default_mobilelogo
Msza święta w obrządku ormiańskim sprawowana przez ks. Józefa Naumowicza w niedzielę, 23 kwietnia 2023 r. była wyjątkowo uroczysta. Upamiętniała bowiem Ludobójstwo Ormian z 1915 roku, którego symboliczna rocznica przypada na dzień 24 kwietnia.
Mszę rozpoczął i zakończył Przemysław Skałuba, laureat festiwali instrumentów dętych, który zagrał przejmujące melodie na duduku. W swoim kazaniu ks. Naumowicz, nawiązując do Ludobójstwa Ormian, wspomniał wysiłki osamotnionego w tym dziele papieża Benedykta XV, który w 1915 roku wzywał władze Turcji Osmańskiej do zaprzestania wyniszczania ludności ormiańskiej.
Po mszy św. Barbara Bielecka-Woźniczko przedstawiła swoje obrazy o tematyce ormiańskiej, a  redaktor Witold Repetowicz znakomicie zarysował temat: "Czy Armenii grozi dziś nowe ludobójstwo". Swoje wystąpienie zakończył odniesieniem się do wypowiedzi ambasador Azerbejdżanu w Polsce, która w wywiadzie powoływała się na związki Polski z jej krajem, za przykład podając "Przedwiośnie" Żeromskiego. No tak, ale Cezary Baryka był świadkiem skutków ludobójstwa Ormian dokonanego przez Azerów w Baku w 1905 roku... Na mszy, prócz licznie zgromadzonych wiernych, była też pani konsul Ambasady Armenii w Polsce.
Z racji na możliwość transmitowania mszy św.,  odprawiana ona była w Lasku Bielańskim. Była także nagrywana przez ekipę Polskiego Radia Program 2 (o dniu jej odtwarzania powiadomimy).
mag