default_mobilelogo

Zapraszam na Mszę świętą ormiańskokatolicką

w NIEDZIELĘ 26 lutego 2017 r. o g. 11.00.

(ta niedziela w rycie ormiańskim jest traktowana jako pierwsza niedziela Wielkiego Postu.
Ormiański Wielki Post trwa 40 dni i kończy się w piątek przed Niedzielą Palmową).

Następne msze św. są przewidziane w niedziele:
12 marca 2017 r.
9 kwietnia 2017 r. (Niedziela Palmowa ma specjalny ryt otwarcia drzwi)
14 maja 2017 r.
4 czerwca 2017 r.

kaplica św. Barbary, ul. Wspólna 67, Warszawa.

Z Panem Bogiem,
ks. Józef Naumowicz, duszpasterz ormiańskokatolickiej parafii centralnej w Warszawie pw. św. Grzegorza z Nareku


Աղոթքով՝
Հայր Հովսեփ Նաումովիչ
հոգեւոր հովիւ Հայ Կաթողիկէ Ս. Գրիգոր Նարեկացու անուան Կենտրոնական Ժողովրդապետութեանը նստաւայրը՝ Վարշավա

Սբ. պատարագների եւ արարողությունների մասին տեղեկությունները կարելի է նաեւ գտնել Լեհաստանում Հայ Կաթողիկէ Եկեղեցու Առաջնորդարանի կայքէջում՝
www.ordynariat.ormianie.pl

» harmonogram Mszy św. dla Parafii Centralnej

Piątego lutego, ks. Józef Naumowicz sprawował kolejną, ormiańskokatolicką mszę w parafii centralnej w Warszawie p.w. św. Grzegorza z Nareku.
Nasz nieduży kościółek był wypełniony wiernymi, ostatnio przychodzi nas coraz więcej - to bardzo optymistyczna i dobra wiadomość.
W swojej homilii ks. Naumowicz mówił o stosunku Jezusa Chrystusa do swoich wyznawców - tłumaczył, że Pan Jezus nie narzuca się swoim wiernym, pozostawia im wolną wolę i decyzję jak mają postępować. Wskazuje dobro i zło, a do człowieka należy decyzja, w jaką stronę będzie zmierzał w swoim życiu.
Po mszy św., zebraliśmy się w siedzibie Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, aby zobaczyć i wysłuchać wspomnień z podróży do Armenii, którą w ubiegłym roku odbyły Basia Bielecka-Woźniczko ze swoją córką Małgorzatą. Prezentacja była niezwykle ciekawa, pokazały wiele zdjęć, a ich wspomnienia przeplatane były z odniesieniami do historii związanej ze zwiedzanymi obiektami.

Maria Ohanowicz-TarasiukZapraszam na Mszę świętą ormiańskokatolicką

w NIEDZIELĘ 5 lutego 2017 r. o g. 11.00.

Następne msze św. są przewidziane w niedziele:
26 lutego 2017 r. (ta niedziela w rycie ormiańskim jest traktowana jako pierwsza niedziela Wielkiego Postu. Ormiański Wielki Post trwa 40 dni i kończy się w piątek przed Niedzielą Palmową.
12 marca 2017 r.
9 kwietnia 2017 r. (Niedziela Palmowa ma specjalny ryt otwarcia drzwi)
14 maja 2017 r.
4 czerwca 2017 r.

kaplica św. Barbary, ul. Wspólna 67, Warszawa.

Z Panem Bogiem,
ks. Józef Naumowicz, duszpasterz ormiańskokatolickiej parafii centralnej w Warszawie pw. św. Grzegorza z Nareku


Աղոթքով՝
Հայր Հովսեփ Նաումովիչ
հոգեւոր հովիւ Հայ Կաթողիկէ Ս. Գրիգոր Նարեկացու անուան Կենտրոնական Ժողովրդապետութեանը նստաւայրը՝ Վարշավա


Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich poprosiła, bym dołączył ich zaproszenie na ten dzień:

Zapraszamy po Mszy św. w niedzielę, 5 lutego 2017 r. (ok. g. 12.30–13.00) do siedziby naszej Fundacji (ul. Zgoda 4 lok. 16, III p.)
na relację „Nasza podróż po Armenii 30-letnią wołgą i mercedesem klasy S”.
Małgorzata Woźniczko z mamą Barbarą Bielecką-Woźniczko opowiedzą jak samodzielnie zorganizowały wyprawę do kraju przodków, pokażą najpiękniejsze zdjęcia i zaproszą na aromatyczny napar z płatków ormiańskich dzikich róż.

Zapraszamy, zespół Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich

» harmonogram

Święto Objawienia i Chrztu Pańskiego, tak ważne dla Ormian katolików, obchodziliśmy w warszawskiej parafii p.w. św. Grzegorza z Nareku, 6 stycznia. Mszę św. sprawował ks. Józef Naumowicz, w swojej homilii mówił o narodzeniu Chrystusa i odwiedzinach mędrców ze wschodu u Nowonarodzonego. Tłumaczył symbolikę chrztu Chrystusa, który w odróżnieniu od zwykłych ludzi nie musiał przepraszać za swoje grzechy, jako że był bezgrzeszny, a ukazanie się gołębicy poświadczało Jego boskie pochodzenie.
To na pamiątkę tego chrztu święcimy dzisiaj wodę. Kolory wstążek, jakie trzymają symboliczni ojcowie chrzestni w trakcie tego obrzędu, nawiązują do kolorów promieni na wizerunku Chrystusa Miłosiernego i symbolizują wodę i krew, która wytryska ze zranionego serca.
W trakcie dzisiejszej mszy św. ksiądz wprowadził pewne elementy, charakterystyczne dla zwyczaju obrządku lwowskiego, np. w Credo, to kapłan odmawia modlitwę, a wierni potwierdzają swoją wiarę.
Poświęcono również kredę i kadzidło, a na zakończenie ksiądz Józef poświęcił dar, jaki do naszego kościoła przekazała Barbara Bielecka-Woźniczko. Tym darem jest obraz – wizerunek chaczkaru, namalowany na jedwabiu.
Drugi taki obraz, Basia Woźniczko ofiarowała naszej Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.
Po mszy św. i obrządku święceń pojechaliśmy do siedziby Fundacji, gdzie czekał na nas świąteczny poczęstunek przygotowany przez Violę Khnodkarian.

tekst i zdjęcia: Maria Ohanowicz-Tarasiuk

     


Fot. Władysław Deńca