default_mobilelogo
8 września
Narodziny Najświętszej Marii Panny
(orm., łac.)
Ton Cynyndian Syrpo Kusin Mariamu
Տօն Ծննդեան Սրբոյ Կուսին Մարիամու

8 września w Kościele katolickim obchodzimy święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Nie znamy dokładnej daty narodzin Matki Bożej, dlatego termin tego święta jest efektem tradycji.

Wydarzenie to niesie w sobie cenną treść teologiczną, bowiem narodzenie Maryi było bezpośrednią zapowiedzią narodzin Chrystusa. Zdaniem Ojców Kościoła Maryja jest jak jutrzenka, która poprzedza blask dnia, którym jest Jezus. Rozumienie te można odnaleźć m. in. w liturgii bizantyjskiej w słowach: „Narodzenie Twoje, Boża Rodzicielko, zwiastowało radość całemu światu: z Ciebie bowiem wzeszło Słońce Sprawiedliwości, Chrystus, nasz Bóg”, a także w liturgii zachodniej, w której opisuje się Matkę Bożą jako tą, która „dla całego świata stała się nadzieję i jutrzenką”. 

W kanonie Pisma Świętego nie podano opisu narodzin i wczesnych lat Matki Bożej. Tematykę tę poruszają natomiast różne teksty apokryficzne, takie jak „Protoewangelia Jakuba”. Próba rekonstrukcji dzieciństwa Maryi na podstawie tych tekstów jest jednak trudna. Z Tradycji wiemy, że rodzicami Matki Bożej była św. Anna i św. Joachim. Kościół naucza nas o niepokalanym poczęciu Maryi.

Geneza tego święta sięga V w., kiedy to poświęcono kościół św. Anny w Jerozolimie. Obecnie kult Maryi Dzieciątka jest bardzo silny we Włoszech (w Polsce święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny nazywane jest tradycyjnie świętem Matki Bożej Siewnej). 

za: misyjne.pl

 

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej