default_mobilelogo
RZYM

11 października 2023 r. zwierzchnicy pięciu Kościołów katolickich z Bliskiego Wschodu, w tym ormiańskiego Kościoła katolickiego, biorący w Rzymie udział w Synodzie, spotkali się w Seminarium Maronickim, aby rozmawiać o tym, czego ich wspólnoty w Ziemi Świętej doświadczają podczas wojny, która wybuchła.

W spotkaniu uczestniczyli: z Kościoła asyryjskiego - kard. Ignacy Youssef Yunan, patriarcha maronicki - kard. Bechara Raï, patriarcha chaldejski - kard. Louis Raphael Sako, patriarcha koptyjski - Ibrahim Isaac Sidrak i patriarcha ormiańskiego Kościoła katolickiego - Rafał Piotr XXI.
Patriarchowie zaapelowali do wiernych swoich Kościołów o modlitwę o pokój dla ziemi, w której narodził się Jezus Chrystus. Jednocześnie wzywają wielkie mocarstwa i społeczność międzynarodową do podjęcia działań na rzecz zakończenia tej wojny.
Łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizaballa w imieniu wszystkich ordynariuszy Ziemi Świętej ogłosił przyszły wtorek, 17 października [TUTAJ artykuł], dniem postu i modlitwy o pokój, zaapelował o zorganizowanie także adoracji Najświętszego Sakramentu i odmawianie różańca w intencji pokoju. „W tym czasie smutku i przerażenia nie chcemy pozostać bezradni” - napisał kard. Pierbattista Pizzaballa. (na podstawie Vatican News)

» artykuł w j. ormiańskim (Vatican News)

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej