default_mobilelogo
WATYKAN

 Papież Franciszek zarządził wpisanie św. Grzegorza z Nareku, wraz z trojgiem innych świętych (o czym TUTAJ pisaliśmy), do wszystkich kalendarzy i ksiąg liturgicznych przeznaczonych do sprawowania Mszy świętej i Liturgii Godzin. Jego liturgiczne wspomnienie wyznaczył na dzień 27 lutego. Czytamy o tym w dekrecie opublikowanym 2 lutego 2021 r. przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Św. Grzegorz z Nareku został oficjalnie ogłoszony Doktorem Kościoła w setną rocznicę ludobójstwa Ormian, 12 kwietnia 2015 r., podczas historycznej liturgii w bazylice św. Piotra w Watykanie.
27 lutego 2023 r. po raz trzeci Kościół Powszechny obchodził liturgiczne święto tego 36. Doktora Kościoła.
Z inicjatywy Ambasady Republiki Armenii przy Stolicy Apostolskiej, w poniedziałek 27 lutego o godzinie 16.00 w kaplicy chóru kanoników (capella del coro dei Canonici) w bazylice św. Piotra została odprawiona msza św. ku czci św. Grzegorza z Nareku. Ceremonii przewodniczył i homilię wygłosił prefekt Dykasterii dla Kościołów Wschodnich abp Claudio Gugerotti, w obecności katolikosa-patriarchy Cylicji dla Ormian katolików Rafała Piotra XXI, innych dostojników kościelnych, sióstr Niepokalanego Poczęcia, członków korpusu dyplomatycznego.

zdjęcia: figura św. Grzegorza z Nareku w Ogrodach Watykańskich, poświęcona 5 kwietnia 2018 r.;
liturgia 27 lutego 2023 r.

» artykuł: "Dzień św. Grzegorza z Nareku" - niedziela.pl
» VATICAN NEWS, artykuł w j.ormiańskim             » VATICAN NEWS, opis uroczystości (w j.ormiańskim)

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej