default_mobilelogo

Polsko-ormiańska modlitwa w intencji prześladowanych chrześcijan w Bazylice katedralnej w Sandomierzu.

W ramach trwających Dni Kultury Chrześcijańskiej do naszej diecezji przybył abp Raphael Minassian, Arcybiskup Armenii, Gruzji, Rosji i Europy Wschodniej Ormiańskiego Kościoła Katolickiego.
W Bazylice katedralnej w Sandomierzu abp R. Minassian wraz z bp Krzysztofem Nitkiewiczem, ordynariuszem sandomierskim, z udziałem bp seniora Edwarda Frankowskiego i licznych kapłanów sprawowali Mszę św. w intencji prześladowanych chrześcijan.
We wspólnej modlitwie uczestniczyli wierni Ormiańskiego Kościoła Katolickiego wraz z Edgarem Ghazaryanem, Ambasadorem Armenii w Polsce, przedstawiciele władz parlamentarnych, władz samorządowych Sandomierza, alumni seminarium, siostry zakonne, mieszkańcy miasta oraz przybyli diecezjanie.
Na początku liturgii Mszy św. bp K. Nitkiewicz podkreślił, że eskalacja dramatu chrześcijan na Bliskim Wschodzie oraz w innych regionach świata nie ma końca.
- Miliony zabitych, dyskryminowanych, pozbawionych dachu nad głową i środków do życia. Chrystus oczekuje od każdego z nas solidarności z tymi naszymi siostrami i braćmi. Solidarności w modlitwie i czynach, zgodnie z własnymi możliwościami – mówił bp K. Nitkiewicz.  
Ordynariusz sandomierski zaznaczył, że przybyły z Armenii arcybiskup R. Minassian jest synem męczeńskiego Kościoła i Narodu Ormiańskiego.
Podczas homilii abp R. Minassian wskazał na wielkie znaczenie świadectwa męczeństwa Kościoła ormiańskiego w ciągu wieków, na obecną wytrwałość w wierze pomimo piętrzących się trudności. - W tamtym roku obchodziliśmy 100-lecie ludobójstwa Ormian, narodu, który w swojej historii niejednokrotnie stawał się narodem męczenników i autentycznych świadków Chrystusa. Dziś może i łatwo mówić o cierpieniu w ciągu wieków, ale jakże trudno wyrazić jaką ofiarę ponosi Kościół ormiański nadal, aby żyć i trwać w wierze chrześcijańskiej. Jesteśmy otoczeni przez wojny, gdzie wielu chrześcijan musi żyć i trwać pośród tych, którzy ich prześladują i odbierają im życie – mówił hierarcha. - Tym, co nas dziś jednoczy jest modlitwa przed Panem. Tylko On jest dawcą siły do wytrwania i przebaczenia. Błagajmy więc Boga, abyśmy pozostali wierni jego nauce i mieli siły iść wyznaczoną przez niego drogą miłości – zachęcał abp Rafael Minassian.
Po wspólnej modlitwie w Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie z abp. R. Minassianem, podczas którego hierarcha przybliżył sytuację obecną Ormiańskiego Kościoła Katolickiego. Hierarcha mówił także o sytuacji wielu osób, które zmuszone były do opuszczenia swoich domów na terenie Bliskiego Wschodu, szczególnie w Syrii i szukania miejsca schronienia przed prześladowaniami. Biskup mówił także o ostatniej wizycie papieża Franciszka w Armenii, która wniosła bardzo wiele w ożywienie życia duszpasterskiego i ekumenicznego. Biskup zaapelował także o to, aby nie zapominać o tych braciach i siostrach w wierze, którzy dziś stają się współczesnymi męczennikami i świadkami Chrystusa na Bliskim Wschodzie.

ks. Tomasz Lis
Gość Niedzielny Sandomierski
Foto GOŚĆ

   

   

     

 » GOŚĆ galeria zdjęć 

   

   

Zdjęcia: Maria Staszałek

 

 

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej