default_mobilelogo
Święto Objawienia Pańskiego – 6 stycznia – obchodziliśmy w warszawskiej parafii p.w. św. Grzegorza z Nareku, w kaplicy św. Barbary. Mszę świętą sprawował ojciec Vahan Hovakimian CAM z udziałem księdza Józefa Naumowicza. Ojciec Vahan przyjechał na specjalne zaproszenie z wiedeńskiego ormiańskokatolickiego klasztoru ojców mechitarystów.
Msza niezwykle uroczysta, zgromadziła pełen kościół wiernych. Ojciec Vahan odprawiał ją oczywiście w języku ormiańskim, ewangelię powtórnie odczytał po polsku ks. Naumowicz, a kazanie głoszone w jęz. angielskim, tłumaczył Kuba Kopczyński. Ojciec Vahan w swoim kazaniu nawiązał do niedawnego święta narodzin Pana Jezusa. Wspomniał o różnicy w datach obchodzenia tej rocznicy w kościołach wschodnich, prawosławnym i rzymskokatolickim. Przypomniał, że mniej istotne są daty a przeżywanie tego święta. Ważne jest, aby w zgiełku tego czasu nie popaść w rutynę powtarzania rytuału, zatracając tym samym wartości duchowe.
Na zakończenie mszy odbyło się uroczyste święcenie wody.
Po mszy świętej, parafianie i księża spotkali się w siedzibie Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich na świątecznym poczęstunku. Ojciec Vahan z uznaniem wyraził się o zaangażowaniu naszej parafialnej społeczności w dzisiejszą liturgię. Dzięki udziałowi ojca Vahana, mszę i spotkanie będziemy długo i miło wspominać.
Maria Ohanowicz-Tarasiuk