default_mobilelogo

Kościół katolicki 1 stycznia obchodzi uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – najstarsze święto maryjne. Dogmat o Bożym Macierzyństwie Najświętszej Maryi Panny został zatwierdzony w roku 431 w czasie III Soboru Powszechnego w Efezie. Jest to pierwszy z dogmatów maryjnych.

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi to najstarsze święto maryjne w Kościele. Tego dnia Kościół ukazuje wiernym Matkę Jezusa, jako najdoskonalsze stworzenie, a zarazem, jako pierwszą z tych, którzy skorzystali z darów Chrystusa.
Dogmat, uznający Maryję za Matkę Boga, został po raz pierwszy ogłoszony na soborze w Efezie w 431 r. Zebrani wówczas biskupi Kościoła orzekli jednogłośnie, że "nie tylko można, ale należy Maryję nazywać Matką Bożą, Bogurodzicą"(greckie Theotokos). Dogmat o Bożym Macierzyństwie Najświętszej Maryi Panny jest pierwszym z dogmatów maryjnych. 
1 stycznie 2024 r papież Franciszek odprawił o godz. 10.00 mszę św. w Bazylice św. Piotra w Rymie z okazji tej uroczystości, a także Światowego Dnia Pokoju.
Poniżej  homilia papieża - artykuły w językach polskim i ormiańskim.

Papież: Maryja prowadzi nasze życie ku pełni

„Ona jest drogą wybraną przez Boga; jest punktem dojścia wielu ludzi i pokoleń, które «kropla po kropli», przygotowywały przyjście Pana na świat” – mówił dziś Papież o Maryi w swej homilii. Podkreślał, że „przyjęcie Matki do swojego życia nie stanowi pobożnościowego wyboru, lecz wymóg wiary” i przypominał słowa św. Pawła VI: „Jeśli chcemy być chrześcijanami, musimy być maryjni".

 » cały artykuł (Vatican News 1.01.2024)

 

Նոր տարին յանձնենք Մարիամի հովանիին . Ֆրանչիսկոս Պապին քարոզը Ամանորի պատարագին

Երկուշաբթի մէկ յունուար 2024ին, Աստուծոյ Մայր` Սուրբ Կոյս Մարիամին նուիրուած տօնին առիթով, Ֆրանչիսկոս Սրբազան Քահանայապետը նոր տարին սկսաւ Սուրբ Պետրոսի Մայր տաճարին մէջ, առաւօտեան ժամը 10iն գլխաւորած գոհաբանական Հանդիսաւոր Սուրբ Պատարագով, որուն առթիւ ներկայացուցած քարոզը կեդրոնացուց Սուրբ Կոյս Մարիամի տիպարին վրայ։

» całą homilia w j. ormiańskim (Vatican News, 1.01.2024) 
Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej