default_mobilelogo
PARAFIA CENTRALNA

Ostatnia przed wakacjami msza św. w Parafii Centralnej, poprzedzona była chrztem w obrządku ormiańskokatolickim. Do grona wiernych w tym obrządku dołączyła maleńka Melania Julia, której rodzice przyjechali aż z Bytomia.

» więcej o chrzcie, galeria zdjęć

W głoszonej homilii, ks. Józef Naumowicz mówił o ogromnej łasce przebaczania, jaką obdarza nas Chrystus. Bóg obiecuje odnowienie każdemu, możemy tego doświadczać każdego dnia, jeżeli tylko mamy dobrą wolę i prosimy Boga o przebaczenie. Jeżeli przyjrzymy się naszemu życiu, które składa się z wielu, czasami niewyraźnych znaków, to z pewnej perspektywy zauważymy, że tworzy ono piękne wzory, piękne znaki, znaki Bożej obecności, które powinniśmy uczyć się odczytywać. Najważniejszą cechą Chrześcijaństwa jest umiejętność zmartwychwstania, stałego odnawiania się, to jest to, czym mamy żyć, stałym odnawianiem się. Tak również dzieje się z kościołem, jeżeli nawet, co stało się z kościołem ormiańskokatolickim po II wojnie, przestaje działać, to przychodzi czas kiedy znowu zaczyna się odradzać. Tak obecnie dzieje się również na Ukrainie, gdzie kościół ormiańskokatolicki odradza się.
Ponieważ była to ostatnia przed wakacjami msza św., Ksiądz Józef poprosił ormiańskich kleryków Acharona, Arama i Nareka, aby podzielili się z nami swoimi wrażeniami z pierwszego roku pobytu w Polsce i w seminarium. Każdy z nich, trochę innymi słowami, wyraził swoje zadowolenie z pobytu w Seminarium, dziękowali za okazywane wsparcie ks. Józefa i nasze, parafian.
Po mszy mieliśmy jeszcze okazję obejrzeć prezentację i wysłuchać Jakuba Szyszkę, naszego ministranta, który przez jeden semestr studiował w Jordanii. Opowiadał o swoich wrażeniach z pobytu w tym kraju, i o kościołach ormiańskich jakie odwiedził w Ammanie.
Następna ormiańskokatolicka msza św., celebrowana będzie w czasie obchodów Dni Ormiańskich - 4 sierpnia w Lubaczowie.

tekst i zdjęcia: Maria Ohanowicz-Tarasiuk 

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej