysanką. Po niej jedenaście utworów wspaniale wykonał zespół Cracow Singers, w tym pieśni Komitasa, Pendereckiego i Jekmaliana. Artyści i organizatorzy otrzymali gromkie brawa.    (mag)


 

 
Część uczestników modlitwy pod Chaczkarem (druga część - niewidoczna - robi w ty momencie zdjęcia...)  
Modlitwa w intencji ofiar Ludobójstwa Ormian

Chaczkar upamiętniający wielowiekową obecność Ormian w Polsce i ludobójstwo Ormian w Turcji oraz Ormian i Polaków na Kresach Wschodnich w XX wieku – tak głosi inskrypcja na Chaczkarze usytuowanym na skwerze w sąsiedztwie klasztoru Ojców Dominikanów we Wrocławiu.
W kwietniu Ormianie na całym świecie modlą się w intencji ofiar Ludobójstwa Ormian. Dzień 24 kwietnia 1915 roku uznaje się za początek rzezi chrześcijańskich Ormian w Imperium Osmańskim.(...)

Modlitwy przy Chaczkarze (udekorowanym fioletowo - amarantowymi kwiatami i po zapaleniu znicza) – w języku polskim i ormiańskim – poprowadził ks. prof. Józef Naumowicz, wspólnie z ormiańskimi subdiakonami Emmanuelem Muradyanem, Aharonem Samvelyanem i Jakubem Szyszko. (...)

» cały artykuł, GALERIA ZDJĘĆ


 

Dziś [18.04.2026 - przyp. red.] podczas Mszy Świętej, sprawowanej przez ks. prof. Józefa Naumowicza, modliliśmy się w duchu nadziei, zmartwychwstania i żywej wiary.
Nasza modlitwa miała również szczególny i bardzo poruszający wymiar. Wspólnie modliliśmy się za Ormian, którzy zginęli podczas ludobójstwa Ormian w Imperium Osmańskim, w 111. rocznicę tej tragedii. Pamięć o tych, którzy zginęli, pozostaje w naszych sercach jako bolesne świadectwo cierpienia, ale także jako wezwanie do prawdy, modlitwy i pokoju.
Wspominaliśmy także św. Ignacego Maloyana, który 11 czerwca 1915 roku został aresztowany, poddany torturom i zamordowany przez tureckich żołnierzy za odmowę wyrzeczenia się wiary chrześcijańskiej i przyjęcia islamu. Do końca pozostał wierny Chrystusowi. Przed śmiercią pobłogosławił swoją wspólnotę, dając świadectwo niezłomnej wiary, odwagi i miłości silniejszej niż przemoc.
Niech pamięć o ofiarach ludobójstwa Ormian oraz świadectwo św. Ignacego Maloyana pozostaną w naszych sercach jako wezwanie do jedności, wierności Bogu i modlitwy o pokój.
Wieczna pamięć ofiarom. Niech Pan obdarzy ich pokojem, a nas umacnia w wierze i nadziei.
 


Zapraszam na Msze św. ormiańskie
połączone z upamiętnieniem 111. rocznicy Ludobójstwa Ormian 

• sobota 18 kwietnia 2026 r., godz. 16.00, KRAKÓW
kościół św. Mikołaja, ul. Kopernika 9

• niedziela 19 kwietnia 2026 r., godz. 11.00, GLIWICE
kościół Trójcy Świętej, ul. Mikołowska 2

• niedziela 19 kwietnia 2026 r., godz. 16.00, WROCŁAW
kościół Bożego Ciała, ul. Bożego Ciała 1
» TUTAJ zaproszenie
Po Mszy św. w Krakowie i Gliwicach, a we Wrocławiu przed Mszą, o godz. 15.15
– modlitwa przy chaczkarach, przed rocznicą Ludobójstwa Ormian. 

*
• czwartek 23 kwietnia 2026 r., godz. 19.00, WARSZAWA

kościół św. Jacka oo. Dominikanów ul. Freta 10;

Po Mszy św., o godz. 20:00 koncert „Sacrum Pamięci” 
zorganizowany przez Fundację Instytut Inicjatyw Kulturalnych NUR, w którym weźmie udział
renomowany chór kameralny Cracow Singers.

Z serdeczną pamięcią w modlitwie - ks. Józef Naumowicz

 » ogólnopolski harmonogram Mszy św.      »  harmonogram Mszy Świętych w Parafii Centralnej      » harmonogram Mszy św. dla Parafii Południowej

 

MECHITARYŚCI - WENECJA

11 kwietnia 2026 r. arcybiskup Kevork Noradounguian, na zaproszenie i prośbę przełożonych zakonu mechitarystów, udzielił święceń diakonatu (po ukończeniu 13 lat przygotowań) bratu Arakelowi Kalantarianowi w klasztorze na wyspie San Lazzaro (Wyspa Świętego Łazarza) koło Wenecji. Były to pierwsze święcenia diakonatu udzielone przez Jego Eminencję. Wyświęcony mnich pochodzi z Armenii i jest pierwszym ormiańskim powołaniem mechitarystów, który otrzymał święcenia i zmierza do kapłaństwa.
Śluby zakonne czasowe złożył 9 września 2018 r. Następnie studiował filozofię (2018–2020) w Seminarium Patriarchalnym Marcianum w Wenecji, kontynuował naukę teologii (2020–2023) w Instytucie Teologicznym Laurentianum Kapucynów.
2 marca 2021 r. otrzymał święcenia subdiakonatu, a 7 września złożył stałe śluby zakonne, ostatecznie oddając swoje życie Bogu i Kościołowi. W latach 2023-2024 uczestniczył w przygotowaniach do misji duszpasterskiej, pogłębiając swoje doświadczenie w posłudze kościelnej.

Սարկաւագական ձեռնադրութիւն Սուրբ Ղազարի մէջ՝ ձեռամբ Արհ. Տ. Գէորգ Արքեպս. Նորատունկեանի
11 ապրիլ 2026-ին, Արհ. Տ. Գէորգ Արքեպս. Նորատունկեանը, Մխիթարեան Միաբանութեան մեծաւորներու հրաւէրով եւ խնդրանքով, Վենետիկի Սուրբ Ղազար Մայրավանքին մէջ կատարեց Եղբ. Առաքել Քալանթարեանի սարկաւագական ձեռնադրութիւնը։ Ասիկա Սրբազան Հօր կատարած առաջին սարկաւագական ձեռնադրութիւնն էր։ Ձեռնադրեալ վանական եղբայրը, որ արդէն անցաւ նաեւ Հայ Կաթողիկէ հոգեւորականներու դասը, ծնունդով Հայաստանէն է եւ Մխիթարեաններու առաջին հայաստանցի կոչումն է, որ ստացաւ ձեռնադրութիւն եւ կ'ընթանայ դէպի քահանայութիւն։   (...)

» cały artykuł w j. ormiańskim 

 

sobota 11 kwietnia - wspomnienie ścięcia św. Jana Chrzciciela (w kośc. łac. 29 sierpnia)
Jan Chrzciciel był jedynym synem kapłana Zachariasza i Elżbiety, krewnej Najświętszej Maryi Panny. Jego cudowne narodzenie i posłannictwo zwiastował Anioł Gabriel Zachariaszowi. Jan urodził się sześć miesięcy przed narodzeniem Chrystusa. Zginął za to, że wypomniał Herodowi jego kazirodczy związek z Herodiadą, żoną swego przyrodniego brata Filipa. O Janie Chrzcicielu Jezus powiedział, że "między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela".
Ewangeliści św. Mateusz i św. Marek, opisali historię ścięcia św. Jana Chrzciciela, który ochrzcił Chrystusa i głosił dobrą nowinę o Jego przyjściu (Mt 14, 1-12; św. Mk 6, 14-29).

niedziela 12 kwietnia - UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO MIŁOSIERDZIA (łac.)
Astwacajin Woghormutian - Աստուածային Ողորմութեան)
(orm) Druga Niedziela Wielkanocna - Niedziela Nowa (Czerwona) - Nor Kiraki - Նոր Կիրակի (Կարմիր) 

Święto Miłosierdzia Bożego Kościół katolicki obchodzi w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, w tym roku 12 kwietnia. Ustanowił je dla całego Kościoła papież Jan Paweł II w dniu kanonizacji s. Faustyny Kowalskiej 30 kwietnia 2000 r. Obecnie jest nazywane też Niedzielą Miłosierdzia.

» więcej o święcie Bożego Miłosierdzia

Սրբուհի Ֆաուսթինա եւ Աստուածային ողորմութեան տօնը
Հռոմի Եկեղեցին որոշած է Աստուածային սիրոյ Ողորմութեան տօնը կատարել մեկնելով մեր Տիրոջ Յիսուս Քրիստոսի խնդրանքէն, որ անցեալ դարու ընթացքին ինքզինք յայտնեց` որպէս տոգորուած սիրոյ ողորմութեամբ, գլխաւորապէս երկու անձերու, Սրբուհի Ֆաուսթինա Քովալսքա անունով լեհ մայրապետին եւ Քոյր Սբերանցային, այս վերջինս վախճանեցաւ 1983-ին եւ հիմնեց Ողորմած Սիրոյն զոյգ միաբանութիւնները, քոյրերու եւ վարդապետներու, ինչպէս նաեւ շինել տուաւ սքանչելի սրբավայր մը` Իտալիոյ Ումպրիա շրջանի` Քոլլեվալենցա գիւղին մէջ։ (...)

» cały artykuł w j. ormiańskim                 » o obrazie Miłosierdzia Bożego (w j. ormiańskim)

CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ
Քրիստոս Յարեցաւ ի մեռելոց


 

Chrystus powstał z  martwych !

Błogosławione zmartwychwstanie

C H R Y S T U S A !

Wszystkim Ormianom w Polsce,

ich Przyjaciołom i Sympatykom,

a także licznym Rodzinom Ormiańsko‑Polskim

składam najserdeczniejsze życzenia

radości, nadziei i pokoju

oraz obfitości Bożego błogosławieństwa

z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Niech światło Chrystusa Zmartwychwstałego

rozświetla codzienność, umacnia w wierze

i napełnia serca prawdziwą Paschalną radością.

Z serdeczną pamięcią w modlitwie
ks. Józef Naumowicz
 

   

 
Po wieczerzy Jezus wyszedł z uczniami swymi za potok Cedron. Był tam ogród, do którego wszedł On i Jego uczniowie. Także i Judasz, który Go wydał, znał to miejsce, bo Jezus i uczniowie Jego często się tam gromadzili. Judasz, otrzymawszy kohortę oraz strażników od arcykapłanów i faryzeuszów, przybył tam z latarniami, pochodniami i bronią. A Jezus wiedząc o wszystkim, co miało na Niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: + Kogo szukacie? Odpowiedzieli Mu: Jezusa z Nazaretu. Rzekł do nich Jezus: + Ja jestem. Również i Judasz, który Go wydał, stał między nimi. Skoro więc rzekł do nich: Ja jestem, cofnęli się i upadli na ziemię. Powtórnie ich zapytał: + Kogo szukacie? Oni zaś powiedzieli: Jezusa z Nazaretu. Jezus odrzekł: + Powiedziałem wam, że Ja jestem. Jeżeli więc Mnie szukacie, pozwólcie tym odejść. Stało się tak, aby się wypełniło słowo, które wypowiedział: Nie utraciłem żadnego z tych, których Mi dałeś. Wówczas Szymon Piotr, mając przy sobie miecz, dobył go, uderzył sługę arcykapłana i odciął mu prawe ucho. A słudze było na imię Malchos. Na to rzekł Jezus do Piotra: + Schowaj miecz do pochwy. Czyż nie mam pić kielicha, który Mi podał Ojciec?  (...)
 

 

Podczas Wielkiego Tygodnia Kościół uroczyście celebruje paschalne tajemnice zbawienia: dzieło odkupienia człowieka i uwielbienia Boga, dokonane przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa Pana. Wielki Tydzień, rozpoczynający się Niedzielą Palmową Męki Pańskiej, rozciąga się dalej na dni od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiego Czwartku, kiedy to Msza św. Wieczerzy Pańskiej inicjuje celebracje Triduum Paschalnego. Wigilia Paschalna rozpoczyna radosny okres wielkanocny, wraz z jego liturgicznymi celebracjami, stanowiącymi szczyt życia Kościoła oraz apogeum radości człowieka odkupionego. 

»  artykuł o Wielkim Tygodniu w j. ormiańskim


TRIDUUM PASCHALNE

2 KWIETNIA – WIELKI CZWARTEK


 

» Ewangelia wg św. Mateusza 26, 17-30
Ostatnia Wieczerza
Dzień ustanowienia Najświętszego Sakramentu i Sakramentu Kapłaństwa.

 

3 KWIETNIA – WIELKI PIĄTEK
DZIEŃ MĘKI PAŃSKIEJ 

Wielki Piątek Bejrut (Liban - figura Chrystusa zdjęta z krzyża), 2023

» Męka Jezusa Chrystusa
wg św. Jana 18,1-19,42

 

4 KWIETNIA – WIELKA SOBOTA


Wielka Sobota, Panik (Armenia)
 » Ewangelia wg św. Mateusza 28, 1-20

Wigilia Paschalna

 
PARAFIA CENTRALNA

Msza św. w Warszawie, w Niedzielę Palmową (29 marca 2026 r.) zgromadziła wielu wiernych. Po mszy św. nastąpiło poświęcenie palemek oraz gałązek palmowych, które wierni zabierali ze sobą. Po tym obrzędzie procesja wyruszyła na zewnątrz świątyni. W tradycji ormiańskiej Niedziela Palmowa, poza odczytaniem Ewangelii o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i poświęceniem palm, zawiera także obrzęd błogosławienia czterech stron świata. W trakcie śpiewany jest szarakan:

Będąc Królem nad światem,
wszedłeś do miasta Jerozolimy,
siedząc na młodym, ziemskim oślęciu,
aby wezwać pogan do oddawania czci.
Starcy z gałązkami oliwnymi
i dzieci z gałązkami palmowymi,
a także liczne zastępy tłumów wołały:
„Hosanna! Błogosławiony,
który przychodzi w imię Pana!”

 (mag)



 
PARAFIA CENTRALNA

Serdecznie zapraszam
na Mszę św. w obrządku ormiańskim

 w Niedzielę Palmową
29 MARCA 2026 R. O GODZINIE 11.00

w kaplicy MB przy ul. Łazienkowskiej 14 w WARSZAWIE

z poświęceniem palemek przyniesionych na liturgię.
 

                                               Z serdeczną pamięcią w modlitwie - 
                    ks. Józef Naumowicz

 

28 MARCA
ŚWIĘTO WSKRZESZENIA ŁAZARZA

Ghazaru Harutian

Ostatnią niedzielę Wielkiego Postu poprzedza Sobota Łazarza; tego dnia czyta się lekcję o wskrzeszeniu przyjaciela Pana Jezusa.
Przebudzenie Łazarza ze snu śmierci już zapowiada zmar-twychwstanie Chrystusa.

 

29 MARCA
NIEDZIELA PALMOWA
Caghkazard (ozdobiony kwiatek)
albo Carazard (ozdobione drzewo)

Upamiętnia uroczysty wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Tego dnia odprawiane jest nabożeństwo „otwarcia bram”, które poza tym, iż nawiązuje do wjazdu Zbawiciela do Świętego Miasta, wskazuje także na drugie przyjście Chrystusa na końcu czasów i na objawienie się Nowego Jeruzalem.
W czasie Drnbatsek („otwarcia…”) rozsuwa się kotara w kościele. (...) W ten sposób rozpoczyna się Święty Tydzień, Awag Szabat, zakończony uroczystą celebracją Wielkanocy –Zatik.

