Doroczna msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Łaskawej
z kościoła ormiańskiego w Stanisławowie
W Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny 15 sierpnia 2024 r. w Gdańsku odprawiona została msza św. przez ks. Cezarego Annusewicza, proboszcza ormiańskiej parafii północnej, w asyście subdiakona Jakuba i ministranta Michała. Zgromadziła ona wiernych – Ormian i sympatyków z Gdańska i z Polski. Po mszy, zgodnie z tradycją, poświęcone zostały przez księdza bukiety ziół i winogrona, czemu towarzyszył liturgiczny śpiew ormiański w wykonaniu Jakuba Szyszki.
Otwarcie Muzeum Ormiańsko - Parafialnego rozpoczęło się już w prezbiterium kościoła, gdzie ks. Annusewicz przedstawił przedwojenną szatę liturgiczną ze Stanisławowa (sam ubrany był w kapę, w której prawdopodobnie abp Józefa Teodorowicz koronował Cudowny Obraz NMP Łaskawej w Stanisławowie w 1937 r.) i wprowadził w historię Muzeum. Za tę inicjatywę, stworzenie Muzeum i 29 lat pracy duszpasterskiej i tyleż lat odbudowy całego kościoła podziękowali ks. Cezaremu Gagik Parsamian – prezes Związku Ormiańskiego w Gdańsku i Tadeusz Serocki, wiceprezes Związku. Kościół rozbrzmiał dźwiękami duduku dzięki grze Aleksandry Sawy.
Muzeum Ormiańsko - Parafialne mieści się na piętrze nad zakrystią, a jego okna patrzą na prezbiterium kościoła. Wchodzi się do niego przez piękne, stare, przeszklone drzwi przeniesione z dawnej kaplicy Matki Bożej Łaskawej ks. Kazimierza Filipiaka. Muzeum, wyremontowane i wyposażone w gabloty przez ks. Cezarego, zaaranżowane zostało i przygotowane przez Gagika Parsamiana, Wiktorię i Noraira Ter-Grigorianów oraz Helenę i Tadeusza Serockich. Jest to miejsce pełne uroku, w którym pokazywane są pamiątki z kościoła świętych Piotra i Pawła i te przywiezione po wojnie przez ks. Filipiaka ze Stanisławowa. Zebrani pomodlili się też przed chaczkarem, a następnie przeszli do siedziby Związku na ul. Mariackiej na tradycyjną biesiadę. Uroczystościom towarzyszyła ekipa telewizji gdańskiej.
Był też czas na odwiedzenie grobu ks. Filipaka na cmentarzu łostowickim i dwóch zasłużonych pań spoczywających na cmentarzu Srebrzysko – Irmy Dąbrowkiej-Antkowiak, znanej wszystkim jako panu Murka, i Ewy Bąkowskiej z rodziny Wartanowiczów.
mag
W VI. Niedzielę Wielkanocną, 22 maja 2022 r. w Gdańsku, w kościele pw. św. Piotra i Pawła, który jest Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej z kościoła ormiańskiego w Stanisławowie, odbyły się uroczystość odpustowa.
O godzinie 7.30 odprawiono Godzinki Stanisławowskie (z kazaniem o. Wojciecha, Superiora OO. Oblatów z kościoła św. Józefa), a na każdej mszy św. udzielane było błogosławieństwo relikwiami łez Matki Bożej tzw. Tuwalnią, czyli relikwiarzem z chusteczką, którą ocierano łzy płynące z oczu Maryi na Jej obrazie w Stanisławowie w XVIII wieku.
O godz. 14.00 odprawiona była msza św. w obrządku ormiańskim, celebrowana przez ks. prof. Józefa Naumowicza, wpisująca się w program uroczystości odpustowych w 85. rocznicę koronacji Cudownego Obrazu w 1937 r.
Mszę św. poprzedziło poświęcenie przez celebransa nowej mensy ołtarzowej wzorowanej, podobnie jak cały ołtarz, na tej z kościoła ormiańskiego w Stanisławowie. Wierni zaproszeni zostali do uczestniczenia we mszy św. wyjątkowo w prezbiterium. W ten sposób msza św., sprawowana u stóp Cudownego Obrazu, była kameralna i niezwykła. W homilii ks. Naumowicz wspomniał historię Obrazu, jego powojenną ekspatriację ze Stanisławowa i wędrówkę. A także wielką zapobiegliwość ks. Kazimierza Filipiaka i ogromny wysiłek ks. Cezary Annusewicza, by podźwignąć kościół św. Piotra i Pawła z ruin na chwałę Matki Bożej Łaskawej. Ks. Naumowicz odwoływał się do słów abpa Józefa Teodorowicza o roli, jaką mieli do spełnienia polscy Ormianie na początku XX wieku jako łącznik między chrześcijanami Wschodu i Zachodu. Choć – jak zawsze nieliczni – ale odgrywali ważną rolę w życiu gospodarczym i społecznym Polski.
Po mszy udzielony został odpust zupełny. Asystę podczas mszy św. stanowili trzej młodzi ludzie. Po wakacjach spodziewany jest powrót do Polski diakona Narka, po odbyciu w Armenii dwuletniej służby wojskowej.
Księża: Cezary i Józef już teraz zapraszają na mszę św. ormiańskokatolicką do Kościół św. Piotra i Pawła, Diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny 15 sierpnia 2022 r.
mag
» szczegółowa historia Cudownego Obrazu MB Łaskawej
Mszę św. odpustową 9 maja 2021 r. w kościele świętych Piotra i Pawła w Gdańsku w 84. rocznicę koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej z kościoła ormiańskiego w Stanisławowie rozpoczął gospodarz miejsca – proboszcz ks. prałat Cezary Annusewicz.
Podziękował za intencję tej mszy ormiańskokatolickiej, którą była modlitwa za 25 lat jego posługi jako proboszcza gdańskiej parafii, 11 lat jako proboszcza ormiańskokatolickiej parafii północnej i o dalsze łaski dla niego. Ks. Annusewicz przywdział na ten dzień piękną, zabytkową kapę ze Stanisławowa.
Mszę św. ormiańskokatolicką sprawował ks. Józef Naumowicz wraz z asystą, Aharonem i Jakubem. Lilit Hovhannisyan pięknie śpiewała części mszy św. W kazaniu ks. Cezary wspomniał m.in. o czci, jaką zawsze otaczana była w gdańskim kościele Matka Boża – od 1958 r., kiedy ks. Kazimierz Filipiak sprowadził Obraz wraz z całym dobytkiem kościoła stanisławowskiego, przez powołanie w 2007 roku Maryjnego Sanktuarium Diecezjalnego aż do dzisiaj. Wspominał o wyremontowanych gablotach wotywnych, które zapełniły się starymi i współczesnymi wotami, także jego, osobistym. Wskazał na eksponowany w prezbiterium ornat, w którym abp Józef Teodorowicz koronował Obraz Matki Bożej w obecności prymasa Polski Augusta Hlonda, przedstawicieli episkopatu i hierarchów innych obrządków oraz 70-tysięczych rzesz wiernych. Zapowiedział uroczystości Maryjne 22 sierpnia 2021 r. – w rocznicę ukazania się łez na obrazie Matki Bożej w 1742 r.
Ks. Naumowicz przypomniał o prezencie, jakim dla Jubilata jest zbiórka pieniędzy na ołtarz św. Kajetana,który ma powstać w prawej nawie kościoła. Po mszy św. każdy wierny pobłogłosławiony został tuwalnią łez Matki Bożej.
Gagik Parsamian, prezes Związku Ormiańskiego w Gdańsku wręczył kwiaty, Maria Ohanowicz, prezes Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich odczytała list od przedstawicieli organizacji ormiańskich w Polsce, odczytany też został list od Bogdana Kasprowicza, przedstawiciela Ormian w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych.
Monika Agopsowicz, zdjęcia: Władysław Deńca