default_mobilelogo
  PARAFIA POŁUDNIOWA 
Na schodach stoją od lewej górnej: Arkadiusz Łanda, Szymon Szendryk, Hubert Kubicki, Grzegorz Mrowiec, Damian Łukaszów, Wiesław Świerszcz, Marcin Dąbrowski, Marek Kubicki, Jan Okienko, ks. Ryszard Skocz, Wojciech Kubicki, Arkadiusz Tomasz Wojnowski (autor portretu), Matylda Maria Kubicka i Kazimierz Kubicki; fot: Zofia Świerszcz.
W niedzielę, 1 grudnia 2024 roku w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ryczeniu, należącym do parafii w Osetnie, ksiądz proboszcz Ryszard Skocz, odprawił barbórkową Mszę świętą w intencji okolicznych górników oraz śp. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego i śp. abpa Józefa Teofila Teodorowicza, którego 86. rocznica śmierci przypada 4 grudnia. W kazaniu proboszcz przytoczył życiorys zmarłego w styczniu ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, jego związki z Ryczeniem oraz poświęcił obraz z jego podobizną, autorstwa Arkadiusza Tomasza Wojnowskiego. Stał się ów portret elementem galerii obrazów, znajdującej się w kościele w Ryczeniu, przedstawiających wybitnych księży związanych z Kresami Rzeczypospolitej: ks. Piotra Skargi, abpa Józefa T. Teodorowicza, ks. Ignacego Skorupki oraz kard. Kazimierza Świątka. Wszystkie mają jednego autora.(...).
Po mszy wierni udali się do wiejskiej świetlicy, gdzie staraniem koła gospodyń wiejskich „Ryczenianki” przygotowany został słodki poczęstunek.

W trakcie przyjęcia Hubert Kubicki wyświetlił nagrane przez siebie wystąpienie śp. ks.Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego wygłoszone w tej właśnie świetlicy 17 kwietnia 2016 roku. 

A historia obrazu zaczęła się w niedzielę 28 kwietnia 2024 roku z inicjatywy ks. Ryszarda Skocza...

» cały artykuł: Historia portretu śp. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego
    

Msza św. nagrywana była dla Polskiego Radia Program 2 i emitowana będzie w niedzielę, 8 grudnia o godz. 8.00.
Z udziałem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Antonio Guido Filipazziego, nuncjusza apostolskiego w Polsce, w siedzibie Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich w Warszawie, odbyło się otwarcie wystawy czasowej pt. „Jędrzejowiczowie i Jędrzejewiczowie – kupcy, patrioci, ziemianie” (aut. pp. Monika Agopsowicz, Edward Mier-Jędrzejowicz - merytorycznie, Monika Zołoteńka - przepiękna grafika wystawy).
Wydarzenie było kulminacyjną, świecką częścią "Popołudnia w Warszawie z polskimi Ormianami", które poprzedziła jednakże msza św. w obrządku ormiańskim, pod przewodnictwem ks. Józef Naumowicz, a odprawiona w kościele św. Jacka u dominikanów, w 86. rocznicę śmierci ks. abp. Józefa Teodorowicza.
Po nabożeństwie chór męski zaśpiewał pieśni ormiańskie, zaś prof. Andrzej Zięba wygłosił prelekcję o abp. J. Teodorowiczu. (...)
ARMENIA

      
W niedzielę, 24 listopada 2024 r. w wiosce Arevik (prow. Szirak) został odsłonięty i poświęcony przez ks. Nareka Tadewosyana nowy chaczkar przy pomniku upamietniającym bohaterów, którzy zgineli we wszystkich wojnach w Górskim Karabachu (Arcachu). Chaczkar ufundowała rodzina Telmana Mcoyana, młodego chłopca, który też był ofiarą w Arcachu.

» więcej zdjęć

 
  PARAFIA POŁUDNIOWA 

Jak co roku, tak i w tym, dostaliśmy zaproszenie na tradycyjną już w Ryczeniu (pow. górowski, województwo dolnośląskie) mszę św. barbórkową, przekazane przez Marka Kubickiego (górnik z kopalni RUDNA, „ryczenianin z urodzenia i wyboru"). W tym roku niezwykłą - bo podczas niej zostanie poświęcony portret śp. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, kapłana dwu obrządków: łacińskiego i ormiańskiego, Kapłana tak ważnego dla środowiska Polskich Ormian.

 
Obraz przedstawiający śp. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego dołączy do galerii obrazów wybitnych księży związanych z Kresami Rzeczypospolitej, znajdującej się w kościele w Ryczeniu.
W roku 2013 ksiądz Tomasz Czabator, ówczesny proboszcz Parafii Osetno, do której należy Ryczeń, zaproponował, żeby wschodnią ścianę wewnątrz kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ryczeniu ozdobić portretami wybitnych księży, którzy związani byli z dawnymi Kresami Rzeczypospolitej. Tego samego roku, u malarza artysty Arkadiusza Wojnowskiego zamówione zostały portrety: abpa Józefa Teofila Teodorowicza oraz ks. Piotra Skargi. Obaj, w swoich czasach, uchodzili za największych kaznodziejów, a po latach za Wielkich Patriotów. W roku 2014 namalowany został portret kardynała Kazimierza Świątka, który na Kresach był duszpasterzem mieszkańców Parafii Prużana, którzy po wygnaniu z Kresów w roku 1945 osiedli w Ryczeniu i jego okolicach. W następnym roku do galerii dołączył portret ks. Ignacego Skorupki, męczennika za Wiarę i Ojczyznę, który zginął w Bitwie Warszawskiej.
Kiedy zmarł ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, z inicjatywy ks. Ryszarda Skocza oraz wiernych zapadła decyzja, żeby zlecić namalowanie Jego portretu i dołączyć go do galerii. W dzisiejszych czasach nikt tak nie zabiegał o pamięć o Kresach, jak On właśnie. Poza tym odwiedził kilkakrotnie Ryczeń i odprawiał w naszym kościele Msze święte. (M.K.)
Pierwszą Mszę świętą odprawił w intencji śp. abpa Józefa Teofila Teodorowicza 26 października 2008 r. przy okazji poświęcenia stojącego na placu przykościelnym pomnika upamiętniającego postać abpa Teodorowicza. 

Serdecznie zapraszam
na Mszę św. w obrządku ormiańskim
w niedzielę, 24 listopada 2024 r. o godz. 14.00
w kościele św. Jacka (dominikanie na ul. Freta w Warszawie).

Będzie to Msza św. w 86. rocznicę śmierci ks. abp. Józefa Teodorowicza
z udziałem chóru męskiego, nagrywana przez Polskie Radio.

W kościele po Mszy św. chór zaśpiewa pieśni ormiańskie, po czym odbędzie się prelekcja o abp. Teodorowiczu. Następnie Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich i rodzina Jędrzejowiczów zapraszają o godz. 16.00 do siedziby Fundacji przy ul. Świętojerskiej 12 na otwarcie wystawy „Jędrzejowiczowie i Jędrzejewiczowie – kupcy, patrioci, ziemianie”.

Z serdeczną pamięcią
ks. Józef Naumowicz

 

W środę 20 listopada 2024 r. przypada "Czerwona środa" - symbol walki z prześladowaniami chrześcijan - a od 16-24 trwa Red Week, inicjatywa promowana przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN - Օգնություն Եկեղեցու Կարիք  - Kirche in Not - Aid to the Church in Need). Setki katedr, kościołów, pomników i budynków użyteczności publicznej na całym świecie przybierają kolor czerwony. To efekt corocznej kampanii Czerwona Środa (#RedWednesday) na rzecz prześladowanych chrześcijan. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem prześladowania chrześcijan i znaczenie wolności religijnej jako podstawowego prawa człowieka. [link do strony wydarzenia w j. właskim]

Akcja organizowana jest w ramach tzw. Czerwonego Tygodnia, który w praktyce rozciąga się na cały rok, uświadamiając opinii publicznej brak wolności religijnej w wielu krajach świata. W krwi męczenników od lat „zanurza się” rzymskie Koloseum, Fontanna di Trevi, paryska bazylika Sacré-Coeur czy słynna statua Zbawiciela w Rio de Janeiro. Inicjatywa powstała w 2016 roku. W 2022 roku do akcji po raz pierwszy włączyła się Polska.
ACN aprasza parafie, wspólnoty zakonne, grupy modlitewne i osoby indywidualne do modlitwy za prześladowanych i uciskanych chrześcijan w tym czasie oraz do oświetlana obiektów na czerwono – ku pamięci krwi męczenników – oraz do organizowania wydarzeń, których tematem przewodnim przez cały ten tydzień będą  prześladowania chrześcijan na świecie.
Według najnowszego raportu organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie „Prześladowani i zapomniani?”, przeprowadzonego w latach 2022-2024 i opublikowanego w październiku, prześladowania chrześcijan znacznie się nasiliły w większości krajów objętych badaniem. Raport zwraca uwagę na wysiedlenia, przymusowe małżeństwa kobiet i dziewcząt oraz przepisy antykonwersyjne.

«Կարմիր Շաբաթ» եկեղեցիները պիտի լուսաւորուին կարմիր գոյնով
Յառաջիկայ 20 նոյեմբերին, աւելի քան 20 երկրիներ կը մասնակցին «Կարմիր Չորեքշաբթի» նախաձեռնութեան (#RedWednesday), կազմակերպուած «Տառապող եկեղեցւոյ Օգնութիւն» կաթողիկէ միջազգային կազմակերպութեան կողմէ, նպատակ ունենալով բարձրացնել իրազեկութիւնը աշխարհի մէջ քրիստոնեաներու դէմ հալածանքի եւ կրօնական ազատութեան իրաւունքի մասին։ Այս ամէն տարուայ միջոցառումը զգալի օրէն ընդլայնուած է Եւրոպայի, Հիւսիսային Ամերիկայի, հարաւային Ամերիկայի եւ Ովկեանեան երկիներու մէջ շուրջ աւելի քան 300 նախաձեռնութիւններու իրականացումով։

» artykuł w j. ormiańskim (Vatican News, 6 XI 2024 r)

Fot. pixabay, misyjne.pl
W niedzielę 17 listopada 2024 r. – po raz ósmy – obchodzony będzie w całym Kościele Światowy Dzień Ubogich. Mottem tegorocznego Dnia są słowa:
"Modlitwa ubogiego dociera do Boga" (por. Syr 21, 5).

To wyrażenie z Księgi Mądrości Syracha jest bezpośrednie i można je łatwo zrozumieć. Bóg wysłuchuje modlitwy biednych i w obliczu cierpienia staje się „niecierpliwy”, dopóki nie odda im sprawiedliwości. Księga Mądrości Syracha potwierdza, że „Sąd Boży będzie na korzyść ubogich” (por. 21, 5).
Przesłanie Papieża na VIII Światowy Dzień Ubogich zostało ogłoszone w Rzymie, u św. Jana na Lateranie, dnia 13 czerwca 2024 r., we wspomnienie św. Antoniego z Padwy, patrona ubogich.

*

Ֆրանչիսկոս Պապ պիտի ճաշէ աւելի քան հազար աղքատ անձերու հետ
Յառաջիկայ 17 նոյեմբերին, Ֆրանչիսկոս Պապ պիտի նշէ աղքատներու նուիրուած ութերորդ միջազգային օրը ճաշելով աւելի քան հազար կարիքաւոր անձերու հետ ու պիտի օրհնէ 13 բանալիներ, որոնք կը ներկայացնեն այն 13 երկիրները, ներառեալ Սուրիան, ուր պիտի կառուցուին կարիքաւորներուն համար բնակարանները «Amvin Homeless Alliance9 «13 տուներ» ծրագիրին համաձայն։(...)

» cały artykuł 

PARAFIA POŁUDNIOWA

 

Aniołowie są istotami z natury swojej różnymi od ludzi. Ponieważ należą do stworzeń, a przez to są nam bliscy, Kościół obchodzi ich święto. W ormiańskim kościele katolickim jest to święto ruchome. W katolickim kościele łacińskim od ostatniej reformy kalendarza kościelnego wszyscy trzej archaniołowie są czczeni jednego  dnia - 29 września. 
W tradycji chrześcijańskiej Michał to pierwszy i najważniejszy spośród aniołów (Dn 10, 13; 12, 1; Ap 12, 7 nn), obdarzony przez Boga szczególnym zaufaniem.
Hebrajskie imię Mika'el znaczy "Któż jak Bóg". Według tradycji, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i do buntu namówił część aniołów, Archanioł Michał miał wystąpić i z okrzykiem "Któż jak Bóg" wypowiedzieć wojnę szatanom.
W Piśmie świętym pięć razy jest mowa o Michale. W księdze Daniela jest nazwany "jednym z przedniejszych książąt nieba" (Dn 13, 21) oraz "obrońcą ludu izraelskiego" (Dn 12, 1). Św. Jan Apostoł określa go w Apokalipsie jako stojącego na czele duchów niebieskich, walczącego z szatanem (Ap 12, 7). Św. Juda Apostoł podaje, że jemu właśnie zostało zlecone, by strzegł ciała Mojżesza po jego śmierci (Jud 9). Św. Paweł Apostoł również o nim wspomina (2 Tes 4, 16). Jest uważany za anioła sprawiedliwości i sądu, łaski i zmiłowania. Jeszcze bardziej znaczenie św. Michała akcentują księgi apokryficzne: Księga Henocha, Apokalipsa Barucha czy Apokalipsa Mojżesza, w których Michał występuje jako najważniejsza osoba po Panu Bogu, jako wykonawca planów Bożych odnośnie ziemi, rodzaju ludzkiego i Izraela. Michał jest księciem aniołów, jest aniołem sądu i Bożych kar, ale też aniołem Bożego miłosierdzia. (...)

Եկեղեցական գիտելիքներ Խաչի Ը. Շաբաթ (3_10 Նոյեմբեր 2024)
Շաբաթ` 9 նոյեմբեր, տօնն է հրեշտակներու եւ երկնային բոլոր զօրքերուն ու գլխաւորապէս Միքայէլ հրեշտակապետին, Գաբրիէլ հրեշտակապետին եւ Ռափայէլի. Ասոնց հետ կը տօնուին նաեւ Սերովբէները եւ Քերովբէները։

 

Patriarcha Cylicji dla Ormian katolików Rafał Piotr XXI Minassian, patriarcha ormiańskiego Kościoła apostolskiego Aram I Kesziszjan i Przewodniczący Centralnego Związku Ormiańskich Kościołów Ewangelickich Bliskiego Wschodu, wielebny Paul Haidostean wystosowali apel o przywrócenie praw Ormian w Górskim Karabachu, szczególnie ich prawa do powrotu na swoje historyczne ziemie.

W przeddzień międzynarodowej konferencji COP29 ( „konferencję stron” - ang. conference of the parties) ONZ w sprawie zmian klimatu, która odbędzie się w Baku (Azerbejdżan) w dniach 11–22 listopada 2024 r. ormiańscy duchowi przywódcy po raz kolejny wyrażają protest i głębokie zaniepokojenie skutkami wojny (2020 - 2023) rozpętanej przez Azerbejdżan przeciwko Ormianom z Górskiego Karabachu (Arcachu). W jej wyniku około 120 000 mieszkających tam Ormian zmuszonych było wyemigrowć ze swoich historycznych ziem, planowanym i dokonywanym wyburzeniom ormiańskich budynków, pomników religijnych i kulturalnych w Arcachu. Protestują przeciwko łamaniu tam przez Azerbejdżan praw Ormian i obojętności wobec tego społeczność międzynarodowej.

Կոչ Հայ Ժողովուրդին` ի խնդիր Արցախի Հայութեան իրաւունքներու վերահաստատման
Պաքուի (Ազրպէյճան) մէջ 11-22 Նոյեմբեր 2024-ին տեղի ունենալիք COP29 միջազգային համագումարի նախօրեակին, մենք՝ հոգեւոր պետերս դարձեալ մեր արդար ընդվզումը ու խոր մտահոգութիւնը կը յայտնենք Ազրպէյճանի կողմէ Արցախի հայութեան դէմ շղթայազերծուած պատերազմին (2020-2023) ու անոր իբրեւ հետեւանք շուրջ 120.000 արցախցիներու իրենց պատմական հողերէն բռնագաղթին, Արցախի մէջ հայկական կրօնական ու մշակութային կառոյցներու ու կոթողներու ծրագրուած քանդումին եւ Արցախի քաղաքական ղեկավարութեան ապօրինի գերեվարութեան գծով:

 

PARAFIA POŁUDNIOWA

 

zapraszają na uroczystości w Gliwicach

Serdecznie zapraszam 

NA MSZĘ ŚW. W OBRZĄDKU ORMIAŃSKIM
Z WYPOMINKAMI
w WARSZAWIE
W NIEDZIELĘ 3 LISTOPADA 
O GODZINIE 11.00
w kaplicy Matki Bożej przy ul. Łazienkowskiej 14
(wejście jak na informacji poniżej)

Będziemy modlić się także za naszych zmarłych (można podać ich imiona lub je zapisać na karteczce w kaplicy, najlepiej przed Mszą św., która będzie także ofiarowana w ich intencji).

* * *

Następna Msza św. ormiańska
w Warszawie w niedzielę 24 listopada, godz. 14.00
w kościele św. Jacka (Dominikanie na ul. Freta)
z udziałem chóru męskiego
– w rocznicę śmierci ks. abp. Józefa Teodorowicza.

Z serdeczną pamięcią - ks. Józef Naumowicz

 »  harmonogram Mszy Świętych w Parafii Centralnej         » ogólnopolski harmonogram Mszy św.


 W tym roku w niedzielę 27 października przypada ormiańskie Święto Odnalezienia Krzyża Świętego
Ton Giuti Syrpo Chaczi - Տօն Գիւտի Սրբոյ Խաչի

Tradycja przypisuje odnalezienie Krzyża Świętego matce cesarza Konstantyna I Wielkiego, św. Helenie, w 326 roku. Relikwie zostały złożone w bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie, czczone od tamtej pory przez wiernych z całego świata. Zdobycie Jerozolimy 20 maja 614 roku przez Persów zakończyło jednak okres kultu. Persowie zburzyli bazylikę a relikwie Krzyża zabrali z Jerozolimy.
W 628 roku cesarz bizantyjski Herakliusz pokonał Persów i odzyskał relikwie Krzyża Świętego. Herakliusz sam wniósł je uroczyście do Jerozolimy wchodząc do miasta przez Złotą Bramę. Legenda głosi, że cesarz niosąc Krzyż ubrany był w drogocenne szaty i nie mógł udźwignąć Krzyża, aby wejść do miasta. Musiał za radą zdjąć bogaty strój. Idąc boso wniósł Krzyż aż do odbudowywanej po zniszczeniu Bazyliki. Jest to jednak tylko legenda, gdyż ze świadectwa św. Cyryla Jerozolimskiego (+ 387) wiemy, że już za jego czasów czcigodną relikwię podzielono na drobne części i rozesłano je niemal po wszystkich okolicznych kościołach. (Św. Helena, obraz z XV w.) 

Uroczystość Znalezienia Krzyża świętego. (Zaszło około roku Pańskiego 326).

Cesarz Konstantyn był zawikłany w wojnę z rywalem Maksencyuszem, który rościł sobie prawo do tronu cesarskiego. Ponieważ wojska jego były słabsze od nieprzyjacielskich, przeto błagał Boga chrześcijan o pomoc. Bóg modlitwy jego wysłuchał; niebawem też on i całe jego wojsko spostrzegło na Niebie krzyż jaśniejący z napisem: „Pod tem znamieniem zwyciężysz!"

» cały artykuł  (Żywoty Świętych Pańskich na wszystkie dnie roku; 1910 r.)

Մեզի կ՛իյնայ միշտ ու միշտ պատրաստ ըլլալ՝ նման հինգ իմաստուն կոյսերու, եւ մեր լապտերները մեր ձեռքերուն մէջ՝ դիմաւորելու Ճշմարիտ եւ Յաւիտենական Փեսան. Ամէն:
Այսօր եւ համաձայն մեր ծիսական տօնացոյցին, կը տօնենք Գիւտ Ս. Խաչի տօնը:
Երբ կը կարդանք մեր այսօրուան Աւետարանի հատուածը, կը տեսնենք թէ ինչպէս Քրիստոս մեզ կը պատրաստէ Իր երկրորդ գալուստին, եւ կը խօսի այն դէպքերուն մասին՝ որոնք պիտի պատահին նախ քան՝ Իր աշխարհ վերադարձը:

 

W czwartek, 24 października o godz. 12.00 w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej w Rzymie odbyłą się konferencja prasowa poświęcona prezentacji „Dilexit nos" – nowej, czwartej encykliki papieża Franciszka, o ludzkiej i boskiej miłości Serca Jezusa Chrystusa. Publikacja nastąpiła w roku obchodów 350. rocznicy pierwszego objawienia Najświętszego Serca Pana Jezusa w 1673 roku.

Encyklika nawiązuje do tradycji i współczesności myśli o „miłości ludzkiej i Bożej Serca Jezusa Chrystusa”. Zachęca do odnowienia autentycznej pobożności, aby nie zapomnieć o czułości wiary, radości z oddania się służbie, gorliwości misji. Serce Jezusa bowiem prowadzi nas do miłości i posyła nas do bliźnich.
„«Umiłował nas» – mówi św. Paweł, odnosząc się do Chrystusa (Rz 8, 37), abyśmy odkryli, że od tej miłości nic «nie zdoła nas odłączyć» (Rz 8, 39)”.  Tak rozpoczyna się czwarta encyklika Papieża Franciszka, zatytułowana „Dilexit nos” od jej pierwszych słów, która jest poświęcona ludzkiej i Bożej miłości Serca Jezusa Chrystusa. „Jego otwarte Serce uprzedza nas i czeka bezwarunkowo na nas, nie stawiając żadnych wstępnych wymagań, aby móc nas kochać i ofiarować nam swoją przyjaźń: On pierwszy nas umiłował (por. 1 J 4, 10). Dzięki Jezusowi «myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam» (1 J 4, 16)” . (...)

» cały artykuł (Vatican News) 

«Ան մեզ սիրեց» Ֆրանչիսկոս Պապին շրջաբերականը նուիրուած Յիսուսի Սուրբ Սրտին
«Dilexit nos – Ան մեզ սիրեց» այս է Քահանայապետին չորրորդ շրջաբերականին վերնագիրը` զոր լոյս տեսաւ ու ներկայացուեցաւ այսօր` 24 Հոկտեմբերին, որուն մէջ Ֆրանչիսկոս Պապը կ՛անդրադառնայ «Յիսուս Քրիստոսի սրտի մարդկային և աստուածային սիրոյ մասին», հրաւիրելով նորոգել Անոր հանդէպ իսկական նուիրումը, որպէսզի չմոռնանք հաւատքին քնքշութիւնն ու ուրախութիւնը ու մենք մեզ դնելու ծառայութեան տակ. որովհետև Յիսուսին սիրտը մեզ կը մղէ սիրելու ու երթալու դէպի եղբայրները։ (...)

PARAFIA POŁUDNIOWA

 

Niedziela, 13 października 2024, dla wrocławskich Ormian była wielkim świętem. Po długiej przewie przyjechał do nas ks. prof. Józef Naumowicz w towarzystwie ormiańskich kleryków Emanuela Muradyana i Nareka Mkrtchyana. Msza święta została odprawiona o godz. 16.00 w gościnnym kościele Bożego Ciała, którego proboszczem jest ks. Marek Biały.
Przed Mszą, o godz. 15.15 sakrament Chrztu Świętego i bierzmowania przyjęła Elena Rozalia Kwaśniewska, córka Emilii Agopsowicz-Kwaśniewskiej i Terrego Kwaśniewskiego. Rodzina na stałe mieszka w Kanadzie. Elenka Rozalia jest praprawnuczką Rozalii i Grzegorza Agopsowiczów (https://wiki.ormianie.pl/index.php?title=Grzegorz_Agopsowicz). Elenka Rozalia – już jako pełnoprawny członek kościoła ormiańskokatolickiego – uczestniczyła wraz ze swoją rodziną we Mszy Świętej, a następnie w spotkaniu towarzyskim przy rogalikach, kawie i herbatce.

Elence Rozalii życzymy wielu Łask Bożych i darów Ducha Świętego!

tekst i zdjęcia: Romana Obrocka

 » galeria zdjęć

ARMENIA

Archeolodzy z Narodowej Akademii Nauk Armenii i Uniwersytetu w Münster w Niemczech odkryli pozostałości nieznanego wcześniej ośmiokątnego kościoła wczesnochrześcijańskiego w starożytnym mieście Artaszat (Artaxata, Արտաշատ) w Armenii. Budynek z IV wieku jest najstarszym udokumentowanym archeologicznie kościołem w kraju, namacalnym dowodem wczesnego chrześcijaństwa w Armenii.
W kościele badacze odkryli pozostałości drewnianych platform, które za pomocą datowania radiowęglowego określono na połowę IV wieku. Budynek ma średnicę około 30 metrów. Miał prostą podłogę z zaprawy i płytki z terakoty. Naukowcy znaleźli również dowody na to, że był on bogato zdobiony marmurem.

Kościoły ośmiokątne są dobrze znane ze wschodniego regionu Morza Śródziemnego, gdzie po raz pierwszy pojawiły się właśnie w IV wieku.

» artykuł na stronie Nationel Geographic

Հնագէտներ կը յայտնաբերեն Հայաստանի ամենէն հին եկեղեցին
«Չորրորդ դարու շինութիւնը երկրի հնագիտական կերպով փաստագրուած ամէնէն հին եկեղեցին է, որ կը ներկայացնէ վաղ քրիստոնէութեան զգայացունց ապացոյցները Հայաստանի մէջ», կ՛ըսէ Միւնսթերի համալսարանի դասախօս Ախիմ Լիխթենպերկեր:

» artykuł w j. ormiańskim (Vatican News, sekcja ormiańka)
 

 

18 października 2024 r. dzieci na całym świecie będą modlić się na różańcu. 

Inicjatywa została zapoczątkowana w 2005 r. w Caracas, stolicy Wenezueli. Podczas modlitwy różańcowej grupy dzieci w przydrożnej kapliczce, kilka kobiet, które im wówczas towarzyszyły, doświadczyło głębokiej obecności Maryi Panny. Przypomniały sobie wówczas obietnicę św. Ojca Pio: „Kiedy milion dzieci odmawia różaniec, świat się zmienia”. I o to właśnie chodzi w tej kampanii – o wiarę w moc modlitwy dzieci. Sam Jezus uczy nas: “Jeśli nie staniecie się jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego” (Mt 18, 3).
Ten sam dzień, ta sama godzina, wspólna modlitwa z udziałem najmłodszych z całego świata. O godz. 9.00, na sześciu kontynentach dzieci z wielu krajów świata modlą się na różańcu w intencji pokoju. W kampanię licznie włączają się parafie, szkoły, przedszkola, pojedyncze klasy oraz całe rodziny. W ubiegłym (2023) roku kampania ta połączyła najmłodszych ze 124 krajów, dotarła też do krajów rozdartych przemocą i konfliktami zbrojnymi. Wśród uczestników byli najmłodsi z Ukrainy, Izraela, Palestyny, Nigerii, Nikaragui, Pakistanu czy Indii.
W modlitwie wezmą udział także dzieci z Armenii. Modlitwę, która jest słyszana w różnych językach dzieci z wielu krajów, można będzie śledzić na stronie "Radia Mariam" www.radiomariam.am.

Մինչ աշխարհի տարբեր վայրերում տեղի են ունենում պատերազմներ ու բռնություններ և իշխում է թշնամությունը, որոնք հրահրում ու թեժացնում են մեծահասակները, մանուկները երազում են խաղաղություն ու համերաշխություն, որով աշխարհը կազատվի թե՛ մեծերի, թե՛ փոքրերի ճակատագրերի խեղումից, իսկ ժողովուրդները կկարողանան խաղաղ ապրել իրենց հայրենիքներում և արարել կյանքը նորոգող ու գեղեցկացնող գործեր։
Հոկտեմբերի 18-ին, Երևանի ժամանակով ժամը 17։15-ին մեկ միլիոն երեխաներ ամբողջ աշխարհից կմիանան Աստվածամոր Վարդարանի աղոթքին՝ Տիրամորը խնդրելով համախմբում և խաղաղություն պարգևել աշխարհին։ Աղոթքին մասնակցություն կունենան նաև երեխաներ՝ Հայաստանից։ Բազմաթիվ երկրների մանուկների շուրթերից տարբեր լեզուներով հնչող աղոթքին կարող եք հետևել «Ռադիո Մարիամ»-ի կայքով՝ www.radiomariam.am:

Opublikowano materiały na przyszłoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego hasłem są słowa Jezusa: „Wierzysz w to?” (J 11, 26), a tematem 1700. rocznica Soboru Nicejskiego. Materiały opracowała włoska monastyczna wspólnota z Bose (wł. Comunità di Bose).

Na wstępie zaznaczono, że obchody 1700. rocznicy pierwszego soboru powszechnego stanowią wyjątkową okazję do świętowania i refleksji nad naszą wspólną wiarą, tak jak została ona wyrażona w Credo sformułowanym na tym soborze. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ma być zatem zachętą do czerpania z tego wspólnego dziedzictwa i głębszego wniknięcia w wiarę, która jednoczy nas jako chrześcijan. (...)
Na Soborze Nicejskim chrześcijanie ustalili też sposób obliczania daty Wielkanocy. Dziś na skutek różnych interpretacji daty te nie są ustalane w ten sam sposób. Jednak, szczęśliwym zbiegiem okoliczności, w roku 2025 uroczystość ta będzie obchodzona tego samego dnia przez wszystkich chrześcijan.(...)

» cały artykuł       » cały materiał w 6 językach

Հրապարակուած են Քրիստոնեաներու միութեան 2025ի Աղօթքի Շաբթուան խորհրդածութիւնները

2025 տարւոյն քրիստոնեաներու միութեան Աղօթքի Շաբթուան աղօթքները եւ խորհրդածութիւնները խմբագրուած Իտալիոյ Պոզէի Վանական Համայնքի կրօնաւորներու կողմէ, նուիրուած են 325 թուականին Նիկիոյ մէջ գումարուած Քրիստոնէութեան Առաջին Տիեզերական Ժողովի 1700ամեակին։ (...) 
Անոր ներածականին մէջ կը կարդանք, որ․ «Այս տարի կը նշուի քրիստոնեաներու Առաջին Տիեզերական Ժողովի 1700ամեակը, որ տեղի ունեցաւ 325 թուականին Նիկիոյ մէջ, Կոստանդնուպոլսոյ մօտ։ Ոգեկոչում, որ բացառիկ հնարաւորութիւն կ’ընձեռէ արտացոլելու եւ տօնելու մեր ընդհանուր հաւատքը որպէս քրիստոնեաներ, ինչպէս այդ մէկը արտայայտուած է Ժողովի ընթացքին ձեւակերպուած Հաւատամքի մէջ, հաւատք մը, որ այսօր ալ կենդանի եւ պտղաբեր է: 2025ի Աղօթքի շաբաթը կը հրաւիրէ մեզ ընկղմուելու այս ընդհանուր ժառանգութեան մէջ եւ առ աւելիով խորանալու՝ որպէս քրիստոնեաներ մեզ միաւորող հաւատքի մէջ»:

PARAFIA POŁUDNIOWA

 

Zapraszamy na msze św. ormiańskokatolickie
w niedzielę 13 października 2024 r.:

w
 GLIWICACH - 
O GODZINIE 11.00
kościół ormiański Trójcy Świętej, ul. Mikołowska 2.

we WROCŁAWIU - O GODZINIE 16.00
kościół Bożego Ciała, ul. Bożego Ciała 1
(wejście od ul. Świdnickiej) 

Przed mszą św. we Wrocławiu, o godz. 15.15 – chrzest w obrządku ormiańskim. 

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej