Informacja ta została potwierdzona przez arcybiskup Aleppo Bedrosa Miriatiana, obecnego administrator Kościoła Patriarchalnego. Synod elekcyjny, który rozpoczął się 22 czerwca w klasztorze w Bzommar w Libanie, nie przebiegł pomyślnie. Brało w nim udział 12 biskupów, w ciągu piętnastu dni żaden kandydat nie uzyskał dwóch trzecich ich głosów, progu wymaganego do wyboru następcy patriarchy śp. Katolikosa Krikora Bedrosa XX, zmarłego 25 maja 2021 r.
W tej sytuacji, zgodnie z postanowieniami Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich, obrady Synodu elekcyjnego zostały przerwane, a sprawa została skierowana do Papieża:
"Kan. 72 (...) § 2. Jeśli wybór nie zostanie dokonany w ciągu piętnastu dni liczonych od rozpoczęcia Synodu Biskupów Kościoła patriarchalnego, sprawa zostaje przekazana Biskupowi Rzymskiemu."
Zebranie biskupów w Rzymie rozpoczną dwa dni rekolekcji. Następnie, począwszy od 22 września, zgromadzenie synodalne rozpocznie wybór nowego patriarchy, który odbędzie się pod przewodnictwem kard. Leonarda Sandri, prefekta Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich.
Co do trybu wyboru patriarchów, powyżej cytowany kanon w pierwszym akapicie stanowi, że „Wybrany zostaje ten, który otrzymał dwie trzecie głosów, jeżeli nie zostało postanowione prawem partykularnym, aby po stosownej liczbie głosowań, przynajmniej trzech, wystarczyła większość bezwzględna głosów [nie jest to przewidziane w prawie partykularnym katolickiego Kościoła ormiańskiego – red.] i według normy kanonu 183*, §§ 3 i 4 wybór został dokonany.”
Jeżeli i tym razem dojdzie do sytuacji patowej, aby zapewnić pozytywny wynik zgromadzenia wyborczego, zastosowane zostaną pewne wyjątki: patriarchą zostanie wybrany kandydat, który uzyska bezwzględną większość oddanych głosów. A jeśli głosy biskupów głosujących rozłożą się równo na dwóch kandydatów, to patriarchą zostanie ten z biskupów, który ma najdłuższy staż kapłański.
* Kan. 183 (...) § 3. Do wyboru wymaga się absolutnej większości głosów tych, którzy są obecni; po trzech bezskutecznych głosowaniach, głosuje się w czwartym głosowaniu nad dwoma spośród kandydatów, którzy w trzecim głosowaniu otrzymali większość głosów.
§ 4. Jeżli w trzecim albo w czwartym głosowaniu z powodu równowagi głosów nie wiadomo, kto będzie kandydatem w nowym głosowaniu lub kto będzie wybranym, równość rozstrzyga się na korzyść tego, kto jest starszy święceniami prezbiteratu; jeżeli żaden z nich nie poprzedza innych święceniami, to starszy wiekiem.
EŁ; na podstawie: Agenzia Fides 28.08.2021
zdjęcie: śp. Katolikos Krikor Bedros XX z papieżem Franciszkiem