default_mobilelogo
  PARAFIA POŁUDNIOWA 
 Jak co roku, dostaliśmy zaproszenie na tradycyjną już w Ryczeniu mszę św. barbórkową, przekazane przez Marka Kubickiego (górnik z kopalni RUDNA, „ryczenianin z urodzenia i wyboru"):
 
ZAPRASZAJĄ GÓRNICY Z RYCZENIA I OKOLIC ORAZ PROBOSZCZ KS. RYSZARD SKOCZ Z OSETNA

Ryczeń, pow. górowski, województwo dolnośląskie.
W Ryczeniu osoba abpa Józefa Teofila Teodorowicza, ostatniego arcybiskupa ormiańskokatolickiego na terenach Rzeczypospolitej, jest upamiętniona wyjątkowo. W kościelnej galerii wybitnych kaznodziejów w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa znajduje się portret abpa Teodorowicza (poświęcony i zawieszony w maju 2013 r.) pędzla Tomasza Wojnowskiego. Obok kościoła stoi obelisk upamiętniający Arcybiskupa, dłuta ryczeńskiego kamieniarza Jacka Tańskiego - ufundowany przez mieszkańców, poświęcony 26 października 2008 r., odnowiony w ubiegłym roku przed zbliżającą się w grudniu tradycyjną już mszą św. w intencji Arcybiskupa i górników.

            » o pierwszym w Polsce pomniku - obelisku abpa Terodorowicza


Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej