default_mobilelogo

W czwartek, 15 lutego 2024 r. watykańska Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia opublikowała komunikat, w którym podaje temat tegorocznego Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Są to słowa zaczerpnięte z Psalmu 71: „W starości nie opuszczaj mnie” (por. Ps 71, 9).

W tym roku obchody te przypadną 28 lipca, czyli w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu świętych Anny i Joachima, dziadków Pana Jezusa.
Prefekt Dykasterii, kard. Kevin Farrell, zauważa że Psalm 71 to modlitwa osoby starszej opowiadającej o swej historii przyjaźni z Bogiem. Natomiast samotność, o której mówi Psalmista, jest niestety powszechną rzeczywistością dotykającą dziś wiele osób w podeszłym wieku. Często padają one ofiarami kultury odrzucenia i uważa się je za ciężar dla społeczeństwa. "W obliczu tej rzeczywistości rodziny i wspólnoty kościelne są wezwane do promowania kultury spotkania, do tworzenia przestrzeni dzielenia się, słuchania, oferowania wsparcia i czułości: w ten sposób miłość Ewangelii staje się konkretna" – dodaje - "Dlatego modlitwa Psalmisty jest modlitwą każdego z nas, modlitwą serca każdego chrześcijanina, który zwraca się do Ojca i ufa w Jego pocieszenie". (za Vatican News)

*

Տատիկ-պապիկ եւ տարեցներու Դ համաշխարհային օրուան թեման` «Ծերութեան ժամանակ ինձ մի լքեր» (Սաղմ. 71,9)
Յոբելեանի նախապատրաստման տարուան մէջ, որ Սրբազան Հայրը ուզեց նուիրել աղօթքին, օրուան թեման քաղուած է 71-րդ Սաղմոսէն, ծերունիի մը կոչը, որ կը վերյիշէ Աստուծոյ հետ իր բարեկամութեան պատմութիւնը: (...)

 » cały artykuł w j. ormiańskim

 

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej