default_mobilelogo

Święto Objawienia i Chrztu Pańskiego, tak ważne dla Ormian katolików, obchodziliśmy w warszawskiej parafii p.w. św. Grzegorza z Nareku, 6 stycznia. Mszę św. sprawował ks. Józef Naumowicz, w swojej homilii mówił o narodzeniu Chrystusa i odwiedzinach mędrców ze wschodu u Nowonarodzonego. Tłumaczył symbolikę chrztu Chrystusa, który w odróżnieniu od zwykłych ludzi nie musiał przepraszać za swoje grzechy, jako że był bezgrzeszny, a ukazanie się gołębicy poświadczało Jego boskie pochodzenie.
To na pamiątkę tego chrztu święcimy dzisiaj wodę. Kolory wstążek, jakie trzymają symboliczni ojcowie chrzestni w trakcie tego obrzędu, nawiązują do kolorów promieni na wizerunku Chrystusa Miłosiernego i symbolizują wodę i krew, która wytryska ze zranionego serca.
W trakcie dzisiejszej mszy św. ksiądz wprowadził pewne elementy, charakterystyczne dla zwyczaju obrządku lwowskiego, np. w Credo, to kapłan odmawia modlitwę, a wierni potwierdzają swoją wiarę.
Poświęcono również kredę i kadzidło, a na zakończenie ksiądz Józef poświęcił dar, jaki do naszego kościoła przekazała Barbara Bielecka-Woźniczko. Tym darem jest obraz – wizerunek chaczkaru, namalowany na jedwabiu.
Drugi taki obraz, Basia Woźniczko ofiarowała naszej Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.
Po mszy św. i obrządku święceń pojechaliśmy do siedziby Fundacji, gdzie czekał na nas świąteczny poczęstunek przygotowany przez Violę Khnodkarian.

tekst i zdjęcia: Maria Ohanowicz-Tarasiuk

     


Fot. Władysław Deńca