default_mobilelogo
  PARAFIA POŁUDNIOWA 
Marcin Dąbrowski zapala znicz przy pomniku.
Fot. Marta Dąbrowska
Barbórka 2023
W niedzielę 3 grudnia 2023 r. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ryczeniu odprawiona została barbórkowa Msza święta w intencji okolicznych górników oraz śp. abpa Józefa Teofila Teodorowicza w 85. rocznicę jego śmierci. W wygłoszonym kazaniu proboszcz ks. Ryszard Skocz z Osetna przybliżył Wiernym postaci św. Barbary i abpa J.T. Teodorowicza. Podkreślił bezkompromisową wiarę świętej w czasach, kiedy chrześcijaństwo było doświadczane szczególnie okrutnymi prześladowaniami.
Wspominając postać abpa Teodorowicza jego patriotyzm podał za wzór do naśladowania dla współczesnych polityków. W trakcie nabożeństwa poświęcona została kapliczka z figurką „Jezus Frasobliwy”, którą wyrzeźbił pan Jan Giejson. Prowadzi on galerię swoich pięknych prac w Bardzie Śląskim. Po nabożeństwie wykonane zostało pamiątkowe zdjęcie na schodach naszego kościoła. Następnie Marcin Dąbrowski w imieniu górników zapalił znicz przy pomniku Arcybiskupa Teodorowicza, który stoi na przykościelnym placu. (...)
Szczęść Boże
Marek Kubicki, ryczenianin z urodzenia i wyboru,
górnik z Zakładów Górniczych RUDNA

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej