default_mobilelogo

 spotkanie seniorów, tort okolicznościowy...

Po raz pierwszy w Kościele katolickim na całym świecie w tym roku był obchodzony ŚWIATOWY DZIEŃ DZIADKÓW I OSÓB STARSZYCH, pod hasłem "Ja jestem z tobą przez wszystkie dni" (Mt 12, 20).

Został on ustanowiony w styczniu 2021 r. przez papieża Franciszka na czwartą niedzielę lipca, w okolicy wspomnienia świętych Joachima i Anny, dziadków Pana Jezusa. Uroczystość wprowadzona została do kalendarza kościelnego. „Często zapomina się o dziadkach. Nie zapominajmy o bogactwie stania na straży korzeni. Dlatego postanowiłem ustanowić Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych” – powiedział papież Franciszek w  orędziu na tą uroczystość. TUTAJ

*

Po raz pierwszy w Armenii 2 października 2021 r., z inicjatywy ks. Karnika Hovsepiana, proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Panik, zorganizowano całodzienne spotkanie dla dziadków i osób starszych w Centrum Ormiańskiego Kościoła Katolickiego im. kard. Agadżaniana w wiosce Toros.
Spotkanie objął swoim patronatem nowo wybrany Katolikos - Patriarcha Rafael Bedros XXI.

W Centrum zgromadziło się około 150 osób starszych z różnych wspólnot katolickich, z ośrodka opieki dziennej Caritas oraz z ośrodka opieki ormiańskich Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP. Ze wspólnoty w Panik przybyło ok. 25 osób.

Atmosfera była wspaniała, ciepła, a  przybyli seniorzy czuli wielką serdeczność i gościnność. Uczestniczyli w Mszy św., której przewodniczył ks. Grigor Mkrtchyan, proboszcz katedry Kościoła ormiańskiego pw. Świetych Męczenników w Giumri, jednocześnie kierownik Centrum. Towarzyszyli mu ks. Karnik Hovsepian i ks. Narek Tadevosyan. Ks. Grigor podkreslił m.in. to, że misja głoszenia Ewangelii jest uniwersalna, dotyczy każdego chrześcijanina, bez względu na wiek.

Ks. Karnik skomentował słowa z ewangelii św. Mateusza: "Ja jestem z tobą przez wszystkie dni", będące hasłem tegorocznego, pierwszego Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Omówił też orędzie papieża, opublikowane na ten dzień.

Tylko starsze pokolenie, nasi dziadkowie, mogą wykonać misję przekazywania wiary, pamięci o swoich korzeniach, chronić ją. Przekazywać wagę troski o pokój i sprawiedliwość, być przewodnikami dla młodych. O tym też mówił papież Franciszek w swoim orędziu na ten dzień. Wezwał wspólnoty do większej troski o osoby starsze.

Ks. Narek wezwał do wprowadzania wiary w czyn, aby to, co usłyszymy, przyniosło owoce w życiu, bo w przeciwnym razie będziemy jak nasiona z przypowieści o siewcy, które giną w cierniach („Inne znowu padły między ciernie, a ciernie wybujały i zagłuszyły je.” ; Mt 13, 7).

Na zakończenie przekazano najgłębsze podziękowania dla zaangażowanych księży i wszystkich organizatorów za ten wspaniały dzień. Również siostra Narine w imieniu Sióstr Niepokalanego Poczęcia podziękowała organizatorom spotkania. Wyrażono nadzieję, że spotkania takie będą kontynuowane co roku. 

EŁ; na podstawie artykułu na stronie
Ordynariatu Ormiańskiego Kościoła Katolickiego dla Armenii i Europu Wschodniej

    
    
    

MODLITWA
NA PIERWSZY ŚWIATOWY DZIEŃ DZIADKÓW I OSÓB STARSZYCH

Dziękuję Ci, Panie,
za ukojenie w Twojej obecności.
Nawet gdy jestem samotny,
jesteś moją nadzieją i moją ufnością,
od mej młodości jesteś moją skałą i twierdzą!
Dziękuję Ci, że dałeś mi rodzinę
i pobłogosławiłeś mnie długim życiem.
Dziękuję Ci za chwile radości i trosk,
za marzenia już spełnione
i te, które jeszcze przede mną.
Dziękuję Ci za ten czas owocowania na nowo,
do którego mnie wzywasz.
Umocnij, o Panie, moją wiarę,
uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju,
naucz mnie przygarniać tych, którzy cierpią
bardziej niż ja,

abym nigdy nie przestał marzyć
i opowiadać nowym pokoleniom o Twoich cudach.
Chroń i prowadź papieża Franciszka i cały Kościół,
aby światło Ewangelii dotarło do każdego
zakątka ziemi.
Ześlij, o Panie, swego Ducha, aby odnowić świat,
aby ucichła burza pandemii,
ubodzy doznali pocieszenia i ustały
wszelkie wojny.
Wspieraj mnie w słabości
i pomagaj żyć pełnią życia w każdej chwili,
którą mi dajesz,
– w pewności, że jesteś ze mną przez
wszystkie dni,
aż do skończenia świata.
Amen.

 

tłumaczenie modlitwy na
j. ormiański: ks. Karnik Hovsepian