default_mobilelogo
PARAFIA CENTRALNA

18 maja 2019 r. świętowaliśmy 13. rocznicę powołania Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. Był to nasz doroczny Dzień Ormiański, tym razem po raz pierwszy połączony z Nocą Muzeów.
Tradycyjnie uczciliśmy ten dzień uroczystą mszą św. w obrządku ormiańskim, tym razem w – jak zawsze gościnnych  progach świątyni oo. dominikanów pw. św. Jacka, przy ul. Freta w Warszawie. Mszę św. sprawował ks. prof. Józef Naumowicz, który przypomniał o ogromnej wadze liturgii ormiańskiej dla podtrzymania tożsamości Ormian. Wspomniał również tradycyjne od wieków związki Ormian z zakonem dominikanów. Nawiązując do miesiąca maja ksiądz przypomniał kilka ważnych postaci w kulturze i tradycji polskiej o pochodzeniu ormiańskim. M.in. wspomniał ks. Karola Antoniewicza, autora pięknej majowej pieśni „Chwalcie łąki umajone”, zasłużonego dla edukacji polskiej ks. Grzegorza Piramowicza, jak również Ormian walczących w szeregach wojsk II Korpusu, które w południe 18 maja 1944 roku na zdobytym wzgórzu Monte Casino, zatknęły sztandar swojego pułku – 12 Pułku Ułanów Podolskich, i flagę Polski.
Ksiądz z uznaniem mówił o działalności Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich i inicjatywie udostępnienia zbiorów Archiwum Polskich Ormian w ramach Nocy Muzeów.
Oprawę muzyczną mszy św. przygotował Kuba Kopczyński – dzisiejszej liturgii towarzyszył chór męski, który swoimi profesjonalnymi głosami niezwykle wzbogacił tę uroczystość.
Po błogosławieństwie na zakończenie mszy św., spotkaliśmy się w Sali Prowincjalskiej, gdzie Kuba Kopczyński przedstawił nową wersję mszalika. Powstał on po wielu konsultacjach z duchownymi ormiańskokatolickimi, a ma na celu ujednolicenie, dotychczas różnych w pewnych fragmentach, wersji sprawowania mszy św. w obrządku ormiańskim.
Na zgromadzonych czekał już stół zastawiony ormiańskimi smakołykami.

Wszyscy goście zostali zaproszeni do siedziby Fundacji na dalszy ciąg dzisiejszych uroczystości. W ramach Nocy Muzeów przygotowano tam specjalną wystawę najciekawszych eksponatów ze zbiorów Archiwum Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.

tekst i zdjęcia: Maria Ohanowicz-Tarasiuk,

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej