default_mobilelogo
PARAFIA CENTRALNA

Ormiańskokatolicka Msza św. w Parafii Centralnej sprawowana 21 kwietnia 2024 r. przez ks. Józefa Naumowicza, przypomniała tragiczne wydarzenia, które przed 109. laty miały miejsce w Imperium Osmańskim. 24 kwietnia 1915 r. to początek ludobójstwa, które dokonało się na prawie półtoramilionowej społeczności ormiańskiej zamieszkującej tamte tereny.
W homilii ks. J. Naumowicz przywołał bohaterską postawę bł. bpa. Ignacego Maloyana, który nie wyrzekł się wiary chrześcijańskiej, nie przyjął propozycji przejścia na islam i poniósł śmierć.
Ksiądz nawiązał również do badań nad problemem zdrowia psychicznego młodego pokolenia, podając jako formę pomocy zawierzenie się opiece Duchowej.
Na mszy św. pojawiły się nowe osoby, które zaprosiliśmy na tradycyjną po mszy herbatę, w czasie której wszyscy zaproszeni zostali do uczestniczenia w wydarzeniach związanych z obchodami Rocznicy Ludobójstwa. Zaprosiliśmy ich również na 11 maja, na otwarcie najbliższej wystawy w siedzibie Fundacji.

mot

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej