default_mobilelogo

Drodzy Czytelnicy!
W naszym kalendarzu na rok 2024 wracamy do tematu zawsze niezmiernie intrygującego, czyli portretów polskich Ormian. Prezentujemy kolejną grupę interesujących postaci, rozpoczynając od przełomu XVII i XVIII wieku, do czasów współczesnych.

Autorem tekstów jest profesor Andrzej A. Zięba, autorką szaty graficznej Elżbieta Łysakowska, nad jakością tekstów polskich czuwała Lidia Molak, tłumaczenia na język ormiański dokonał Hayk Hovhannisyan, koordynacja całości – Maria Ohanowicz-Tarasiuk. (za stroną FKiDOP).

W kalendarzu, oprócz świąt kościoła łacińskiego, zaznaczono najważniejsze święta obchodzone w ormiańskim Kościele katolickim, które podane są za kalendarzem liturgicznym ormiańskiego Kościoła katolickiego na rok 2024 [o którym więcej TUTAJ], opracowanym przez Patriarchat tego Kościoła w Bzommar, w Libanie, wydanym w grudniu 2023 r.Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej