default_mobilelogo
 Rodzina Ulmów (ze zbiorów Mateusza Szpytmy)

W Markowej w Polsce w niedzielę, 10 września 2023 r. beatyfikowano męczenników Józefa i Wiktorię Ulmów wraz z ich siedmiorgiem małych dzieci. Papież Franciszek włączył dziewięcioosobową rodzinę Ulmów, zamordowaną 24 marca 1944 r. przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom, którzy byli prześladowani, do grona błogosławionych. 

Liturgii przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Mszę św. beatyfikacyjną koncelebrowało blisko 1000 kapłanów oraz 80 biskupów i kardynałów z Polski i zagranicy.
Po niedzielnej beatyfikacji do Watykanu trafiły relikwie męczeńskiej rodziny. Papież modlił się przy nich po audiencji środowej.

Papież: Ulmowie odpowiedzieli ewangeliczną miłością na nienawiść
Papież Franciszek zachęcił do naśladowania rodziny Ulmów, którzy w czasie II wojny światowej odpowiedzieli ewangeliczną miłością na nienawiść i przemoc. Nawiązał w ten sposób do postawy beatyfikowanej dziś w Markowej polskiej rodziny, która zginęła za ratowanie ludności żydowskiej. (...)

» cały artykuł  (Vatican News)

Ուլմա ընտանիքը թող ըլլայ տիպար բարիի ցանկութեան ու կարիքաւորներուն ի սպաս ծառայութեան

10 սեպտեմբերի Կիրակնօրեայ Մարեմեան աղօթքի աւարտին Ֆրանչիսկոս Պապը յիշեց Ուլմա Լեհ ընտանիքի մարտիրոսութիւնը որուն երանացման արարողութիւնը կայացաւ այսօր` Մարքովայի մէջ։
Յովսէփ եւ Վիթթորիա Ուլմա իրենց եօթը զաւակներով Նացիներու կողմէ բնաջնջուեցան 24 Մարտ 1944ին հալածուած հրեաներուն ապաստան տուած ըլլալուն համար։ (...)

» cały artykuł w j. ormiańskim (Vatican News)


Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej