default_mobilelogo
ROK 2023 ROKIEM ŚW. NERSESA SZNORHALI
 
15 GRUDNIA 2023, PIĄTEK, Ew. Łk 15, 1-7
PRZYPOWIEŚĆ O ZAGUBIONEJ OWCY*
Oddaliłem się jak owieczka od stada ludzi myślących, zmniejszyłem liczbę stu, które postawiłeś wysoko na pustyni będącej na wysokościach.
Ty zaś z miłością udałeś się na poszukiwania jedynej, a gdy ją odnalazłeś, zaniosłeś na swych ramionach do nieba, dopełniłeś liczbę trzody przez tę upadłą, aby uczynić radość aniołom.
Ty mnie także poniosłeś, razem z licznymi, o Panie. Ty mnie umyłeś z błota i mułu grzechu. A ja znów w nich się zanurzyłem na wzór głupiego przyjaciela brudów.
Obmyj mnie znowu poprzez moje łzy, racz ich udzielić mojej duszy nie pokutującej. Niech one staną się obfite niby potok kipiący, jak źródło, które występuje z brzegów.
Ty natomiast spraw, abym ja, który zgubiłem się dzięki moim grzechom, powrócił do Twojej Boskiej woli, do pragnienia mej książęcej wolnej woli; odbierz jej to, co Tobie nie służy,
jeśli sprzeciwia się temu, co jest naturalne - tego daru Ty udzieliłeś bytom rozumnym; jednak to ona jest dla mnie przyczyną zła w żałosnym rozprzężeniu mej duszy.
 
* Z poematu „Jezus, Syn jedyny Ojca” św. Nersesa Sznorhali, w przekładzie ks. Marka Starowieyskiego.
Św. Nerses Sznorhali
(Wdzięczny), Սուրբ Ներսես Շնորհալի (Ներսես Դ Կլայեցի, Ներսես Երգեցող; 1102 – 1178) Patriarcha ormiański - teolog, wielki chrześcijański pisarz i poeta, Święty apostolskiego Kościoła ormiańskiego oraz Kościoła katolickiego. Był jednym z najlepiej wykształconych ludzi swoich czasów. Działał  na rzecz zjednoczenia Kościołów chrześcijańskich.Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej