default_mobilelogo

2 grudnia 2023 r., to ostatnie w tym roku kalendarzowym spotkanie, jakie Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich zorganizowało dla ormiańskiego środowiska. Okazje były dwie, i bardzo istotne, pierwsza, to 85. rocznica śmierci ostatniego ormiańskiego biskupa Lwowa – abpa Józefa T. Teodorowicza. Uczciliśmy tę rocznicę uroczystą ormiańskokatolicką Mszą św., którą w kościele oo. dominikanów przy ul. Freta 8/10, sprawował ks. prof. Józef Naumowicz. We mszy uczestniczył Kanclerz Kurii Warszawskiej ks. Janusz Bodzon. Do mszy służyli ormiańscy klerycy studiujący w Warszawskim Seminarium Duchownym.
Drugą okazją do spotkania, właśnie 2 grudnia, była pierwsza rocznica otwarcia ekspozycji “Skarbnica Polskich Ormian”. (...)

mot; Fot. Władysław Deńca; cały artykuł na stronie FKiDOP

Ormianie od wieków wpisani są w polską historię. Byli wiernymi posłańcami polskich królów na wschód, stworzyli strój szlachecki, wprowadzili pasy kontuszowe, piękne kobierce, działali w Polsce na polu artystycznym, kultowym i naukowym. Gdzie dziś żyją polscy Ormianie?

Opowie o tym ks. Józef Naumowicz, duszpasterz Ormian katolików polskich. Porozmawiamy także z Ormianką Lilit Karapetyan. Na spotkanie o Ormianach zaprasza Dorota Sołowiej, która w minioną sobotę rozmawiała z naszymi gośćmi tuż po Mszy Św. w obrządku ormiańskim. Ormianie spotkali się w Kościele Dominikanów przy Freta a później w Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich na Warszawskiej Starówce.
? Zapraszamy do wysłuchania audycji przygotowanej przez Dorotę Sołowiej. https://soundcloud.com/radio-warszawa/tygiel-2023-12-06  

za FB Radio Warszawa

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej