default_mobilelogo

Dzisiejsza msza św. w Święto Ofiarowania Pańskiego, w Armenii zwane Tiarnyntaracz, zgromadziła w kaplicy w Warszawie  przy ul. Łazienkowskiej 14 sporo wiernych. Homiilę ks. Józef Naumowicz poświęcił gromnicy i jej różnym znaczeniom w polskiej tradycji – od ludowego (strzeżenie od gromów, od wygłodniałych zimą wilków), po chrześcijańskie, gdy zapala się ją przy chrzcie, Komunii Świętej i przy umierającym. Wspomniał o złożonych intencjach tej mszy, z których większość był za duszę śp. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.

Po mszy św. Ks. Naumowicz poświęcił świece, w tym trzy, które przekazał naszym ormiańskim klerykom, by przy ich świetle modlili się za Kościół obrządku ormiańskiego w Polsce i za jego wiernych.

Na spotkaniu „przy herbatce” wspomniano zeszłotygodniową, kilkuosobową wizytę w Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w Laskach u s. Miriam Isakowicz, cioci ks. Tadeusza. Ks. Józef zapowiedział, że postara się o możliwość odprawienia po Wielkanocy w kościółku w Laskach ormiańskokatolickiej mszy św., na którą wszyscy chętni mogliby się wybrać.

mag; fot.: mag i kleryk Narek Mkrtchyan

   


  
 

Msza św. w obrządku ormiańskim w niedzielę 21 stycznia o godzinie 13.00
w kościele na warszawskich Bielanach, Lasek Bielański, ul. Dewajtis 5zdjęcia: FB ks. Józefa Naumowicza
TUTAJ nagranie wspomnień 
7 stycznia, w Parafii Centralnej w Warszawie, obchodziliśmy Święto Objawienia Bożego połączone z błogosławieństwem wody na pamiątkę Chrztu Pańskiego.
Tradycyjnie Mszę św. sprawował ks. Józef Naumowicz z towarzyszeniem m.in. ormiańskich kleryków Emmaneula i Elizeusza.
W swojej homilii Ksiądz nawiązał do postaci trzech magów, mędrców, i ich drogi do Betlejem. Wspomniał, że wśród opowieści o ich pochodzeniu, możliwa jest również taka, że jeden z nich pochodził z krainy u podnóża Araratu.
Jak co roku w tym wyjątkowym dniu pod koniec mszy nastąpił obrzęd święcenia wody - błogosławieństwo Krzyżem, Księgą Ewangelii i krzyżmem św., czyli Myronen, olejem świętym. Na Mszy św. zgromadziło się wielu wiernych z ambasadorem Republiki Armenii Alexandrem Arzoumanianem z małżonką. Agapa miała wyjatkowo uroczystą oprawę, był również tradycyjny "kołacz" z opłatkiem, a Ksiądz Naumowicz tłumaczył Ambasadorowi polską tradycję dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń.

Spotkanie było bardzo gwarne, goście chwalili przyjęcie i potrawy i długo nie mogli się rozstać.
tekst i zdjęcia: mot i mag
   
 
Msza święta w obrządku ormiańskim sprawowana przez ks. Józefa Naumowicza w niedzielę, 23 kwietnia 2023 r. była wyjątkowo uroczysta. Upamiętniała bowiem Ludobójstwo Ormian z 1915 roku, którego symboliczna rocznica przypada na dzień 24 kwietnia.
Mszę rozpoczął i zakończył Przemysław Skałuba, laureat festiwali instrumentów dętych, który zagrał przejmujące melodie na duduku. W swoim kazaniu ks. Naumowicz, nawiązując do Ludobójstwa Ormian, wspomniał wysiłki osamotnionego w tym dziele papieża Benedykta XV, który w 1915 roku wzywał władze Turcji Osmańskiej do zaprzestania wyniszczania ludności ormiańskiej.
Po mszy św. Barbara Bielecka-Woźniczko przedstawiła swoje obrazy o tematyce ormiańskiej, a  redaktor Witold Repetowicz znakomicie zarysował temat: "Czy Armenii grozi dziś nowe ludobójstwo". Swoje wystąpienie zakończył odniesieniem się do wypowiedzi ambasador Azerbejdżanu w Polsce, która w wywiadzie powoływała się na związki Polski z jej krajem, za przykład podając "Przedwiośnie" Żeromskiego. No tak, ale Cezary Baryka był świadkiem skutków ludobójstwa Ormian dokonanego przez Azerów w Baku w 1905 roku... Na mszy, prócz licznie zgromadzonych wiernych, była też pani konsul Ambasady Armenii w Polsce.
Z racji na możliwość transmitowania mszy św.,  odprawiana ona była w Lasku Bielańskim. Była także nagrywana przez ekipę Polskiego Radia Program 2 (o dniu jej odtwarzania powiadomimy).
mag