default_mobilelogo
RZYM

«Jestem ślepy, nic już nie widzę, jestem już bezwartościowy,
ale kiedy zamknę oczy na zawsze, to tak, mogę Ci pomóc! "

Po ponad czterech miesiącach 23 lutego 2024 r. o godz. 11.00, nastąpiło uroczyste zakończenie kanonicznego badania szczątków Sługi Bożego kardynała Grzegorza Piotra XV Agadżaniana – katolickiego patriarchy ormiańskiego i prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, którego proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny jest rozpoczęty.
Nastąpiło opieczętowanie drewnianej trumny, zawierającej kryształowy pojemnik ze szczątkami Kardynała, następnie relikwie uroczyście przeniesiono i złożono w kaplicy św. Grzegorza Oświeciciela w kościele rektorskim ormiańskiego Kościoła katolickiego w Rzymie pw. św. Mikołaja z Tolentino.
Ceremonia odbyła się w wąskim gronie, pod przewodnictwem katolikosa patriarchy Grzegorza Piotra XXI, w obecności biskupów Kościoła ormiańskiego i członków Kościoła rzymskiego, którym towarzyszyli lekarze specjaliści, a także członków wspólnoty ormiańskiej w Rzymie.
Uroczyste podpisanie dokumentu oficjalnie zamyka badanie autentyczności i nadzwyczaj dobry stan zachowania szczątków i szat, co jest istotne w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjny. Do czasu wydania przez Kościół oświadczenia o świętości Sługi Bożego - nie mogą być publicznie czczone.

EŁ; na podstawie informacji Patriarchatu Ormiańskiego Kościoła Katolickiego

  » artykuł w j. ormiańskim       » o kard. Grzegorzu Piotrze XV Agadżanianie i Jego procesie beatyfikacyjnym 

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej