default_mobilelogo

Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach. 

Բարի հովիւը իր կեանքը կու տայ ոչխարներուն համար։ Իսկ վարձկանը որ հովիւ չէ եւ որուն չեն պատկանիր ոչխարները, երբ տեսնէ գայլը, որ կու գայ, կը փախչի, եւ գայլը կը յափշտակէ ու կը ցրուէ զանոնք։ Որովհետեւ վարձկան է եւ հոգ չընէր ոչխարներուն համար…. 

Dwa lata temu, 24 października 2021 r. w Libanie, w katedrze patriarchatu ormiańskiego Kościoła katolickiego pw. św. Eliasza i św. Grzegorza Oświeciciela, miała miejsce uroczystość intronizacji patriarchy Rafała Piotra XXI (Rafael Bedros XXI).

23 września 2021 r. arcybiskup Rafał Minassian został przez Święty Synod Katolickiego Kościoła Ormiańskiego wybrany nowym katolikosem-patriarchą Cylicji dla Ormian katolików i przyjął imię Rafael Bedros XXI (pol. Rafał Piotr XXI). Następnego dnia nowy katolikos-patriarcha otrzymał znak wspólnoty kościelnej od papieża Franciszka.

Z okazji rocznicy objęcia urzędu, zgodnie z ormiańskokatolickim kalendarzem liturgicznym, w niedzielę 22 października 2023 r. we wszystkich kościołach odprawiono msze święte ze specjalną modlitwą. Również w kościele pw. św. Mikołaja z Tolentino w Rzymie, w obecności Patriarchy, który w Rzymie uczestniczy w obradach Synodu. Niedzielną mszę odprawiał ks. Masztoc Zahterian, w obecności duchowieństwa i wiernych mieszkających w Rzymie.Po zakończonej eucharystii głos zabrał Rafał Piotr XXI, który podziękował wszystkim za modlitwę i życzenia, wspomniał o wojnach i tragediach, jakie miały miejsce w ostatnich dniach na świecie. Prosił wszystkich o włączenie się w modlitwę w odpowiedzi na nie - „wznośmy nasze modlitwy do Boga, aby zmiłował się nad nami”.

Po Świętej Liturgii w szkole, w Kolegium Ormiańskim, w rodzinnej atmosferze, odbyło się skromne przyjęcie i krojenie tortu. 

» artykuł na stronie VATICAN NEWS (w j. ormiańskim)

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej