default_mobilelogo
24 stycznia 2024 r. - orędzie na 58. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu
Orędzie Ojca Świętego na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu jest tradycyjnie publikowane 24 stycznia, w dniu, gdy Kościół katolicki wspomina św. Franciszka Salezego, którego papież Pius XI ogłosił w 1923 r. patronem pisarzy katolickich i dziennikarzy.
Tegoroczne opublikowano "W Rzymie, u Świętego Jana na Lateranie, dnia 24 stycznia 2024 r., we wspomnienie św. Franciszka Salezego."
„Wykorzystanie sztucznej inteligencji może wnieść pozytywny wkład w dziedzinę komunikacji, jeśli nie unieważni roli dziennikarstwa w terenie” – pisze Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. (...)
Mówiąc o sztucznej inteligencji, Franciszek zauważa, że samo posługiwanie się słowem „inteligencja” jest mylące: „maszyny z pewnością mają niezmiernie większą zdolność niż człowiek do przechowywania danych i korelowania ich ze sobą, ale to człowiek i tylko człowiek musi rozszyfrować ich sens”. Papież przypomina, że sztuczna inteligencja jest kolejnym wymyślonym przez człowieka narzędziem i jak każde z narzędzi jest skażone pierwotną pokusą stania się jak Bóg. (...) - za Vatican News
 

Ֆրանչիսկոս Պապ «Մարդս «Ալկորիթմ»ի սնունդը թող չդառնայ եւ հաղորդակցութիւնը լիովին մարդկային մնայ»։
Ընկերային հաղորդամիջոցներուն համաշխարհային 38-րդ օրուայ կապակցութեամբ պատգամին մէջ Ֆրանչիսոս Պապ կ՝անդրադառնայ արուեստական բանականութեան եւ նոր արուեստագիտութիւններուն հնարաւորութիւններուն ու վտանգներուն, որոնք «արմատապէս կը փոխեն տեղեկատուութիւնը»։ Նորին Սրբութիւնը կ՝անդրադառնայ Պատերազմի բոլոր լրագրողներուն . «Արուեստական բանականութիւնը թող չվերացնէ լրագրութեան դերը։ Ցաւին միայն ձեռքերով դպչելով է որ կարելի է հասկնալ պատերազմներուն անհեթեթութիւնը»։

» cały artykuł w j. ormiańskim  

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej