default_mobilelogo

"Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka(Tb 4, 7)

Orędzie Papieża na Światowy Dzień Ubogich zostało ogłoszone w Rzymie, u św. Jana na Lateranie, dnia 13 czerwca 2023 r., we wspomnienie św. Antoniego z Padwy, patrona ubogich.

Światowy Dzień Ubogich – w Kościele katolickim obchodzony jest w XXXIII Niedzielę Zwykłą, wypada pomiędzy 13 a 19 listopada. Został ustanowiony w listopadzie 2016 roku przez papieża Franciszka w Liście Apostolskim Misericordia et Misera, napisanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia.
„Rzeka ubóstwa płynie przez nasze miasta i staje się coraz większa, aż występuje z brzegów” – Papież pisze o tym w orędziu. Światowy Dzień Ubogich już po raz siódmy obchodzony będzie 19 listopada 2023 r., w niedzielę poprzedzającą uroczystość Jezusa Króla Wszechświata. Towarzyszyć będzie mu hasło „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka”, zaczerpnięte z Księgi Tobiasza, nawiązujące do testamentu, jaki niewidomy ojciec zostawia swemu wyruszającemu w drogę synowi co, jak podkreśla Franciszek, stanowi wezwanie do dania konkretnej odpowiedzi na wołanie ubogich proszących o pomoc. (za: Vatican News, fot. ekai.pl)

» Pełny tekst Orędzia na VII Światowy Dzień Ubogich
» Աղքատները յուզող պատկերներ չեն, այլ անձեր,
որոնք արժանապատւութիւն կը խնդրեն․ Ֆրանչիսկոս Պապ
 (Vatican News)

 

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej