default_mobilelogo
PARAFIA PÓŁNOCNA

W Gdańsku 22 sierpnia w kościele świętych Piotra i Pawła uroczyście obchodzono rocznicę pojawienia się po raz pierwszy łez na obrazie Matki Boskiej Łaskawej. Było to w 1742 roku. Tę rocznicę uświetnił swoją obecnością Metropolita Gdański, abp Tadeusz Wojda. Arcybiskup przewodniczył mszy św. koncelebrowanej wraz z ks. Józefem Naumowiczem i wygłosił Słowo Boże. W homilii nawiązał do obchodzonej rocznicy dotyczącej cudownego obrazu z ormiańskiego kościoła  w Stanisławowie. Księdza Arcybiskupa w kościele witały delegacje środowisk ormiańskich z Gdańska, Warszawy i Gliwic. Ks. arcybiskup poświęcił również kamień węgielny pod zainicjowaną przez księdza proboszcza ks. Cezarego Annusewicza budowę kaplicy św. Kajetana z cudownym obrazem z ormiańskiego kościoła w Tyśmienicy. Na koniec mszy św. wierni zostali pobłogosławieni relikwiarzem z tuwalnią, którą ocierano łzy z obrazu Matki Boskiej Łaskawej. (mot)Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej