default_mobilelogo
10 grudnia 2023 r. o godz. 11.00 w katedrze patriarchalnej ormiańskiego Kościoła katolickiego, pw. św. Eliasza i św. Grzegorza Oświeciciela w Bejrucie odbyła się wspaniała uroczystość. Odprawiona została wyjątkowa liturgia z okazji jubileuszu 50-lecia kapłaństwa Katolikosa Patriarchy Cylicji dla Ormian katolików Rafała Piotra XXI Minassiana.
Liturgii przewodniczył prorektor seminarium w Bzommar, a uświetniał ją Zjednoczony Chór Patriarchalny, który wykonywał śpiewy liturgiczne. Okolicznościowe przemówienie wygłosił wikariusz generalny patriarchatu, podsumowując posługę i cnoty Patriarchy.
Rafał Piotr XXI wygłosił przesłanie (w językach ormiańskim i arabskim), w którym podkreślał znaczenie służby. Mówił, że przez ostatnie 50 lat zawsze starał się być wiernym nauczaniu Chrystusa. Na zakończenie swego przesłania zapewnił obecnych, że z odnowioną wiarą, oddaniem i pokorą będzie nadal pełnił swoją posługę w służbie Kościoła ormiańskiego i Kościoła ormiańskokatolickiego, dla jego wzrostu duchowego i dobrobytu.
Uroczystość zakończył krótki program artystyczny.
Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej