default_mobilelogo

W Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny- Տօն Փոխման Սրբոյ Կուսին Մարիամու odprawił Mszę Św. ks. protoarchimandryta Józef Naumowicz, duszpasterz Ormian parafii południowej i centralnej Kościoła ormiańskokatolickiego w Polsce, Ks. Henryk Błaszczyk. Ambasadorowi Samvel Mkrtchian, Gagikowi Parsamianowi i wszystkim wiernym, którzy byli - wielki dzięki.
W SOBOTĘ 15 SIERPNIA 2020 r.,W GDAŃSKU

tekst i zdjęcia na podstawie FB Terezy Karapetyan

***

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w kościele świętych Piotra i Pawła w Gdańsku.
Uroczysta msza św. w tym wyjątkowym dniu, jakim jest 15 sierpnia, sprawowana jest tradycyjnie w Gdańsku w sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej przy ulicy Żabi Kruk. W tym dniu spotykają się Ormianie aby czcić Matkę Boską a po mszy św. odwiedzić grób księdza Kazimierza Filipiaka, za sprawą którego, cudowny obraz Matki Boskiej Łaskawej ze Stanisławowa, znalazł swoją nową siedzibę w gdańskim kościele Piotra i Pawła. Mszę świętą sprawował ks. prof. Józef Naumowicz, w pomocą ks. Henryka Błaszczyka.
Proboszcz parafii północnej Kościoła ormiańskokatolickiego w Polsce ks. Cezary Annusewicz, przed mszą przywitał zgromadzonych w kościele, a było ich wyjątkowo dużo, na czele z ambasadorem Republiki Armenii w Polsce J.E. Samvelem Mktrczyanem z małżonką.
W homilii tego dnia ksiądz Józef Naumowicz, prócz słów o dobroci, ufności i nadziei pokładanej w Bogu, mówił o potrzebie naszej dobroci, miłości i wysiłku, bo od nas zależą losy naszego życia ale i całego świata. Nawiązał również do wydarzeń sprzed 100 lat, kiedy to ogromne poświęcenie żołnierzy i geniusz dowódców potrzebne były aby zatrzymać zagrożenie dla Polski i Europy jakie ze wschodu niosła w sobie ideologia bolszewizmu.
Muzyczną oprawę zapewnili: śpiewem Lilit Howhanesyan i Teresa Karapetyan z towarzyszeniem Jakuba Kopczyńskiego grającego na organach oraz chórzyści z parafii centralnej w Warszawie rozsiani wśród wiernych.
Na zakończenie mszy św. ks. Henryk Błaszczyk poświęcił przygotowane kosze z winogronami i bukiety kwiatów i ziół.
Przedstawiciele Związku Ormian w Gdańsku z głównym organizatorem Gagikiem Parsamianem, wystąpili z bardzo miłym gestem, odczytując przygotowane dla księdza Józefa Naumowicza gratulacje za niedawno przyznane ważne odznaczenia państwowe – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Nie mogła się ta msza odbyć bez pamiątkowej wspólnej fotografii na tle ołtarza, a zwieńczeniem było indywidualne błogosławieństwo, tym razem relikwiarzem z tuwalnią, jaką ocierano łzy ze stanisławowskiego obrazu Matki Boskiej Łaskawej.

 Maria Ohanowicz-Tarasiuk, zdjęcia: Władysław Deńca