default_mobilelogo
Otwarcie sali, w której zmarł Sługa Boży kard. Grzegorz Piotr XV Agadżanian - patriarcha ormiański i prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. 

W środę 28 czerwca 2023 r. w Rzymie, w domu generalnym ormiańskiego Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP, patriarcha Rafał Piotr XXI Minassian otworzył i poświęcił pomieszczenia, w których mieszkał kard. Grzegorz Piotr XV Agadżanian podczas choroby, a w szczególności salę w której umarł w 1971 r.

Patriarcha po uroczystym błogosławieństwie, wyraził ogromną wdzięczność Bogu za Sługę Bożego. Podziękował zakonnicom, w szczególności matce przełożonej, siostrze Arousiag Sajonian, która zabiegała o utworzenie rekonstrukcji tych pomieszczeń, pragnąc w ten sposób oddać hołd patriarsze Grzegorzowi Piotrowi XV.

W sali, w której zmarł, upamiętnione zostało jego odejście, eksponowane są relikwie II stopnia. Zakonnice zadbały o zachowanie jego rzeczy osobistych, takich jak kapelusz kardynalski (galero), piuski (zucchetto), stuła i sutanna, zapięcie płaszcza, a także pończochy kardynalskie. Relikwie te zostały wyeksponowane w pomieszczeniach, udostępnionym wiernym. Stół po lewej stronie przedstawiał mały ołtarz służący modlitwie w ostatnich chwilach życia kard. Agadżaniana. Znajduje się na nim kielich i fragment koszuli, w której umarł.

Podczas błogosławieństwa nowych sal obecny był arcybiskup Aleppo Bedros Miriatian, wspólnota Papieskiego Kolegium Ormiańskiego w Rzymie i zakonnice ormiańskie.

» o nowej książce poświęconej kard. Agadżanianowi (w j. ormiańśkim, Vatican News)