default_mobilelogo

„Zawsze w drodze. Nigdy nie wykorzenieni”

28 grudnia 2019 r. rozpoczęło się we Wrocławiu 42. Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane od ponad czterdziestu lat, przy wsparciu wolontariuszy, przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé, założoną w 1940 r. przez ewangelickiego duchownego brata Rogera. Spotkanie potrwa do 1 stycznia 2020 r

  • Pomysł organizowania pod koniec roku w jednym z miast Europy dużego międzynarodowego spotkania wyszedł od brata Rogera. Coroczne wydarzenie ma przybliżać do siebie młodych Europejczyków przez wspólne modlitwy, spotkania dyskusyjne w małych grupach, a także warsztaty dotyczące kwestii religijnych, kulturalnych i społecznych. Impreza stanowi też okazję do poznania realiów życia chrześcijan w różnych częściach Starego Kontynentu i do wspólnej modlitwy o pokój.
Temat przewodni tegorocznego spotkania, zaproponowany przez brata Aloisa, przeora Taizé, to: „Zawsze w drodze, nigdy nie wykorzenieni”.

Głównym elementem programu ESM są wspólne modlitwy, które obywają się jednocześnie w Hali Stulecia i kościołach w centrum miasta. Oprócz tego uczestnicy ESM biorą udział w spotkaniach, których tematykę podzielono na cztery działy - „Duchowość”, „Kościół”, „Solidarność/Społeczeństwo” oraz „Sztuka i wiara”.

Do Wrocławia i okolic przybyło tysiące pielgrzymów z Polski i Europy, których ugościło w swoich domach 5 tysięcy wrocławskich rodzin. Sto lokalnych parafii włączyło się w pomoc przy organizacji Spotkania. To już trzeci raz - po 1989 i 1995 r., (a po raz piąty w Polsce - po Warszawie 1999 i Poznaniu 2009), kiedy stolica Dolnego Śląska staje się gospodarzem tego wydarzenia. Spotkanie młodych z całej Europy z mieszkańcami miasta, które ich gości, to niezwykła okazja do wspólnej wymiany myśli i doświadczeń, co jest swego rodzaju kluczem organizowanego Taizé.

Uczestnicy ESM mają od 18 do 35 lat i pochodzą z 60 krajów, wśród nich jest prawie 5500 młodych ludzi z Polski, 1500 z Ukrainy, 1100 z Niemiec, po 700 z Chorwacji i Francji, po 400 z Włoch i Hiszpanii. Udział w spotkaniu zgłosiły kilkunastoosobowe grupy z Hong-Kongu, Japonii i Korei. W sumie reprezentowanych będzie 60 krajów.

Od 5 dni przybyli młodzi ludzie uczestniczą w spotkaniach oraz warsztatach organizowanych w różnych językach w Hali Stulecia, na Stadionie Miejskim Wrocław, w wielu kościołach, na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, w Domu Edyty Stein czy na Placu Wolności.

Wieczorne modlitwy odbywają się codziennie w Hali Stulecia o godz. 19:00, a także 30 i 31 modlitwy południowe o godz. 13:00 w dziewięciu kościołach w centrum miasta: w Katedrze św. Jana Chrzciciela, Katedrze greckokatolickiej św. Wincentego oraz św. Jakuba, Ewangelickim Kościele Opatrzności Bożej, Kolegiacie Świętego Krzyża oraz kościołach: NMP na Piasku, św. Elżbiety (Garnizonowym), Najświętszego Imienia Jezus, św. Wojciecha i kościele Bożego Ciała.

Wrocławską Halę Stulecia wypełniają tłumy młodych z ponad 60 krajów świata. W centrum, pod olbrzymich rozmiarów ikoną Zmartwychwstałego Jezusa gromadzą się bracia z Taizé, wraz ze swym przeorem otoczonym wianuszkiem dzieci. Pod ikoną dobrze znanym wszystkim franciszkański krzyż z Taizé, będący symbolem Pielgrzymki Zaufania rzez Ziemię. Przestrzeń wypełniają kanony z Taizé śpiewane w wielu językach. 

W spotkaniu z młodzieżą we Wrocławiu biorą udział bracia ze Wspólnoty Taizé, prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita wrocławski abp Józef Kupny, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce, bp Ryszard Bogusz oraz przedstawiciele Kościoła prawosławnego i innych Kościołów skupionych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, a także rabin David Basok z wrocławskiej synagogi pod Białym Bocianem.   

» Program dzień po dniu: http://www.taize.fr/IMG/pdf/livret_pl.pdf     » Transmisje na żywo: https://www.facebook.com/Taize.Polska/

   

   

» wszystkie artykuły i informacje bieżące na stronie ESM Wrocław
https://esmwroclaw.gosc.pl/

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej