default_mobilelogo
 

W dniach 17-20 października 2023 r. przedstawiciele polskiego Kościoła katolickiego (ks. Leszek Kryża, dyrektor ZPKW i ks. Rafał Krawczyk) przebywali w Armenii z 3-dniową misją, reprezentując zarówno polski episkopat (Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski) jak i Caritas Polska.

Celem było zapoznanie się na miejscu z sytuacją w Armenii, która przyjmuje od kilku tygodni dziesiątki tysięcy uchodźców z Arcachu (Górskiego Karabachu), z sytuacją Kościoła w Armenii, który włączył się w udzielanie im pomocy.
Na spotkaniu z ks. Michałem Bassalé, administratorem apostolskim Ordynariatu Ormiańskiego Kościoła Katolickiego dla Armenii i Europy Wschodniej dowiadywano się o potrzebach i trudnościach Kościoła w zaistniałej sytuacji, ustalano, jak najlepiej można pomóc.  

Księża z Polski odbyli również spotkania z przedstawicielami Caritas Armenia w sprawie współpracy z Caritas Polska, a także z innymi organizacjami gotowymi pomagać. Odwiedzili również kilka miejsc pobytu uchodźców.

Zarówno ZPKW, jak i Caritas Polska włączy się w doraźną pomoc na rzecz uchodźców, nadal będą to robić, przygotowywany jest transport samolotowy.

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, zgodnie ze swoja misją, pomaga ormiańskiemu Kościołowi katolickiemu. Już świadczy realną pomoc, finansując np. remont miejsc, w których będą mogli zamieszkać Ormianie przybyli z Arcachu. Na tą pomoc można wpłacać na konto:

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa
wpłaty w PLN i SWIFT CODE: WBKPPLPP PL89 1090 1014 0000 0000 0301 4449

[TUTAJ] przypominamy konto Caritas Polska, na które wpłacając można wspomóc ormiańskich uchodźców.

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej