default_mobilelogo

W kwietniu 2020 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny kard. Agadżaniana. 28 października 2022 r. w Rzymie, w absydzie bazyliki św. Jana na Lateranie, rozpoczęła się uroczysta sesja – ceremonia rozpoczynająca kolejny etap procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożego Patriarchy kard. Grzegorza Piotra XV Agadżaniana. [cały artyluł TUTAJ]

Kolejny artykuł, już 37., na stronie Vatican News, wydanie ormiańskie, z cyklu prezentującego życie i działalność patriarchy ormiańskiego Kościoła katolickiego, odnosi się do przekazów o dwukrotnym - w 1958 i 1963 roku - Jego wyborze na papieża - które to wybory odrzucił, uważając się niegodnym pełnienia tej roli. W październiku 1958 r. papieżem został Jan XXIII (Włoch, Angelo Giuseppe Roncalli - z kard. Agadżanianem na zdjęciu obok, Vatican News), a w czerwcu 1963 r., po jego śmierci Paweł VI (Włoch, Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini).
W rzeczywistości w archiwach historycznych Watykany, a także w tych dotyczących szczegółowo wyborów papieży - wydarzenia takie nie zostały odnotowane, co budzi żal Kościoła ormiańskiego.
Wśród powodów rezygnacji kard. Agadżaniana z przyjęcia wyborów Konklawe, które rzekomo osobiście ujawnił, znajduje się przekonanie, że skrajne włoskie środowiska wolałyby, by papieżem został Włoch. Również nie w pełni kardynał akceptował radykalne zmiany - w tym doktrynalne - wprowadzone postanowieniami Soboru Watykańskiego II.

Կաթողիկէ Եկեղեցւոյ եւ Հայ ժողովուրդի պարծանք Երանաշնորհ Կարդինալ Աղաճանեան. Հաղորդաշար (37)
Այսօրուայ հաղորդումի ընթացքին պիտի անդրադառնանք Կարդինալ Աղաճանեանի Պապ ընտրութեան վարկածին:

Տարիներու անձնուէր գործունէութենէ ետք, փոքր ազգի արժանաւոր զաւակը 20-րդ դարու աշխարհահռչակ այն եկեղեցականն էր, որ արժանացած էր ամենուն հիացմունքին և յարգանքին, ի պատիւ հայ ժողովուրդին: (...)

» cały artykuł w j. ormiańskim (Vatican News, 25.08.2023 r.)

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej