default_mobilelogo
RZYM

3 lutego 2024 r., w święto św. Błażeja, w kościele ormiańskokatolickim jego imienia w Rzymie (San Biagio della Pagnotta lub San Biagio degli Armeni - ponownie otwartym, po przeprowadzonej renowacji, 10 października 2021 r.) odprawiona została o godz. 18.00 uroczysta msza św. ormiańskokatolicka. Uczestniczyło w niej wielu wiernych Ormian i Włochów, a kapłanowi asystowali i śpiew podczas ceremonii zapewnili klerycy z Papieskiego Kolegium Ormiańskiego.

Niektórzy krytycy  kwestionują ormiańskie pochodzenie św. Błażeja. Należy jednak pamiętać, że miasto Sebasta należało wówczas do Małej Armenii.

Tradycją jest, że z okazji Dnia Św. Błażeja w rzymskim kościele ormiańskokatolickim pw. św. Błażeja święto obchodzone jest bardzo uroczyście, przez cały dzień odprawiane są liturgie, dzień kończy liturgia ormiańska, a wierni otrzymują błogosławieństwo Świętego. 
Św. Błażej zwany jest także „Świętym Błażejem Chlebowym”, ponieważ oprócz leczenia gardeł troszczył się także o biednych i dlatego tego dnia w kościele, oprócz błogosławienia gardeł, rozdawane są kawałki błogosławionego chleba na pamiątkę działalności dla ubogich: „Nieśmy ten chleb jako błogosławieństwo do naszych domów i nie zapominajmy, że dziś wielu ludzi umiera z powodu braku chleba” - powiedział kapłan na zakończenie.

W Polsce w dniu św. Błażeja święci się skrzyżowane świece, zwane "błażejkami", którymi następnie błogosławi się wiernych, aby zachować ich od bólu gardła. Czasem też poświęcano chleb, wino, wodę i owoce. 

» o ormiańskim kościele św. Błażeja       » o św. Błażeju z Sebasty (Vatican News)
  » cały artykuł w j. ormiańskim  

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej