default_mobilelogo

W niedzielę 19 listopada 2023 r. – po raz siódmy – obchodzony będzie w całym Kościele Światowy Dzień Ubogich. Mottem tegorocznego Dnia są słowa:
"Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka(Tb 4, 7)
zaczerpnięte z Księgi Tobiasza, nawiązujące do testamentu, jaki niewidomy ojciec zostawia swemu wyruszającemu w drogę synowi co, jak podkreśla Franciszek, stanowi wezwanie do dania konkretnej odpowiedzi na wołanie ubogich proszących o pomoc. 

Papież Franciszek wydał Orędzie na ten dzień (Rzym, u św. Jana na Lateranie, 13 czerwca 2023, we Wspomnienie św. Antoniego z Padwy).
Światowy Dzień Ubogich ustanowił papież w Liście Apostolskim „Misericordia et Misera”. Obchodzony ma być corocznie w 33. niedzielę zwykłą (wg łacińskiego kalendarza liturgicznego), przed uroczystością Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. 

Z orędzia Ojca Świętego:
2. Jak można od razu zauważyć, pamięć, o którą stary Tobiasz prosi swojego syna, nie ogranicza się jedynie do aktu pamięci czy modlitwy skierowanej do Boga. Odnosi się do konkretnych czynów, polegających na czynieniu dobrych czynów i życiu sprawiedliwym. Napomnienie to staje się jeszcze bardziej konkretne: „A wszystkim, którzy postępują sprawiedliwie, dawaj jałmużnę z majętności swojej i niech oko twoje nie będzie skąpe w czynieniu jałmużny!” .

» PEŁNY TEKST (w kilku językach) ORĘDZIA OJCA ŚWIĘTEGO

Աղքատներու համաշխարհային օրուայ եօթներորդ Օրը կը նշուի 19 նոյեմբերին
Աղքատներուն նուիրուած եօթներորդ համաշխարհային օրուան առիթով նախատեսուած է Սուրբ Պատարագ Սուրբ Պետրոս Պազիլիքային մէջ ապա Պօղոս Զ անուան դահլիճին մէջ աղքատներու ճաշը Ֆրանչիսկոս Պապին մասնակցութեամբ (...)

» artykuł w j. ormiański (Vatican News, 9 XI 2023 r)

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej