default_mobilelogo
RZYM

26 lutego 2024 r. w Rzymie, w przeddzień wspomnienia św. Grzegorza z Nareku (w kościele łacińskim) nastąpiło otwarcie Synodu biskupów ormiańskich.
Została również odprawiona uroczysta msza święta patriarchalna w obrządku ormiańskim w kościele rektorskim ormiańskiego Kościoła katolickiego w Rzymie pw. św. Mikołaja z Tolentino., z okazji liturgicznego wspomnienia tego Doktora Kościoła Powszechnego, pod przewodnictwem katolikosa Rafała Piotra XXI Minassiana, Patriarchy Cylicji dla Ormian katolików. W tej świętej liturgii wzięli udział ojcowie synodalni Kościoła ormiańskokatolickiego, którzy przybyli w tych dniach do Rzymu, aby aby wziąć udział w posiedzeniach synodalnych.

Św. Grzegorz z Nareku - jeden z największych poetów i uczonych ormiańskich, święty Kościoła ormiańskiego i Kościoła katolickiego - został oficjalnie ogłoszony Doktorem Kościoła w setną rocznicę ludobójstwa Ormian, 12 kwietnia 2015 r., podczas historycznej liturgii w bazylice św. Piotra w Watykanie.
Papież Franciszek zarządził wpisanie św. Grzegorza z Nareku, wraz z trojgiem innych świętych (o czym TUTAJ pisaliśmy), do wszystkich kalendarzy i ksiąg liturgicznych przeznaczonych do sprawowania Mszy świętej i Liturgii Godzin. Jego liturgiczne wspomnienie wyznaczył na dzień 27 lutego. Czytamy o tym w dekrecie opublikowanym 2 lutego 2021 r. przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

27 lutego 2024 r. po raz czwarty Kościół Powszechny obchodził liturgiczne święto tego 36. Doktora Kościoła.  

 
 
» artykuł w j. ormiańskim 1      » artykuł w j. ormiańskim 2      » galeria zdjęć

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej