default_mobilelogo

„Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie”. (Łk 1, 50)

Obecność osób starszych daje nam świadomość, że dzielimy to samo dziedzictwo i jesteśmy częścią ludu, który strzeże swych korzeni – napisał Papież w ogłoszonym 15 czerwca Orędziu na Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Dzień ten przypada w czwartą niedzielę lipca, w okolicach uroczystości świętego Joachima i Anny, dziadków Chrystusa. W tym roku przypada on 23 lipca, a zatem tuż przed Światowym Spotkaniem Młodych. Franciszek apeluje do młodzieży, by przed wyjazdem do Lizbony odwiedzili swych dziadków, zaś starszych ludzi prosi, by towarzyszyli młodym modlitwą.

Niedzielna Msza święta pod przewodnictwem papieża Franciszka stanowić będzie moment kulminacyjny obchodów III Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych, którego tegorocznym tematem są słowa „Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie” (Łk 1, 50).
We Mszy św. w bazylice watykańskiej weźmie udział ponad 6000 osób, w tym wiele osób starszych z całych Włoch: dziadkowie w towarzystwie swoich wnuków i rodzin, starsi goście domów spokojnej starości, a także wiele osób starszych zaangażowanych w życie parafialne, diecezjalne i stowarzyszeniowe.
Na zakończenie uroczystości pięć osób starszych – reprezentujących pięć kontynentów – symbolicznie przekaże Krzyż Pielgrzyma Światowych Dni Młodzieży pięciorgu młodym wyjeżdżającym do Lizbony, co oznacza przekazywanie wiary z pokolenia na pokolenie. Gest przekazania ma również symbolizować zobowiązanie, które starsi i dziadkowie przyjęli na zaproszenie Ojca Świętego, aby modlić się za wyjeżdżającą młodzież i towarzyszyć jej swoim błogosławieństwem. (za: ekai.pl)

Աշխարհի տարբեր ցամաքամասերէն տարեցներ երիտասարդներուն կը յանձնեն ԵՀՕ ուխտաւորի խաչը
Սուրբ Պետրոսի տաճարին մէջ Ֆրանչիսկոս Պապի մատուցած Պատարագի աւարտին աշխարհի տարբեր երկիրներէն ժամանած հինգ տարեցներ ուխտաւորի խաչը կը յանձնեն դէպի Լիզպոն մեկնելիք երիտասարդներուն. (» cały artykuł w j. ormiańskim) 

 » Pełny tekst papieskiego orędzia     » nagranie mszy św.    » artykuł w j. ormiańskim 2  

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej