default_mobilelogo
BIEŁORIECZIEŃSK


Podczas wizyty duszpasterskiej w ormiańskokatolickich wspólnotach Rosji Patriarcha Raphael Bedros XXI Minassian był 8 stycznia 2022 r odprawił Msze Święte w kościołach w Krasnodarze oraz w Biełorieczeńsku 
9 stycznia Patriarcha gościł w Soczi, gdzie sprawował świąteczna liturgię w kościele pw. św. Apostołów Szymona i Tadeusza (ormiańskokatolicka parafia pw. Świętego Krzyża, obejmująca wiele miejscowości wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego, z siedzibą w Adlerze).
Pod koniec Mszy św. w Soczi Patriarcha uhonorował Włodzimierza Aghababyana, który przyczynił się do utworzenia ormiańskokatolickiej Wspólnoty Soczi.
10 stycznia Patriarcha gościł w parafii w Wieniowie  (obejmującej cały obwód tulski).
 EŁ 
SOCZI - relacja filmowa (Telepace Armenia): https://fb.watch/aAOT8odFpA/
    
      
     
WIENIOW - krótka relacja filmowa (Telepace Armenia): https://fb.watch/aAOo5gKeLg/

 

 ORDYNARIAT POZA ARMENIĄ


Chrystus narodził się i objawił,
Błogosławione jest objawienie Chrystusa
Katolikos-patriarcha Cylicji dla Ormian katolików RAFAEL BEDROS XXI, podczas swojej wizyty duszpasterskiej w ormiańskokatolickich wspólnotach Rosji odprawił 6 stycznia o godz. 12.00 Boską Liturgię w Katolickiej Katedrze Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia w Moskwie (parafia ormiańskokatolicka pw. św. Grzegorza Oświeciciela w Moskwie).

Na początku homilii Katolikos przywitał i pobłogosławił księży - ormiańskich i łacińskich - koncelebrujących z nim mszę św., a także wszystkich zgromadzonych w katedrze. Wyraził wielką radość z obecności wielu dzieci w kościele. To równocześnie ich święto. Są jak Aniołowie, którzy przynieśli wiadomość o narodzeniu zbawiciela Chrystusa.
Zadziwiające, że tak jak dzisiaj śpiewamy, Zbawiciel zechciał przyjść na ziemię właśnie w taki sposób - wejść w historię człowieczeństwa i narodzić się jako dziecko.  Leżący w ciemnej stajence, wśród zwierząt, stał się Światłem dla ciemności świata. On zbawiciel, on Boży Syn.
Bóg Ojciec wysłał aniołów, by obwieścili tą radość, i posłał ich do pastuszków, do biednych ludzi, a nie do tych, którzy żyją w pałacach. I w ten właśnie sposób Bóg zwraca się do nas z przesłaniem: być Pasterzem. Byśmy byli Pasterzami w tym świecie. Nie tylko duchowni, ale każdy z nas, na swoim miejscu,  ma być Pasterzem. Ojcowie i matki, to Pasterze dla swoich rodzinach, dla swoich dzieci. Ma się to przejawiać w byciu świadkiem, w dawaniu świadectwa o Chrystusie.

Pasterze w dzisiejszym świecie zapomnieli o swoich obowiązkach. Niestety każdy z nas żyje w egoistycznej miłości do samego siebie. Dla tego musimy wrócić do tego posłania, że Chrystus jest jedynym Dobrym Pasterzem. Dobry Pasterz kocha swoje owce. Dobry Pasterz poświęci życie za swoje owce. Dobry Pasterz wszystkie trudności znosi z cierpieniem, ze skromnością. I każdy z nas jest powołany do tego, by na wzór Jezusa Chrystusa być takim Pasterzem w swoim powołaniu, tam, gdzie się znajduje. Dzisiaj chcę się skoncentrować na byciu Pasterzem w rodzinie przez ojców i matki. Żeby u nas i w nas była skromność, pokora, wzajemne poszanowanie. Jezus Chrystus narodził się, objawił się światu, w stajence betlejemskiej, ale każdego dnia trwa Jego narodzenie w naszych sercach, gdy przystępujemy do Komunii Świętej. I tym razem nie potrzeba, by Chrystus rodził się w biedzie szopy betlejemskiej, ale by rodził się w naszych sercach, bogatych w dobroć, łagodność, skromność i braterską miłość.
Chce podsumować wszystko jedną myślą: kochajcie się wzajemnie tak, jak Chrystus nas kocha. Kochajcie swoje dzieci. Kochajcie swoich rodziców. Kochajcie chorych, którzy są wśród Was. Kochajcie ludzi potrzebujących, opuszczonych, którzy nie maja nikogo, kto by ich kochał, o nich się troszczył. Być chrześcijaninem wydaje się łatwo, ale z drugiej strony i bardzo ciężko, gdy chcemy przezywać i wprowadzać w życie to wszystko, o czym właśnie usłyszeliśmy.
Kochajmy nie słowem, a czynem.
Cieszcie się, Chrystus się narodził!
oprac. EŁ na podstawie nagrania

       

      

      

» artykuł na stronie Ordynariatu (w j. ormiańskim)

 

 

27 czerwca 2020 r. kościół ormiańskokatolicki świętował odnalezienie relikwii św. Grzegorza Oświeciela.

W parafii św. Grzegorza Oświeciciela w Moskwie odbyły się uroczystości 28 czerwca. Cztery lata temu, 12 czerwca 2016 r. moskiewska parafia otrzymała część relikwii.
Jest to główne święto moskiewskiej parafii ormiańskokatolickiej. Uroczysta msza św. została odprawiona w katedrze katolickiej pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Przewodniczył jej Wikariusz Generalny ormiańskiego Kościoła katolickiego na Rosję, proboszcz parafii ks. Petros Yesayan. 
dział wzięło wielu dostojników kościelnych - nuncjusz apostolski, biskup Kościoła łacińskiego w Moskwie, przeor franciszkanów, przedstawiciele Kościoła grekokatolickiego i Opus Dei, zgromadzenia salezjańskiego, siostry Miłosierdzia, ambasador Armenii w Rosji wraz z małżonką.
 
oprac. EŁ
Nagranie całej Mszy św. 
                     

Działający w Gruzji Caritas 4 listopada 2019 r. świętował 25 lat swojego istnienia. Jest bardzo aktywny, realizuje różne projekty. Katolicy prowadzą w Gruzji różne charytatywne organizacje, w tym centrum rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych.

Ormiańska wspólnota katolicka w Tbilisi świętowała rocznicę utworzenia Caritas w Gruzji. W wydarzeniu wzięło udział wielu dostojnych gości, m.in. Dyrektor Generalny Caritas Armenii, Sekretarz Generalny Caritas Europy.

Również byli obecni dostojnicy kościelni - Eparcha Ordynariatu Ormiańskiego Kościoła Katolickiego dla Armenii i Europy Wschodniej abp. Rafał Minassian w towarzystwie kilku księży z Armenii, abp. Giuseppe Pasotto, założyciel Caritas Gruzji, Nuncjusz Apostolski dla Armenii i Gruzji abp José Avelino Bettencourt, ks. Witold Szulczyński, pierwszy Dyrektor Caritas Gruzji.

Uroczyste świętowanie rozpoczęła msza św. sprawowana w Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przez abp. Giuseppe Pasotto, prymasa Kościoła katolickiego w Gruzji, w obecności pozostałych duchownych. Oprócz ormiańskiego duchowieństwa katolickiego we mszy św. uczestniczyli także duchowni łacińscy służący w Gruzji.

Abp José Avelino Bettencourt w swoim wystąpieniu, zwracając się do obecnych powiedział m.in., że miłość jest główną istota nauczania Kościół. Kościół żyje miłością. Na początku roku papież Franciszek przypomniał, że miłość nie tylko zapewnia materialne wsparcie ludziom ale i troszczy się o dusze, co jest nawet ważniejsze niż wsparcie materialne. Wspólnota chrześcijańska, to bezinteresowna hojność w imię Jezusa Chrystusa.

Po mszy św. odbyła się oficjalna uroczystość jubileuszowa. Kolejno zabierali głos przybyli goście, podkreślając naczelne zadania Caritas - ochronę godności ludzkiej, wolności i wartości demokratycznych, ochronę praw człowieka, przezwyciężanie niesprawiedliwości społecznej.

Jako pierwsza wystąpiła Anahit Mkhoyan, dyrektor wykonawczy Caritas Gruzji. Następnie poprosiła o zabranie głosu abp. Giuseppe Pasotto. Arcybiskup przedstawił różne formy działalności gruzińskiej Caritas. Po nim, w obszernym wystąpieniu, głos zabrał abp. Rafał Minassian.

Następnie ks. Witold Szulczyński i czterech pracowników gruzińskiej Caritas opowiedziało o swoich doświadczeniach, o trudnościach, jakie trzeba było przezwyciężać w tatach 90., jak mimo to udało się utrzymać i rozwijać działania Caritas.

Pod koniec uroczystości obecni na niej goście obejrzeli gruzińskie tańce, pokrojono wspaniały tort okolicznościowy.

        

 

oprac. EŁ
Na podstawie artykułu na stronie Ordynariatu Armenii, Gruzji Rosiji i Europy Wschodniej
http://armenianchurchco.com/11124.html
Zdjęcia: FB ks. Karnik Hovsepian
 

6 lipca 2019 r. kościół ormiańskokatolicki świętował odnalezienie relikwii św. Grzegorza Oświeciela.
W parafii św. Grzegorza Oświeciciela w Moskwie odbyły się uroczystości 7 lipca. Trzy lata temu, 12 czerwca 2016 r. moskiewska parafia otrzymała część relikwii.
Uroczysta msza św. została odprawiona w katedrze katolickiej pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Przewodniczył jej Wikariusz Generalny ormiańskiego Kościoła katolickiego na Rosję, proboszcz parafii ks. Petros Yesayan.
Po liturgii wszyscy zostali zaproszeni na koncert uczniów parafialnego obozu „Emmanuel”.

oprac. EŁ; zdjęcie: Olga Hrul
 

28 kwietnia 2019 roku, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego został konsekrowany w Rosji nowowybudowany kościół pw. Najświetszej Marii Panny w Biełorieczieńsku (Kraj Krasnodarski).

To wielkie święto dla wszystkich Ormian katolików rozrzuconych po całym świecie.

Jest to pierwszy ormiański kościół katolicki, który powstał w Rosji od czasów rewolucji. Społeczność ormiańskokatolicka została zarejestrowana w Rosji w 2012 roku. Budowa kościoła w Biełorieczieńsku rozpoczęła się osiem lat temu.

Nowowybudowany kościół został poświęcony przez abpa Rafała Minassiana, ordynariusza Ormian katolików w Armenii, Gruzji, Rosji i Europie Wschodniej.

W uroczystości udział wzięli: abp kościoła łacińskiego Clemente Picelli, prałaci kościoła ormiańskiego - ks. Petros Yesayan, Wikariusz Generalny na Rosję i ks. Rafał Krawczyk, proboszcz niedawno utworzonej parafii pw. Świętego Krzyża w Soczi, ormiańscy i łacińscy duchowni i siostry zakonne, wielu wiernych.

Abp. Minassian po obrzędach konsekracji odprawił wraz z obecnymi kapłanami pierwszą w tym kościele Mszę św.

oprac. EŁ

» artykuł na stronie Ordynariatu Ormiańskiego Kościoła Katolickiego
dla Armenii i Europu Wschodniej (w j. ormiańskim)


      

 

 

W grudniu została w Soczi ustanowiona dekretem abpa Rafał Minassiana nowa ormiańskokatolicka parafia pw. Świętego Krzyża (z siedzibą w Adlerze). Parafia obejmuje szereg miejscowości wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego: Adler, Soczi, Lazarovsk, Tuapase, Galendżyk. Nie mając tu swoich kościołów korzysta z gościny w kościołach obrządku łacińskiego. W Soczi jest to kościół pw. św. Szymona i Tadeusza.
6 stycznia 2019 r.
W święto Objawienia i Chrztu Pańskiego została w kościele w Soczi odprawiona uroczysta msza św. z obrzędem chrztu wody. Mszę św. sprawował ks. Rafał Krawczyk, proboszcz parafii.

oprac. EŁ

      

       

 

 

Arcybiskup Rafał Minassian, przebywający ze świąteczną wizytą w Rosjii, odwiedził ormiańskokatolicką wspólnotę w Soczi. Odprawił Msze św., poświęcił stojący w pobliżu kościoła chaczkar, spotkał się podczas świątecznego poczęstunku z wiernymi.

Podczas mszy św. abp Minassian z dniem 9 stycznia 2019 r.
nadał Księdzu RAFAŁOWI KRAWCZYKOWI tytuł protoarchimandryty
prałata Ormiańskiego Kościoła Katolickiego (dzajragujn wardapet),
wręczył mu pierścień.

Przed ceremonią sylwetkę Nominata przedstawił ks. Petros Yesayan przybyły w tym celu z Moskwy wraz z Arcybiskupem.

Ks. Rafał Krawczyk (dotychczas archimandryta - wardapet) od 2 grudnia 2018 r. pełni funkcję proboszcza nowej parafii pw. Świętego Krzyża w Soczi. Od 15 września 2009 r. ma prawo do trzymania Pastorału, który wręczył mu ówczesny Ordynariusz dla Armenii, Gruzji Rosji i Europy Wschodniej abp Neszan Karakehejan podczas pobytu w Armenii. Był wtedy proboszczem ormiańskokatolickiej parafii w Wieniowie w Rosji (obejmującej cały obwód tulski).
Krzyż i prawo do jego noszenia otrzymał z rąk abp. Rafała Minassiana 25 października 2018 r. podczas uroczystości konsekracji kościoła w Arpeni (Armenia).
Teraz otrzymał prawo do noszenia Pierścienia. Jest to najważniejsze insygnium z trzech związanych z otrzymaną dziś przez Księdza godnością.

KSIĘDZU RAFAŁOWI Z CAŁEGO SERCA GRATULUJEMY! SZCZĘŚĆ BOŻE!

oprac. EŁ

      

     

     

     

       

 

 

6 stycznia 2019 r. abp Rafael Minassian odwiedził w Moskwie ormiańskokatolicką parafię św. Grzegorza Oświeciciela. Wraz z ks. Petrosem Yesayanem, mianowanym rok temu Wikariuszem Generalnym na Rosję,  odprawił świąteczną Boską Liturgię w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Moskwie. W liturgii wzięło udział wielu Ormian katolików. Na zakończenie arcybiskup odprawił obrzęd święcenia wody, którą to, na zakończenie, ks. Petros obficie pokropił zgromadzonych wiernych!
Po mszy św. arcybiskup spotkał się z wiernymi.

9 stycznia 2019 Arcybiskup odwiedzi nową, powołana 2 grudnia 2018 r. parafię pw. Świętego Krzyża w Soczi, z dużą wspólnotą Ormian katolików i jej proboszczem ks. Rafałem Krawczykiem.

oprac. EŁ

    

   

   

 

 

2 grudnia 2018 r. prałat Ormiańskiego Kościoła Katolickiego w Moskwie, Wikariusz Generalny na Rosję, ks. Petros Yesayan, zapoznał ormiańską wspólnotę katolicką Adler z nowym duszpasterzem ormiańskiego Kościoła katolickiego w Rosji, ks. Rafałem Krawczykiem - proboszczem nowej parafii pw. Świętego Krzyża w Soczi.

Ks. Rafał w listopadzie 2018 r. został powołany do posługi w południowej Rosji, nominowany na proboszcza, co było połączone z dekretem erekcyjnym ustanawiającym nową ormiańskokatolicką parafię w południowej Rosji - w Soczi, pw. Świętego Krzyża, z siedzibą w Adlerze.

Nowa parafia obejmuje terytorialnie miasta na wybrzeżu Morza Czarnego: Soczi, Adler, Lazarovsk, Tuapse i Gelendżyk, miejscowości w t.zw. Wielkim Soczi, w których zamieszkuje ludność ormiańska. Najliczniejsza wspólnota jest w Adlerze, dlatego zdecydowano, że tu znajdzie miejsce siedziba parafii.

Ks. Rafał Krawczyk pracował już poprzednio w Rosji - od 2009 do 2013 r. pełnił posługę w ormiańskokatolickiej parafii w Wieniowie (obejmującej cały obwód tulski), którą stworzył dla Ormian katolików, imigrantów z Gruzji. W 2015 r. podjął pracę w ormiańskim kościele katolickim w Armenii, gdzie pełnił (do jesieni 2017 r.) funkcję proboszcza wszystkich parafii regionu Aszocka (prowincja Szirak). Po ukończeniu studiów prawa kanonicznego, w październiku 2017 r. został mianowany Oficjałem Sądu Ordynariatu Ormiańskokatolickiego dla Armenii, Gruzji, Rosji i Europy Wschodniej. Funkcję tę nadal pełni.

Dotychczas w tym rejonie Rosji nie istniał Kościół ormiańskokatolicki, mimo dużej liczby mieszkających tu Ormian katolików.

W miastach rejonu Soczi nie ma ormiańskich kościołów katolickich. Tymczasem Kościół ormiański będzie korzystał z gościny w kościołach obrządku łacińskiego, gdzie będą sprawowane liturgie Kościoła ormińskokatolickiego.

Dla ormiańskich wspólnotach katolickich w Rosji posługuje obecnie pięciu duchownych - trzech w Moskwie i innych centralnych miastach Rosji, oraz dwóch na południu. Nie ma stałych duszpasterzy na północy Rosji, gdzie liczba Ormian katolików jest wciąż mała.

oprac. EŁ; na podstawie:
artykuł na stronie Ordynariatu Ormiańskiego Kościoła Katolickiego
dla Armenii i Europu Wschodniej - www.armenianchurchco.com/10413.html;
ks. Rafał Krawczyk; archiwum

24 czerwca 2018 r. w Moskwie odbyła się wyjątkowa uroczystość. W katedrze katolickiej pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny ks. Hovaness Melikyan podczas mszy św. o godz. 16.00 przyjął z rąk abp. Rafaela Minassiana, Ordynariusza Armenii i Europu Wschodniej dla Ormian katolików święcenia kapłańskie. Z abp. Minassianem mszę św. koncelebrowali proboszcz ormiańskokatolickiej parafii św. Grzegorza Oświeciciela w Moskwie, ks. Petros Yesayan, a także księża ormiańscy przybyli do Moskwy z Armenii - ks. Karnik Hovsepian i ks. Rafał Krawczyk, ze Szwecji - ks. Hovsep Pahe. W uroczystości święceń uczestniczył metropolita abp Tomasz Peta z Kazachstanu oraz księża pracujący w Rosji: ks. Sedrak Chitarian i ks. Sergiey Babadżanian. Obecny byli też biskupi i księża łacińscy.
Do mszy służyli ormiańscy klerycy studiujący w Polsce i w Kazachstanie. Zgromadziło się bardzo wielu wiernych.
Ks. Hovaness rozpocznie swoją posługę pracą dla ormiańskiej wspólnoty katolickiej w Moskwie.





zdjęcie: FB  ks. Karnika Hovsepiana
 

6 stycznia 2018 r. abp Rafael Minassian odwiedził Moskwę, gdzie wraz z ks. Petrosem Yesayanem odprawił świąteczną Boską Liturgię w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Moskwie. Wzięło w niej udział wielu Ormian katolików. Po mszy św. arcybiskup spotkał się z wiernymi.

Tego samego dnia abp Minassian i ks. Yesayan wraz z Patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem, uczestniczyli w mszy w katedrze prawosławnej.

Po uroczystym obiedzie w towarzystwie patriarchy Cyryla, abp. Minassian spotkał się z ormiańską młodzieżą katolicką

7 stycznia abp. Minassian odprawił uroczysta mszę, podczas której Mayis Melikian został wyświęcony na diakona. Mayis Melikian urodził się w 4 lipca 1974 roku we wsi Koti w prowincji Tawusz w Armenii. W 2003 roku, pod wpływem Księży ormiańskiego kościoła katolickiego zdecydował poświęcić się kapłaństwu. Rozpoczął studia, seminarium ukończy wiosna 2018 roku.

Również podczas tej uroczystości arcybiskup podniósł ks. Petrosa Yesayana do godności prałata (dzajragujn wardapet) i mianował Wikariuszem Generalnym na Rosję (protosyncel).

8 stycznia abp Minassian odwiedził parafię w Wieniowie (obwód tulski), gdzie mieszka ok. 100 rodzin Ormian katolików. Odprawił tam Boską Liturgię dla miejscowej wspólnoty katolickiej. Proboszcz tej parafii, ks. Setrak Hitarian, otrzymał z jego rąk krzyż i pastorał.

8 i 9 stycznia abp Rafael Minassian odwiedził jeszcze inne wspólnoty Ormian katolików, odbył spotkania z dostojnikami kościelnymi.

oprac. EŁ

» na podstawie artykułu: "Տ. Ռաֆայէլ Արքեպս. Մինասեանը հովուական այցով Ռուսաստանի Դաշնութիւնում է"
na stronie Ordynariatu Ormiańskokatolickiego dla Armenii, Gruzji, Rosji i Europy Wschodniej