default_mobilelogo

W Polsce od kilku dni gości ks. Karnik Hovsepian, protoarchimandryta Ormiańskiego Kościoła Katolickiego w Armenii. Przebywa w Klebarku Wielkim koło Olsztyna, gdzie przywiózł chorych z Armenii.
Ks. Karnik odwiedził seminarium w Olsztynie, liczące sobie już 455 lat!
W Klebarku pobłogosławił Dom Ormiański, a w niedzielę 12 stycznia 2020 odprawił mszę św. ormiańskokatolicką dla społeczności tamtejszych Ormian.

Na terenie Warmii i Mazurach znajduje się spora wspólnota Ormian. Klebark Wielki od lat związany jest z Ormianami za sprawą ks. prałata Henryka Błaszczyka, kapłana zaangażowanego w niesienie pomocy szpitalniczej i charytatywnej Ormianom. Dzięki jego staraniom w Klebarku Wielkim otwarto Dom Ormiański – placówkę, gdzie stale przebywają Ormianie wymagający poważnej opieki lekarskiej, zaś przy neogotyckim klebarskim kościele odsłonięto w 2012 r. ormiański chaczkar, wykuty w wulkanicznym tufie i sprowadzony prosto z Armenii.

Nie jest to pierwsza wizyta ks. Karnika w Klebarku Wielkim. W listopadzie 2015 r. brał tu udział w uroczystościach 100. rocznicy Ludobójstwa Ormian [TUTAJ artykuł].
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się rzymskokatolicką mszą św. z elementami ormiańskimi, której przewodniczył arcybiskup senior archidiecezji warmińskiej Edmund Piszcz, zaś koncelebrowali: ks. Rafał Krawczyk – ówczesny proboszcz ormiańskokatolickiej parafii centralnej pw. św. Grzegorza z Nareku w Warszawie, oraz ks. Karnik Howsepian – jako delegat abpa Rafaela Minassiana, ordynariusza Armenii, Gruzji, Rosji i Europy Wschodniej dla Ormian katolików.


 
    
  
     
zdjęcia z FB ks. Karnika Hovsepiana