default_mobilelogo
PARAFIA PÓŁNOCNA

» GALERIA ZDJĘĆ 

We wtorek, 15 sierpnia w Gdańsku, w Kościele Świętych Piotra i Pawła, ks. Józef Naumowicz odprawił uroczystą mszę świętą ormiańskokatolicką. Msza była związana ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Ton Pochman Syrpo Kusin Mariamu - Տօն Փոխման Սրբոյ Կուսին Մարիամու), przypadającym w tym roku - wg ormiańskiego kalendarza liturgicznego - 13  sierpnia.
Podczas mszy św. - zgodnie z tradycją - zostały poświęcone winogrona, zioła, warzywa i kwiaty.
Piękną oprawę muzyczną zapewnili goście z Belina: Agnieszka Kirch - organy i Johannes Kirch, który śpiewał w trakcie mszy św., a po jej zakończeniu dał krótki koncert. Również po mszy św. została w kościele otwarta wystawa ikon Agnieszki Kirch.

Kościół Świętych Piotra i Pawła jest diecezjalnym sanktuarium - znajduje się tu cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej z kościoła ormiańskiego w Stanisławowie.

zdjęcia: fb Gagika Parsamiana

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej