default_mobilelogo

"Katolicy obrządku ormiańskiego obchodzili święta Objawienia i Chrztu Pańskiego. Mszy św. oraz ceremonii błogosławieństwa wody przewodniczył w kościele Bożego Ciała ks. Józef Naumowicz. (...)"


A po pięknej mszy św. świątecznej, po błogosławieństwie, podzieleniu się opłatkiem i złożeniu sobie życzeń - każdy mógł wziąć do domu buteleczkę pobłogosławionej podczas uroczystości wody.
 
Ksiądz błogosławiąc świętym krzyżem, św. Ewangelią i świętym olejem krzyżma, przyzywa nad nią mocy Ducha Świętego, aby:
mogła ona czynić domy szczęśliwymi, leczyć chorych, zbawiać dusze, jak też ciała, i by służyła do spełnienia wszystkich potrzeb”.
(modlitwa z błogosławienia wody).
Stąd zwyczaj zabierania tej wody do domów.

Potem przeszliśmy do salki parafialnej, która - staraniem i za sprawą czarów Romany Obrockiej - stała się domową, świąteczną izbą z rodzinną (oj, liczna ta rodzina była, bardzo liczna...) atmosferą, stołem pięknie udekorowanym i bogato zastawionym. Z tradycyjną kutią na poczesnym miejscu...
Było to wzruszające, serdeczne spotkanie. Cieszyliśmy się tym świątecznym byciem razem, kolędowaniem (przy muzyce braci Georga i Arama Sayegh), rozmową. Szkoda, że księża (poza o. Markiem) nie mogli z nami zostać - obowiązki świątecznego czasu wzywały.
Dziękujemy ks. prof. Józefowi Naumowiczowi i Księżom mu towarzyszącym
za piękną mszę św. i za - choć tak krótką - wśród nas obecność.

zdjęcia: Romana Obrocka, Foto Gość 
Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej