W dniach 11-13 lipca 2024 r. we wspólnocie Dzithankov (wioska na granicy prowincji Szirak i Aragacoton), parafia pw. Świętego Krzyża zorganizowała trzydniowy "obóz podwórkowy" (takie naszae "półkolonie"?) pod patronatem Ordynariatu Kościoła Ormiańskokatolickiego. Dzieci z gminy Dzithankov spędziły niezapomniane dni. Uczestniczyły w mszach św., miały lekcje katechizmu.
Ale też przygotowano dla nich różnorodne zabawy: intelektualne, sportowe, tańce grupowe, odgadywanie melodii, rysowanie postaci z kreskówek, itp. Ostatniego dnia obozu dzieci udały się z pielgrzymką do wsi Sarnachbjur.
Wyrażono głęboką wdzięczność Administratorowi Apostolskiemu ks. Michałowi Bassalé, z którego błogosławieństwem i wsparciem zorganizowano podwórkowe obozowisko, a dzieci z gminy Dzithankov spędziły niezapomniane dni.
W dniach 14-16 lipca we wsi Bavra (tej w Gruzji, bo jest i wioska Bavra w Armenii, prow. Szirak...) zorganizowano obóz dla młodzieży pod przewodnictwem miejscowego księdza Rubena Misisyana. Trzydniowy obóz rozpoczęła Msza św., a idąc w procesji na miejsce zgromadzenia śpiewano piękne pieśni. Liderzy młodzieży z Bavry, organizowali codzienne ciekawe i edukacyjne zajęcia dla dzieci - uczestników obozu. Dołączył do nich również brat Hovhannes ze zgromadzenia Mechitarystów oraz seminarzyści diecezjalni brat Yeghishe i brat Hovhannes. Powierzano im wychowanie religijne dzieci.
Celem obozu, wypełnionego Świętą Liturgią, modlitwą, nauką religii, pieśniami, tańcami, zabawami i dobrą atmosferą, było wzmocnienie miłości, wiary i chrześcijańskich zachowań w relacjach międzyludzkich wśród dzieci.
Oczywiście ostatniego dnia obozu nie zabrakło tortu i wręczenia prezentów, co sprawiło, że dni obozowe jeszcze bardziej zapadły młodym ludziom w pamięć
6 stycznia 2023 r. w święto Objawienia i Chrztu Pańskiego Mszę św. w kościele w Azatan w Panik odprawił, ks. Mickael Dombourian.
6 stycznia 2023 r. w święto Objawienia i Chrztu Pańskiego Mszę św. w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Panik odprawił jej proboszcz, ks. Karnik Hovsepian.
Wystawiono piękny spektakl teatralny poświęcony Bożemu Narodzeniu w wykonaniu dzieci i młodzieży. Towarzyszył mu chór pod dyrekcją Roberta Mlkeyana. Reżyserem spektaklu była Nary Santoian, aktorka teatralna.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Kościoła i władz lokalnych, zastępca gubernatora regionu Szirak Seyran Petrosian, Lilit Gorginian z Departamentu ds. Rodziny, Kobiet i Praw Dziecka, rodzice dzieci biorących udział w przedstawieniu, dzieci i młodzież z ormiańskich wspólnot katolickich w Aszocku i Taszirze.
Wszyscy byli zachwyceni występami, wielką gościnnością, a dzieci - Świętym Mikołajem i klaunami…
24 grudnia w różnych ormiańskich wspólnotach katolickich odprawiano Boską Liturgię Bożego Narodzenia. W Giumri w katedrze Świętych Męczenników mszę św. odprawił proboszcz katedry ks. Mashtots Rev. Zahterian. Po mszy św. odbyła się loteria na cele dobroczynne. Dzięki wpływom z loterii młodzież zamierza przygotować i rozdzielić do końca roku 20 paczek żywnościowych dla bezdomnych.
25 grudnia, w dzień Bożego Narodzenia Boską Liturgię w Giumri odprawił abp Rafael Minassian.
» nagranie fragmentów obu mszy św. z kazaniem abp. Rafaela Minassiana 25 grudnia
W innych wspólnotach, w miejscowościach Panik, Mets Sepasar, Bawra, Tashir i in., również odprawione zostały świąteczne msze św., miały miejsce zbiórki charytatywne, wystawiano jasełka. Można to zobaczyć na zdjęciach w artykule zamieszczonym na stronie Ordynariatu (poniżej).
Uroczystości przewodniczył katolikos patriarcha Rafał Piotr XXI. Obecni byli również: administratora apostolskiego Ordynariatu dla Armenii i Europy Wschodniej, ks. Michała Bassale oraz egzarchy Jerozolimy i Jordanii, rektora Kolegium Ormiańskiego w Rzymie, ks. Narega Naamoyana. W wydarzeniu uczestniczyli też duchowni Kościoła ormiańskiego, duszpasterz ormiańskiego Kościoła apostolskiego dla wspólnot rejonu Asztocka, siostry zakonne ze zgromadzenia Niepokalanego Poczęcia NMP, dyrektor szpitala w Aszocku, pracownicy ormiańskiej Caritas i wielu wiernych.
Budowa kościoła w Ghazanchi trwała długo, była niełatwa. Ale mimo wielu przeszkód i trudności, z woli Bożej, kościół stoi i będzie służył wiernym przez wiele wieków.
Jej rozpoczęcie nastąpiło 20 listopada 2014 r., z inicjatywy i z błogosławieństwem ówczesnego Ordynariusza dla Armenii i Europy Wschodniej, abp. Rafała Minassiana. Odbyła się wtedy uroczystość poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego, ale prace przerwano z powodu braku funduszy.
Budowę wznowiono kilka lat później, w maju 2020 r., z inicjatywy Ordynariusza, dzięki jego pomocy i staraniom. Wsparł ją Kościół katolicki spoza Armenii, w tym „Renovabis” –niemiecka katolicka organizacja charytatywna. Budową kierował ks. Grzegorza Mkrtchyan, proboszcz katedry w Giumri.
Niestety, gdy trwały prace budowlane, 27 września 2020 r. rozpoczęła się 44-dniowa wojna w Arcachu (Górskim Karabachu). Mimo tragedii wojny i bólu w sercach z powodu wielu ofiar, kontynuowano – kamień po kamieniu – budowę Domu Bożego. Miał on stać się domem nie tylko dla żyjących, ale także dla wszystkich męczenników tej wojny.
Dwa lata później, gdy kończyły się prace wykończeniowe we wnętrzu kościoła, wybuchła kolejna wojna – rozpoczęły się działania wojenne przeciwko suwerennemu terytorium Armenii, ponownie pochłaniając wiele ofiar i zmieniając ludzkie losy.
Budowa mimo wszystko się posuwała. 20 listopada 2021 r. odbyła się uroczystość poświęcenia i osadzenia krzyża na kościelnej wieży, o czym TUTAJ pisaliśmy.
W niedzielę 25 września, po poświęceniu i oficjalnej ceremonii otwarcia kościoła pw. św. Józefa w Ghazanchi, została odprawiona uroczysta msza św. pod przewodnictwem katolikosa patriarchy Rafała Piotra XXI, któremu towarzyszyli ks. Grzegorz Mkrtchyan, proboszcz katedry katolickiego Kościoła Armenii w Giumri oraz ks. Józef Galstyan – duszpasterz wspólnot w Mets Sepasar, Ghazanchi, Sizavet, Bavrze i Saragyugh.
Patriarcha w swoim wystąpieniu na początku podziękował administratorowi apostolskiemu ks. Michałowi Bassale za możliwość przyjazdu do Ojczyzny i poświęcenia tego kościoła. Wyraził wdzięczność i przekazał gratulacje wszystkim, którzy brali udział w jego budowie. Wyjaśnił, dla czego kościół jest pod wezwaniem św. Józefa: by – tak, jak św. Józef strzegł i ochraniał Matkę Bożą i Jezusa – prowadził i chronił wiernych, dopomagał przezwyciężać wszystkie smutki, kłopoty i trudności, zwłaszcza w tych dniach tak wielu poświęceń dla Ojczyzny. Zapewnił, że wszyscy zostają pobłogosławieni przez samego Pana Jezusa Chrystusa, który jest obecny w Tabernakulum, przy tym Ołtarzu Świętym, prosił o przyłączenie się do wspólnej modlitwy.
Na zakończenie liturgii głos zabrał ks. Galstyan, duszpasterz katolików w Ghazanchi, wyrażając radość z uroczystości poświęcenia kościoła, z posiadania od teraz przez tutejszą katolicką wspólnotę własnego murowanego kościoła, gdyż jest on symbolem duchowego przebudzenia, którym ta wspólnota żyje.
Następnie głos zabrał i złożył gratulacje i podziękowania przewodniczący gminy a także przedstawiciele Ormiańskokatolickiego Związku Młodzieży w Ghazanchi.
Po mszy św., pod przewodnictwem katolikosa patriarchy Cylicji dla Ormian katolików Rafała Piotra XXI, złożono kwiaty pod chaczkarem usytuowanym na cmentarzu, poświęconym pamięci Melikseta Arosyana, ofiary 44-dniowej wojny, pochodzącego z Ghazanchi, i odprawiono nabożeństwo żałobne za dusze wszystkich Ormian, którzy zginęli w wojnie w 2020 roku.
oprac. EŁ; na podstawie artykułu na stronie Ordynariatu
Ormiańskokatolickiego dla Armenii i Europu Wschodniej
W dniach 26 - 30 lipca 2022. odbywają się w Armenii kolejne, VI Krajowe Dni Młodzieży (Ordinariate Youth Day).
„Bardzo ważne jest, by gromadzić się razem jako ludzie wiary i medytować. Temat tegorocznego spotkania „Maryja wstała i pospiesznie odeszła” (Ewangelii wg Łk 1:39) jest zaproszeniem dla nas wszystkich do naśladowania Matki Bożej, do powiedzenia „tak” na Boże wezwanie, do spotkania z Jego posłańcem.”
(z listu nuncjusza abp. Betancourta).
We wtorek, 26 lipca 2022 r. w Centrum Ormiańskiego Kościoła Katolickiego kard. Agadżaniana (niedaleko Giumri, w pobliżu miejscowości Torosgyugh, prowincja Szirak) rozpoczęło się długo oczekiwane spotkanie, VI Krajowe (Ordynariatu) Dni Młodzieży (Ordinariate Youth Day VI), w którym udział biorą młodzi ludzie ze wspólnot ormiańskokatolickich Armenii.
W oficjalnym otwarciu OYD2022 wzięli udział duchowni ormiańsko katoliccy z Armenii, a także zaproszeni duchowni z Libanu i Włoch. Uroczystą Liturgię sprawował administrator apostolski Ordynariatu dla Armenii, Gruzji, Rosji i Europy Wschodniej, ks. Michał Bassale, asystowali mu ks. Karnik Hovsepian i ks. Narek Tadevosjan. Po mszy św. odczytano słowa powitania skierowane do uczestników spotkania przez nuncjusza apostolskiego w Armenii i Gruzji, abp. José Avellino Betancourta.
Przemówienia powitalne wygłosili: dr Nora Arisian, ambasadorka Syrii w Armenii i administrator apostolski ks. Michał Bassale. Następnie przemówienie wygłosił ks. Karnik Hovsepian - przewodniczący Związku Młodzieży Katolickiej Armenii, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Panik – ogłaszając oficjalne rozpoczęcie VI Krajowych Dni Młodzieży.
Do uczestników zwrócił się też Dyrektor Centrum Agadżaniana, ks. Krikor Mkrtchyan (proboszcz katedry w Giumri).
Po obiedzie młodzież wzięła udział w Różańcu. Na zakończenie dnia, w ramach wieczoru kulturalnego, młodzi ludzie ze wspólnot Giumri, Panik i Tashir zaprezentowali przygotowane przez siebie spektakle.
Każdy z kolejnych dni spotkania rozpoczynać będzie Msza św. W ciągu tygodnia, na który zaplanowano wiele wydarzeń duchowych i kulturalnych, młodzi ludzie będą słuchać konferencji, dyskutować na poruszane w nich tematy, wzbogacać swoją wiedzę i zastanowić się nad swoją tożsamością, przynależnością.
strona Ordynariatu Ormiańskiego Kościoła Katolickiego dla Armenii i Europy Wschodniej
W Centrum Ormiańskiego Kościoła Katolickiego im. kard. Aghajaniana w wiosce Toros w pobliżu Giumri (prow. Szirak) w dniach 27-29 czerwca 2022 r., podobnie jak w ubiegłych latach, odbywa się szkolenie dla ministrantów.
Oficjalnym rozpoczęciem trzydniowego spotkania była msza św. odprawiona przez ks. Karnika w asyście księży Nareka Tadevosyana i Masztoca Zahteriana, rektora niższego seminarium pw. Świętych Archaniołów w Erywaniu.
W spotkaniu uczestniczy ok. pięćdziesięciu młodych chłopców z różnych wspólnot katolickich Armenii. Biorą udział w spotkaniach, które prowadził ks. Karnik wraz z innymi księżmi, a także seminarzyści z Erywania. Uczestniczą w lekcjach śpiewu, prowadzonych przez panią Gohar Shakhulyan, zapoznają się również ze sprzętami i szatami liturgicznymi. Biorą udział w grach logicznych. Przystępują do spowiedzi (sakrament pokuty i pojednania), uczą się modlitwy różańcowej. Ale także grają w piłkę nożna i inne gry.
Każdy dzień spotkania rozpoczyna się mszą św. Wieczór, to wspólna modlitwa, oglądanie filmów.
22 czerwca 2022 r. w Rzymie rozpoczyna się X Światowe Spotkanie Rodzin, które potrwa do niedzieli, 26 czerwca. Hasłem spotkania są słowa: „Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”.
Ma nową formułę. 2 lipca 2021 r. papież ogłosił ją w krótkim wideoprzesłaniu. Będzie się odbywać zarówno w Rzymie, jak i w Kościołach lokalnych. [TU artykuł]
X Światowe Spotkanie Rodzin, w którym bierze udział także papież Franciszek, potrwa od 22 do 26 czerwca 2022 roku w Rzymie i zakończy trwający od 19 marca 2021 r. Rok Rodziny „Amoris Laetitia”.
Przykładem spotkania w kościele lokalnym, wpisującego się w X Światowego Spotkania Rodzin, jest Trzecie Spotkanie Rodzin, które w dniach 14-15 czerwca 2022 r. odbyło się w Armenii, w Centrum Ormiańskiego Kościoła Katolickiego kard. Agadżaniana (Aghajanian Center) w wiosce Toros. W spotkaniu wzięły udział 32 rodziny z ormiańskokatolickich wspólnot Armenii.
Spotkanie rozpoczęło się mszą św., która odprawił ks. Karnik Hovsepian. Organizatorem Spotkania był ks. Krikor Mkrtchyan (proboszcz katedry w Giumri). W swoim wystąpieniu mówił o tym, że każde takie spotkanie jest bardzo ważne, bo przyczynia się nie tylko do zacieśniania więzi rodzinnych, ale także do rozwoju i wzmocnienia relacji kościół - rodzina.
Ks. Hovsep Galstyan mówił o radości miłości w rodzinie, czym nawiązywał do hasła X Światowego Spotkania Rodzin.
Drugi dzień również rozpoczął się mszą św. Następnie wykład wygłosiła pani Anahit Mkhoyan, dyrektor Caritas w Gruzji.
Nuncjusz Apostolski w Armenii abp Betancourt przekazał w liście swoje błogosławieństwo dla uczestników Spotkanie Rodzin, wspomniał o nowo mianowanym przez papieża Franciszka administratorze apostolskim Ordynariatu dla Armenii, Gruzji, Rosji i Europy Wschodniej, ks. Michale Bassale, który stał się Ojcem rodziny Kościoła ormiańskiego. Prosił o modlitwę w intencji jego tak ważnej misji. Podziękował też organizatorom - ks. Mkrtchyanowi i pozostałym kapłanom.
Spotkanie rozpoczęła msza św., pod przewodnictwem ks. Bassale, któremu towarzyszyli ks. Karnik Hovsepian i ks. Krikor Mkrtchyan (proboszcz katedry w Giumri). Podczas liturgii był obecny abp José Avellino Betancourt, nuncjusz apostolski dla Armenii i Gruzji.
Abp Betancourt na zakończenie liturgii w swoim wystapieniu przedstawił nowego dostojnika. Podziękował za przyjęcie przez niego nowego stanowiska nadanego przez papieża i przekazał mu pozdrowienia od Franciszka. Powiedział, że nominacja na Administratora Apostolskiego oznacza, że ma wszystkie prawa i obowiązki, jakie wg Kodeksu Kanonicznego są związane z tym stanowiskiem – trudnym i odpowiedzialnym. Zapewnił o gotowości do pomocy i modlitwie. „Wiemy, że ta zmiana to czas przemian, zarówno dla Administratora Apostolskiego, jak i dla nas wszystkich. Wiemy również, że nadchodzą nowe czasy nowych możliwości i nowej przyszłości.”
Ks. Michał Bassale podziękował za słowa Nuncjuszowi za jego słowa, a także wszystkim obecnym za przybycie w tym dniu. Zapewnił, że - z Boża pomocą - uczyni wszystko co w jego mocy na powierzonym mu stanowisku, pracując dla wspólnego dobra. Pobłogosławił obecnych i poprosił o modlitwę.
Po mszy św. odbyło się spotkanie z duchowieństwem i siostrami zakonnymi.
W niedzielę 12 czerwca ks. Michał Bassale odwiedził miejscowość Mets Sepasar, gdzie był obecny podczas mszy św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela, sprawowanej przez ks. Karnika Hovsepiana i ks. Hovsepa Galstyana, duszpasterza tamtejszej parafii. Na tej mszy św. dzieci przystąpiły do I Komunii Świętej, a także kościół w Mets Sepasar świętował 130 rocznicę założenia.
EŁ;
6 stycznia 2022 r. w święto Objawienia i Chrztu Pańskiego Mszę św. w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Panik odprawił jej proboszcz, ks. Karnik Hovsepian.
W sobotę 20 listopada 2021 r. w Ghazanchi, jednej z górskich wiosek położonych w prowincji Szirak, w rejonie Aszocka (7 km od granicy gruzińskiej i 20 km od granicy tureckiej), odbyła się uroczystość poświęcenia i osadzenia krzyża (i zawieszenia dzwonu) na wieży nowo wybudowanego kościoła pw. św. Józefa.
Na terenie starej wsi, z której obecnie pozostały tylko ruiny, był wybudowany też kościół. Niestety tylko fundamenty się zachowały. Teraz nikt nawet nie pamięta, w którym roku go wybudowano.
Rozpoczęcie budowy nowego kościoła ormiańskokatolickiego w Ghazanchi, który stoi już na terenie nowej wsi, nastąpiło 20 listopada 2014 roku z inicjatywy i przy wsparciu ówczesnego Ordynariusza, obecnego Patriarchy – katolikosa Rafaela Bedrosa XXI. Odbyła się wtedy uroczystość wmurowania kamienia węgielnego, ale prace przerwano z powodu braku funduszy.
Wiele lat później, w 2020 roku, budowę wznowiono z inicjatywy i przy wsparciu ówczesnego Ordynariusza. Dzięki też jego staraniom i pomocy budowę wsparł Kościół katolicki spoza Armenii, w tym „Renovabis” -niemiecka katolicka organizacja charytatywna.
Większość prac zakończono, obecnie trwa wyposażanie wnętrza. Kościół - jak Bóg da! - będzie gotowy na przyjęcie wiernych prawdopodobnie latem przyszłego roku.
Do tej pory, ponieważ wieś nie miała kościoła, mieszkańcy brali udział w nabożeństwach i liturgiach w jednej z sal budynku Centrum Młodzieży.
Ceremonii poświęcenia krzyża przewodniczył ks. prałat Karnik Hovsepyan, wikariusz generalny, administrator Ordynariatu, działając w imieniu patriarchy Rafaela Bedrosa XXI. W uroczystości uczestniczyli również księża: Ks. Hovsep Galstian, duszpasterz w Ghazanchi i kilku innych wiosek: Mets Sepasar, Sizavet, Bavra; ks. prałat Krigor Mkrtchyan, proboszcz katedry w Giumri, ks. Elia KhayTerz z Arpeni, ks. Armen Domburyan z Azatan.
Podczas uroczystości było też wielu wiernych, w tym członkowie bardzo aktywnie w tych miejscowościach działającego Ormiańskokatolickiego Związku Młodzieży - z Ghazanchi i Mets Sepasar.
Zgodnie z rytuałem, piękny metalowy krzyż został obmyty wodą i winem, czemu towarzyszyły psalmy. Po obmyciu krzyża i odczytaniu Ewangelii, ks. Karnik Hovsepian namaścił środek krzyża Myronem, olejem Krzyżma Świętego, obdarzając mocą Ducha Świętego znak zbawienia, by chronił wiernych. Po wspólnej modlitwie w słowie skierowanym do wiernych przypomniał, że ten rok papież Franciszek ustanowił rokiem św. Józefa i dla tego tez decyzją patriarchy Rafaela Bedrosa XXI nowy kościół w Ghazanchi został mu poświecony. Prosił, by przyjąć św. Józefa jako wzór rodziny, pobożności, świętości i dobroci. A Krzyż, dziś poświęcony, niech chroni wszystkie rodziny.
Potem głos zabrał duszpasterz tego miejsca, ks. Hovsep Galstian, który podziękował pełnomocnikowi patriarchy za namaszczenie krzyża i wyraził radość, z tego, że po dziesiątkach lat oczekiwań, teraz dobiega końca budowa kościoła, którego poświęcenie planowane jest w przyszłym roku. Poświęcenie Krzyża jest pięknym do tego wstępem. Ks. Hovsep (orm. Józef…) modlił się również do św. Józefa o wstawiennictwo w sprawie dokończenia dla tutejszej wspólnoty budowy kościoła, który nosi Jego imię.
Również głos zabrał ks. Krigor Mkrtchyan, który jest odpowiedzialny za budowę kościoła. Zwrócił się do wiernych z prośbą, by tylu, co w dniu konsekracji było ich w każdą kolejną niedzielę na mszy św., bo tylko wtedy ten wysiłek budowy kościoła będzie mieć sens.
Uroczystą ceremonię zakończyła msza św., którą odprawił ks. Hovsep Galstian (jeszcze w Sali Centrum Młodzieży…).
EŁ;
na podstawie artykułu ks. Hovsepa Galstiana
życzymy wiele siły w pełnieniu nowych obowiązków!
» artykuł w j. ormiańskim na stronie VATICAN NEWS