(na podstawie: "Chleb i sól. Post u Ormian"
i "Kristos harjaw! Ormiańska Wielkanoc" o. Grzegorz Hawryłeczko)

Modlitwa z rytuału ormiańskiego na błogosławieństwo palm

Boże, który pobłogosławiłeś lud Twój, który wyszedł powitać
Jezusa, Syna Twego, niosąc gałązki palmowe;
pobłogosław te gałązki, które my Twoi słudzy
przynieślimy na większą chwałę Imienia Twego.
Niech na nasz dom, do którego przynieślimy te gałązki,
i na wszystkich jego mieszkańców zstąpi Twoje błogosławieństwo,

a Twoja Prawica niech zachowa w zdrowiu duszy i ciała tych,
których odkupił Jezus Chrystus, nasz Pan,
przez swoją mękę i zmartwychwstanie.
Któremu należy się chwała, panowanie i cześć,
teraz i zawsze i na wieki wieków.
Amen

» cały artykuł         » artykuł w j. ormiańskim     

 

Dzisiejsza uroczystość przypomina nam o tym wielkim zdarzeniu, od którego rozpoczęła się nowa era w dziejach ludzkości. Archanioł Gabriel przyszedł do Maryi, niewiasty z Nazaretu, by zwiastować Jej, że to na Niej spełnią się obietnice proroków, a Jej Syn, którego pocznie w cudowny i dziewiczy sposób za sprawą Ducha Świętego, będzie Synem samego Boga. Fakt, że uroczystość ta przypada często w trakcie Wielkiego Postu uzmysławia nam, że tajemnica Wcielenia jest nierozerwalnie związana z tajemnicą śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

» cały artykuł (brewiarz.pl)

Չորեքշաբթի 25 Մարտին կը տօնենք ՜՜Տիրամօր Աւետումը՝՝...
Ընդունուած գեղեցիկ աւանդութեան մը համաձայն, երբ Մարիամ օր մը դարձեալ ըստ սովորականին խորասուզուած էր սրբազան մարգարէութիւններու սերտողութեանց մէջ, եւ ճիշդ այդ պահուն որ կը խորհրդածէր Եսայեայ մարգարէութեան այն հատուածին մասին ուր գրուած էր թէ ՜՜Տէրը ինք նշան պիտի տայ ձեզի. ահա կոյսը պիտի յղանայ ու որդի պիտի ծնանի, եւ անոր անունը Էմմանուէլ պիտի կոչէ՝՝ անակնկալօրէն աստուածային պատգամ մը կը փոխանձուի Գաբրիէլ հրեշտակի կողմէ։ Ողջոյն քեզ, շնորհքներով լի, Տէրը քեզի հետ։ Ու երբ Գաբրիէլ կը զգայ թէ երկիւղ մը կը պատէ Մարիամը այս անակնկալ ողջոյնին դիմաց, կը հանդարտեցնէ ու կ՝ըսէ. ՝՝Մի վախնար, Մարիամ, վասնզի Աստուծոյ առջեւ շնորհք գտար... պիտի յղանաս եւ որդի մը պիտի ծնանիս անոր անունը Յիսուս պիտի կոչես... Տէր Աստուած անոր պիտի տայ իր Հօրը ՝ Դաւթի աթոռը... անշուշտ երբ Մարիամ հարց տայ թէ ինչպէս կարելի է որ ինք յղանայ ... քանի որ այր չէ ճանչցած ... պատգամատու հրեշտակը կը ճշդէ. ՜՜Ս. Հոգին պիտի իջնէ քու վրադ եւ բարձրեալին զօրութիւնը հովանի պիտի ըլլայ քեզի. որովհետեւ Սուրբը որ քեզմէ պիտի ծնի՝ Աստուծոյ որդի պիտի կոչուի՝՝։


Kilka dni temu, w wieku lat 97, zmarł

Pan ZBIGNIEW KOŚCIÓW.

Panu Bogu jestem wdzięczna za dar Jego życia i za dar owocnej z Nim współpracy. Niezapomnianej. Najcenniejszym zbiorem w moim archiwum jest z Nim korespondencja z lat 2005-2009. Rękopiśmienna.
Cześć Jego pamięci!

Romana Obrocka 

Zapraszamy do odwiedzenia zakładki Muzyka Polskich Ormian, gdzie na bieżąco odnotowywaliśmy wydarzenia, związane z twórczą aktywnością Pana Zbigniewa Kościowa. (Zespół Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich)

Ter wohormia, Ter wohormia, Ter wohormia! Rodzinie i bliskim składamy wyrazy szczerego współczucia.
Panie Miłosierdzia świeć nad Jego duszą...
Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci. Amen.

 
 
 
Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej