default_mobilelogo

W niedzielę 17 maja podczas sumy w parafii św. Piotra i Pawła w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Gdańsku odbyły się uroczystości odpustowe w 83. rocznicę koronacji Cudownego Obrazu. Podczas Mszy Świętych głosił Ks. Dr Wiesław Wójcik z Towarzystwa Chrystusowego w Częstochowie. Zgromadzenie założył 8 września 1932 roku kard. August Hlond, Prymas Polski. W późniejszym czasie August Hlond przewodniczył uroczystości Koronacyjnej w Stanisławowie, gdzie Koronacji Cudownego Obrazu dokonał Ks. Arcybiskup Józef Teodorowicz. (...)

tekst: ks. Wojciech Klawikowski, zdjęcia: ks. prałat Cezary Annusewicz


 

W Polsce od kilku dni gości ks. Karnik Hovsepian, protoarchimandryta Ormiańskiego Kościoła Katolickiego w Armenii. Przebywa w Klebarku Wielkim koło Olsztyna, gdzie przywiózł chorych z Armenii.
Ks. Karnik odwiedził seminarium w Olsztynie, liczące sobie już 455 lat!
W Klebarku pobłogosławił Dom Ormiański, a w niedzielę 12 stycznia 2020 odprawił mszę św. ormiańskokatolicką dla społeczności tamtejszych Ormian.

Na terenie Warmii i Mazurach znajduje się spora wspólnota Ormian. Klebark Wielki od lat związany jest z Ormianami za sprawą ks. prałata Henryka Błaszczyka, kapłana zaangażowanego w niesienie pomocy szpitalniczej i charytatywnej Ormianom. Dzięki jego staraniom w Klebarku Wielkim otwarto Dom Ormiański – placówkę, gdzie stale przebywają Ormianie wymagający poważnej opieki lekarskiej, zaś przy neogotyckim klebarskim kościele odsłonięto w 2012 r. ormiański chaczkar, wykuty w wulkanicznym tufie i sprowadzony prosto z Armenii.

Nie jest to pierwsza wizyta ks. Karnika w Klebarku Wielkim. W listopadzie 2015 r. brał tu udział w uroczystościach 100. rocznicy Ludobójstwa Ormian [TUTAJ artykuł].
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się rzymskokatolicką mszą św. z elementami ormiańskimi, której przewodniczył arcybiskup senior archidiecezji warmińskiej Edmund Piszcz, zaś koncelebrowali: ks. Rafał Krawczyk – ówczesny proboszcz ormiańskokatolickiej parafii centralnej pw. św. Grzegorza z Nareku w Warszawie, oraz ks. Karnik Howsepian – jako delegat abpa Rafaela Minassiana, ordynariusza Armenii, Gruzji, Rosji i Europy Wschodniej dla Ormian katolików.


 
    
  
     
zdjęcia z FB ks. Karnika Hovsepiana
 

W czwartek, 15 sierpnia w Gdańsku, w Kościele Świętych Piotra i Pawła, ks. Józef Naumowicz odprawił uroczystą mszę świętą ormiańskokatolicką. Msza była związana ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Ton Pochman Syrpo Kusin Mariamu - Տօն Փոխման Սրբոյ Կուսին Մարիամու), przypadającym w tym roku - wg ormiańskiego kalendarza liturgicznego - 18  sierpnia.

Kościół Świętych Piotra i Pawła jest diecezjalnym sanktuarium - znajduje się tu cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej z kościoła ormiańskiego w Stanisławowie.

Msza sprawowana była za ś.p. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Na mszy obecna była Jego rodzina, m.in. rodzice i brat.

Podczas mszy św. - zgodnie z tradycją - zostały poświęcone winogrona, zioła, warzywa i kwiaty.

Po mszy św. i modlitwie w Bazylice Mariackiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w przy urnie śp. Adamowicza, odbyło się spotkanie w siedzibie Związku Ormiańskiego w Gdańsku.

Zdjęcia: Dominik Paszliński, www.gdansk.pl

   

   

   

   
   

W Gdańsku w niedziele 26 maja w kościele pw. św. Piotra i Pawła, ks. prof. Józef Naumowicz odprawił mszę św. w obrządku ormiańskim przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej z kościoła ormiańskiego w Stanisławowie. Msza ta wpisała się w program uroczystości odpustowych w 82. rocznicę koronacji Cudownego Obrazu.

"Niezwykły relikwiarz w Gdańsku – malutka chusteczka, którą w XVIII wieku ocierano łzy płynące z oczu Maryi na Jej cudownym obrazie w ormiańskim kościele w Stanisławowie na Pokuciu (w relikwiarzu jest niewidoczna, owinięta inną tkaniną). W dniu odpustu MB Łaskawej, 26 maja 2019, po każdej Mszy wierni mogli otrzymać indywidualne błogosławieństwo tą relikwią. Mogli też zobaczyć ornat, który nosił kard. Hlond podczas koronacji cudownego obrazu w Stanisławowie w maju 1937 r. (w uroczystościach wziął udział m.in. o. Maksymilian Kolbe – zob. fotorelację [dostępna na FB ks. Naumowicza - red.]). Gdy Ormianie musieli opuścić Stanisławów w 1946 r., wzięli ze sobą cudowny obraz MB Łaskawej – Ormiańskiej, który ostatecznie znalazł swoje sanktuarium w Gdańsku."
(tekst i zdjęcia za FB ks. prof. Józefa Naumowicza)