default_mobilelogo

11 lutego 2024 r. Kościół katolicki będzie obchodził XXXII. Światowy Dzień Chorego.

Choroba jest częścią ludzkiego doświadczenia. Może jednak stać się czymś nieludzkim, jeśli jest przeżywana w izolacji i opuszczeniu, jeśli nie towarzyszy jej troska i współczucie – pisze Papież w ogłoszonym 13.01.2024 r. Orędziu na Światowy Dzień Chorego (podpisane Rzym, u Świętego Jana na Lateranie, dnia 10 stycznia 2024 roku). Jak co roku będzie on obchodzony w całym Kościele 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes.

„Nie jest dobrze, by człowiek był sam”. Leczyć chorego poprzez leczenie relacji 
„Nie jest dobrze, by człowiek był sam” (Rdz 2, 18). Od początku Bóg, który jest miłością, stworzył człowieka dla komunii, wpisując w jego istotę wymiar relacji. W ten sposób nasze życie, ukształtowane na obraz Trójcy Świętej, jest powołane do pełnego realizowania się w dynamizmie relacji, przyjaźni i wzajemnej miłości. Jesteśmy stworzeni, by przebywać razem, a nie samotnie. I właśnie dlatego, że ów projekt komunii jest tak głęboko wpisany w ludzkie serce, doświadczenie opuszczenia i samotności przeraża nas i okazuje się dla nas bolesne, a nawet nieludzkie. Staje się ono jeszcze bardziej dotkliwe w czasie słabości, niepewności i poczucia braku bezpieczeństwa, często spowodowanych wystąpieniem jakiejś poważnej choroby. PEŁNY TEKST
*

Հիւանդներու համաշխարհային 32րդ օր` «Լաւ չէ` որ մարդը մինակ մնայ. Հիւանդները դարմանել խնամելով յարաբերութիւնները»։

Առաջին խնամքը որուն կարիքը ունինք հիւանդութեան պահուն` մօտիկութիւնը, կարեկցութիւնն ու քնքշութիւնն է։ Ասոր համար, հոգ տանիլ հիւանդին կը նշանակէ ամէնէն առաջ հոգ տանիլ անոր յարաբերութիւններուն...եւ այս մէկը կարելի է, ու բոլորս կոչուած ենք յանձնառու ըլլալու որպէսզի այս մէկը իրականանայ... Համագործակցինք հակազդելու անհատապաշտութեան, անտարբերութեան ու լքումի մշակոյթին, աճեցնելով քնքշութեան ու կարեկցութեան մշակոյթը։
» artykuł:  "Uzdrowienie chorych. Matka Boża z Lourdes"                     » artykuł w j. ormiańskim
» «Հոգ տանինք անոր, որ կը տառապի ու միայնակ է». Ֆրանչիսկոս Պապ

 

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej