default_mobilelogo

Górski Karabach jako niezależna ormiańska enklawa przestaje istnieć. 1 stycznia wszystkie instytucje tego regionu, który aspirował do suwerenności, lecz nigdy nie został uznany przez wspólnotę międzynarodową, zostaną rozwiązane – ogłosił wczoraj [28.09.202023] przedstawiciel Górskiego Karabachu. Trwa masowa ewakuacja ormiańskiej ludności obawiającej się kolejnego ludobójstwa. Według danych Erewania ze 120 tys. mieszkańców 85 tys. już opuściło swe domy.

 
  List z prośbą o pomoc dla ormiańskiego Kościoła od ks. Michała Bassale, Administratora Apostolskiego Ordynariatu Ormiańskiego Kościoła Katolickiego dla Armenii i Europu Wschodniej 

Ks. Michał Bassalé, Administrator Apostolski Ordynariatu Ormiańskiego Kościoła Katolickiego dla Armenii i Europu Wschodniej udzielił 26 września Radiu Watykańskiemu wywiadu na temat obecnej sytuacji ludności ormiańskiej, uchodźców z Górskiego Karabachu (Arcachu) po jego upadku.  „Ormianie potrzebują pilnego wsparcia, bez pomocy z zewnątrz sami sobie nie poradzą” – mówi ks. Bassalé. Wyznaje, że wielu obawia się, iż zagarnięcie Górskiego Karabachu jest jedynie preludium do ataku Azerbejdżanu na Armenię i kolejnej krwawej wojny.
Wystosował też apel o wsparcie ormiańskiego Kościoła, by mógł on udzielać wszelkiej potrzebnej pomocy przybywającym do Armenii rodzinom, w tym z wielu wiosek katolickich (łącznie ok. 1500 rodzin), dotychczas rozproszonych głównie w 2 rejonach Arcachu.

„Sytuacja uchodźców napływających z Górskiego Karabachu jest ekstremalnie trudna, potrzebują wszystkiego. Przybywają do Armenii bez niczego, liczy się jedynie uratowanie życia, a i to jest bardzo trudne, ponieważ azerskie wojsko na wszelkie możliwe sposoby utrudnia przemieszczanie się ludności ormiańskiej chcąc traktować ją jak zakładnika i kartę przetargową wobec władz Armenii – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Bassalé. – W minionych dniach zabitych zostało ponad 200 osób, a drugie tyle jest zaginionych. Do Armenii uciekło już prawie 13 tys. uchodźców. (...)

 » cały artykuł (Vatican News)              » PDF listu Administratora Apostolskiego

 

1 października został ogłoszony ogólnonarodowym dniem modlitwy za Górski Karabach (Arcach).

We wszystkich kościołach Armenii i diaspory odbędą się specjalne ceremonie i modlitwy. Główna ceremonia odbędzie się pod przewodnictwem Patriarchy.

*

Հոկտեմբեր 1-ը հռչակուած է Արցախի համար համազգային աղօթքի օր
Եկէք բոլորս միաբերան աղերս բարձրացնենք առ Աստուած

Հայաստանի եւ Սփիւռքի բոլոր եկեղեցիներուն մէջ յատուկ արարողութիւն եւ աղօթք պիտի հնչէ:
Մայր Աթոռի սրբազան պահոցներէն դուրս պիտի բերուին տարբեր սրբութիւններ, որոնք առաջնորդանիստ ու խոշոր համայնքներ ունեցող եկեղեցիներ պիտի տարուին՝ մարդոց օրհնութիւն, ուժ եւ զօրութիւն փոխանցելու համար: (...)

 » artykuł w j. ormiańskim (Vatican News)

zdjęcie: kościół Wniebowstąpienia, Berdzor, Górski Karabach 

ARMENIA

Zgodnie ze zwyczajem, czterdziestego dnia po narodzeniu, rodzice przynoszą dziecko do kościoła i otrzymują specjalne błogosławieństwo - tak jak Jezus Chrystus czterdziestego dnia został ofiarowany w świątyni. Na zdjęciach: ks. Mickael Dombourian, kościół w Panik (prow. Szirak, Armenia), 26.09.2023 r.

"Gdy potem upłynęły dni ich oczyszczenia [40 przyp. red.] według Prawa Mojżeszowego, przynieśli Je do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu. (...)
A żył w Jerozolimie człowiek, imieniem Symeon. Był to człowiek prawy i pobożny, wyczekiwał pociechy Izraela, a Duch Święty spoczywał na nim. Jemu Duch Święty objawił, że nie ujrzy śmierci, aż zobaczy Mesjasza Pańskiego. Za natchnieniem więc Ducha przyszedł do świątyni. A gdy Rodzice wnosili Dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa, on wziął Je w objęcia, błogosławił Boga i mówił:  «Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu w pokoju, według Twojego słowa. Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, któreś przygotował wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela». - (Ew. Łk 2, 22-32)
PARAFIA POŁUDNIOWA

 

Wrocław, kościół Bożego Ciała, 23 września 2023 roku. Sophia, córka Araks i Mateusza Białasów przyjęła sakrament Chrztu Świętego i Bierzmowania z rąk księdza Józefa Naumowicza w obecności kleryków Aharona i Elizeusza oraz najbliższej rodziny. Rodzicami chrzestnymi byli Ani Asatryan i Vahe Asatryan.

Sophio, rośnij na Chwałę Pana  i pociechę rodziców!

Sophia – już jako pełnoprawny członek Kościoła, wraz z nami wszystkim – po raz pierwszy wzięła udział w Przenajświętszej Ofierze, sprawowanej przez ks. Józefa Naumowicza bezpośrednio po udzieleniu sakramentów. W celebrze uczestniczył ks. Kazimierz Sroka – proboszcza parafii pw. Św. Franciszka z Asyżu, który podczas tej mszy św. modlił się w intencji niedawno zmarłego Krzysztofa Bieleckiego. I, jak zwykle, śpiewał chór Wrocławscy Madrygaliści pod dyrekcją Haliny Zwiercan – który też, już po zakończeniu mszy, dał nam krótki koncert, którego, wraz z księżmi, z przyjemnością wysłuchaliśmy.

 Sobotnie świętowanie zwieńczyło spotkanie przy kawie, herbacie, słodyczach i owocach w kościelnej salce na piętrze.

Romana Obrocka

 » galeria zdjęć

„Bądźcie morzem dobra, aby stawić czoła dzisiejszemu ubóstwu z solidarną harmonią. Bądźcie gościnnym portem, aby wziąć w ramiona tych, którzy szukają lepszej przyszłości. Bądźcie latarnią pokoju, aby poprzez kulturę spotkania rozproszyć mroczne otchłanie przemocy i wojny” – zachęcił 23 września Franciszek uczestników sesji kończącej III Spotkanie Śródziemnomorskie w Palais du Pharo w Marsylii. Jego dwie pierwsze edycje odbyły się we Włoszech: w Bari (w 2020) i we Florencji (w 2021 roku).
Franciszek jest pomysłodawcą tej inicjatywy, mającej na celu łączenie ludów mieszkających w basenie Morza Śródziemnego.

"Spotkania Śródziemnomorskie są wydarzeniem, które należy pogłębiać i kontynuować." Tak o trzeciej edycji forum dialogu pod tą nazwą (MED 23), które, z udziałem w drugim dniu, 23.09.2023 r., Papieża Franciszka, odbyło się właśnie w Marsylii, mówi bp Rafic Nahra. Jest on biskupem pomocniczym łacińskiego patriarchatu Jerozolimy i wikariuszem patriarszym dla Izraela z siedzibą w Nazarecie. Spotyka tam ludzi wielu narodowości i różnych religii, z bardzo odmiennymi doświadczeniami Kościoła i zaangażowania na rzecz wspólnoty obywatelskiej. Bp Nahra wskazuje na znaczenie dyskusji biskupów z młodymi ludźmi regionu śródziemnomorskiego.
„Młodzi wiele mówili w Marsylii o swych obawach i nadziejach, co do przyszłości Marum Nostrum. Podkreślali konieczność kultywowania przyjaźni, otwartości i solidarności w podzielonym i wielokulturowym świecie” – mówi Radiu Watykańskiemu bp Nahra. (Vatican News)

» artykuł  misyjne.pl

Միջերկրականը թող դառնայ միութեան ու ժողովուրդներու միջեւ հանդիպման ծով
Հայր Վարդան Ծ. Վ. Գազանճեանի վկայութիւնը հայող` անցեալ օրերուն Մարսիլիոյ մէջ կայացած «Միջերկրականի հանդիպումներ» ձեռնարկին.

 » artykuł w j. ormiańskim (Vatican News, sekcja ormiańska)

 

Znaczek ma wartość 1,30 euro i przedstawia reprodukcję obrazu św. Nersesa Sznorhali z 1944 r., znajdującego się w Papieskim Kolegium Ormiańskim w Rzymie.
„Watykan wraz z Kościołem ormiańskim upamiętnia 850. rocznicę śmierci św. Nersesa Sznorhali (1102-1173), jednej z wybitnych postaci Kościoła ormiańskiego i całego chrześcijaństwa”. Tymi słowami przedstawiono specjalny znaczek i kartkę pocztową Poczty Watykańskiej, poświęcone tej  rocznicy, które zostały wydane i wprowadzone do obiegu z dniem 21 września 2023 r., co zbiega się z Dniem Niepodległości Republiki Armenii.
Rozmiar znaczka to 40 x 30 mm, rozmiar kartki: 180 x 110 mm. Wydano w nakładzie 36 000 egzemplarzy.

*

Սուրբ Ներսէս Շնորհալիի մահուան 850-ամեակին նուիրուած յատուկ դրոշմաթուղթ և գեղաթերթիկ Վատիկանի նամակատունէնԴրոշմաթուղթը ունի 1,30 եւրոի արժէք եւ կը պատկերացնէ` 1944ին իտալիացի Մարիօ Պարպերիսի Սուրբ Ներսէս հայրապետի նկարին վերարտադրութիւնը, որ պահպանուած է Հռոմի Լեւոնեան Քահանայապետական Վարժարանի մէջ։

 » artykuł w j. ormiańskim (strona Ordynariatu Ormiańskiego
Kościoła Katolickiego dla Armenii i Europy Wschodniej)


 

Zapraszamy na Mszę św. ormiańskokatolicką, którą odprawi ks. prof. Józef Naumowicz 
we WROCŁAWIU 
w SOBOTĘ 23 WRZEŚNIA 2023 R.
O GODZINIE 16.00

Kościół Bożego Ciała, ul. Bożego Ciała 1
(wejście od ul. Świdnickiej)
 

Przed mszą św., o godz. 15.00 – będzie chrzest w obrządku ormiańskokatolickim.

» harmonogram Mszy św. dla Parafii Południowej                         » harmonogram Mszy św. ogólnopolski 

 

Podwyższenie Krzyża Świętego (także: Pańskiego; orm.: Chaczwerac - Խաչվերաց) – święto obchodzone zarówno w kościele zachodnim jak i wschodnim, związane z tradycją odnalezienia relikwii krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. Jest on dla chrześcijan największą relikwią. W tym roku Uroczystość, wg ormiańskokatolickiego kalendarza liturgicznego, wypada w niedzielę 17 września (w Kościele rzymskokatolickim zawsze 14 września).
Święto Podwyższenie Krzyża Świętego, to ostatnie z pięciu głównych świąt w Kościele ormiańskokatolickim. Są to: Święto Objawienia i Chrztu Pańskiego, Wielkanoc, Przemienienie Pańskie, Wniebowzięcie NMP, Podwyższenie Krzyża Świętego. Po każdym z nich następuje Dzień Zaduszny (Or Mereloc, Օր Մեռելոց).

 » cały artykuł 

Շաբաթ օրը`  16 սեպտեմբեր, Նաւակատիքն է Սուրբ Խաչին.  Նաւակատիքը շաբաթապահքի մը աւարտին` պահքի մեղմացումն է. Այն օրը կարելի է զոր օրինակ ձկնեղէն ու կաթնեղէն ուտել։ Սակայն Նաւակատիք կը կոչուի նաեւ եկեղեցւոյ մը շինութեան աւարտին կատարուած հանդէսը. Ամէն տարի, նոյն եկեղեցւոյ կառուցման տարեդարձի օրը կը կոչենք մեր ծէսին մէջ Նաւակատիք։ Շաբաթապահքը եւ Նաւակատիքը նիւթական ու մարմնական պատրաստութիւններ են Սուրբ Խաչի մեծ տօնին, որուն պէտք է նաեւ պատրաստուիլ հոգեպէս, աղօթքով ու ապաշխարութեամբ։

zdjęcie: krzyż w kaplicy szpitala im. Matki Bożej z Nareku w Aszocku (prow. Szirak, Armenia), 2023

 » artykuł w j. ormiańskim (Vatican News)

 

 Rodzina Ulmów (ze zbiorów Mateusza Szpytmy)

W Markowej w Polsce w niedzielę, 10 września 2023 r. beatyfikowano męczenników Józefa i Wiktorię Ulmów wraz z ich siedmiorgiem małych dzieci. Papież Franciszek włączył dziewięcioosobową rodzinę Ulmów, zamordowaną 24 marca 1944 r. przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom, którzy byli prześladowani, do grona błogosławionych. 

Liturgii przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Mszę św. beatyfikacyjną koncelebrowało blisko 1000 kapłanów oraz 80 biskupów i kardynałów z Polski i zagranicy.
Po niedzielnej beatyfikacji do Watykanu trafiły relikwie męczeńskiej rodziny. Papież modlił się przy nich po audiencji środowej.

Papież: Ulmowie odpowiedzieli ewangeliczną miłością na nienawiść
Papież Franciszek zachęcił do naśladowania rodziny Ulmów, którzy w czasie II wojny światowej odpowiedzieli ewangeliczną miłością na nienawiść i przemoc. Nawiązał w ten sposób do postawy beatyfikowanej dziś w Markowej polskiej rodziny, która zginęła za ratowanie ludności żydowskiej. (...)

» cały artykuł  (Vatican News)

Ուլմա ընտանիքը թող ըլլայ տիպար բարիի ցանկութեան ու կարիքաւորներուն ի սպաս ծառայութեան

10 սեպտեմբերի Կիրակնօրեայ Մարեմեան աղօթքի աւարտին Ֆրանչիսկոս Պապը յիշեց Ուլմա Լեհ ընտանիքի մարտիրոսութիւնը որուն երանացման արարողութիւնը կայացաւ այսօր` Մարքովայի մէջ։
Յովսէփ եւ Վիթթորիա Ուլմա իրենց եօթը զաւակներով Նացիներու կողմէ բնաջնջուեցան 24 Մարտ 1944ին հալածուած հրեաներուն ապաստան տուած ըլլալուն համար։ (...)

» cały artykuł w j. ormiańskim (Vatican News)


W czwartek, 8 września, przypada święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.  Święto to jest szczególnie godne pamięci w Kościele ormiańskokatolickim, gdyż właśnie w tym dniu 8 września 1701 r. Mechitar z Sebasty założył Zgromadzenie, które wcześniej poświęcił Matce Bożej. Dopiero po jego śmierci jego uczniów zaczęto nazywać mechitarystami.

Mechitaryści (mechitarzyści, benedyktyni ormiańscy; orm.: Մխիթարեան) – ormiański zakon o regule benedyktyńskiej, będący jedynym ormiańskokatolickim zakonem mniszym na świecie.
Zakon został założony 8 września 1701 r. w Konstantynopolu (obecnym Stambule) przez Mechitara z Sebasty. Wraz ze swoimi dziewięcioma pierwszymi uczniami opuścił on wkrótce imperium osmańskie i założył, wzorowany na benedyktyńskiej regule, klasztor w Modon (dzisiejszym Methoni), weneckim mieście na Peloponezie. W 1712 r. zgromadzenie otrzymuje oficjalną akceptację papieża Klemensa XI, który mianuje jednocześnie Mechitara opatem. 
W 1715 r. Mechitar wraz z grupą 16 mnichów udał się do Wenecji, aby założyć drugi klasztor zgromadzenia. W tym czasie Modon zostało zdobyte przez Turków, klasztor zniszczony, a 17 obecnych tam mnichów rozproszyło się. W takiej sytuacji misja w Wenecji, dzięki staraniom opata, uzyskała nadanie w postaci niezamieszkanej wysepki San Lazzaro (Wyspy Świętego Łazarza), koło Wenecji. Mnisi przejęli oficjalnie wyspę 8 września 1717 r., zakładając tam nowy dom macierzysty zgromadzenia. [TUTAJ więcej]
8 września 2022 r. odbyła się uroczystość zakończenia diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego opata Mechitara z Sebasty.

» artykuł w j. ormiańskim (Vatican News)

W kwietniu 2020 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny kard. Agadżaniana. 28 października 2022 r. w Rzymie, w absydzie bazyliki św. Jana na Lateranie, rozpoczęła się uroczysta sesja – ceremonia rozpoczynająca kolejny etap procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożego Patriarchy kard. Grzegorza Piotra XV Agadżaniana. [cały artyluł TUTAJ]

Kolejny artykuł, już 37., na stronie Vatican News, wydanie ormiańskie, z cyklu prezentującego życie i działalność patriarchy ormiańskiego Kościoła katolickiego, odnosi się do przekazów o dwukrotnym - w 1958 i 1963 roku - Jego wyborze na papieża - które to wybory odrzucił, uważając się niegodnym pełnienia tej roli. W październiku 1958 r. papieżem został Jan XXIII (Włoch, Angelo Giuseppe Roncalli - z kard. Agadżanianem na zdjęciu obok, Vatican News), a w czerwcu 1963 r., po jego śmierci Paweł VI (Włoch, Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini).
W rzeczywistości w archiwach historycznych Watykany, a także w tych dotyczących szczegółowo wyborów papieży - wydarzenia takie nie zostały odnotowane, co budzi żal Kościoła ormiańskiego.
Wśród powodów rezygnacji kard. Agadżaniana z przyjęcia wyborów Konklawe, które rzekomo osobiście ujawnił, znajduje się przekonanie, że skrajne włoskie środowiska wolałyby, by papieżem został Włoch. Również nie w pełni kardynał akceptował radykalne zmiany - w tym doktrynalne - wprowadzone postanowieniami Soboru Watykańskiego II.

Կաթողիկէ Եկեղեցւոյ եւ Հայ ժողովուրդի պարծանք Երանաշնորհ Կարդինալ Աղաճանեան. Հաղորդաշար (37)
Այսօրուայ հաղորդումի ընթացքին պիտի անդրադառնանք Կարդինալ Աղաճանեանի Պապ ընտրութեան վարկածին:

Տարիներու անձնուէր գործունէութենէ ետք, փոքր ազգի արժանաւոր զաւակը 20-րդ դարու աշխարհահռչակ այն եկեղեցականն էր, որ արժանացած էր ամենուն հիացմունքին և յարգանքին, ի պատիւ հայ ժողովուրդին: (...)

» cały artykuł w j. ormiańskim (Vatican News, 25.08.2023 r.)

24 sierpnia (wg. kalendarza Kościoła łacińskiego) przypada święto św. Bartłomieja - apostoła, który - wraz ze św. Tadeuszem - wprowadził chrześcijaństwo do Armenii. Jest świętym Kościoła katolickiego, Cerkwi prawosławnej i ormiańskiego Kościoła apostolskiego.

Bartłomiej był wiernym towarzyszem Jezusa przez całe życie i naocznym świadkiem Jego ran, śmierci i zmartwychwstania.
apokryfów o św. Bartłomieju zachowały się we fragmentach Ewangelia BartłomiejaApokalipsa Bartłomieja oraz Męka Bartłomieja Apostoła. Św. Bartłomiej miał głosić Ewangelię w trzech wielkich krainach: Indiach, Prygii i Armenii - gdzie zyskał sławę dzięki zdolnościom uzdrawiania chorych. Podobno uwolnił od opętania córkę króla Polimiusza i nawrócił na wiarę chrześcijańską całą królewską rodzinę. Pogański kapłan, brat króla, podburzył go przeciw apostołowi, którego pojmano w mieście Albanopolis i skazano na tzw. perską karę śmierci. Był żywcem obdarty ze skóry, rozpięty na krzyżu głową w dół, a następnie ścięty. Jego relikwie znajduje się w kościele San Bartolomeo w Rzymie. 

 » o Św. Bartłomieju (brewiarz.pl) 

Հայաստանի առաքեալ Ս. Բարթողոմէոս առաքեալի տօնը` ըստ Լատինաց
Այսօր` 24 Օգոստոսին Լատին Եկեղեցւոյ տօնացոյցի համաձայն տօնն է Սուրբ Բարթողոմէոս առաքեալին, որ Սուրբ Թաթէոսի հետ միասին նկատուած է Հայաստանի մէջ քրիստոնէութիւնը ներդրող առաքեալը։ (...)

» cały artykuł w j. ormiańskim (Vatican News, 24.08.2023 r.)


 

Idę,
mój czas mija,
nie mogę już stanąć,
Może dosięgnie go,
rozedrę, wchłonę,
Będę smakował
Po kawałeczku
Tę moją prawdę
I …
Skonam
W jej blasku,

Krzysztof Bielecki "Ognik" (fragment)


» WSPOMNIENIE


PARAFIA PÓŁNOCNA

» GALERIA ZDJĘĆ 

We wtorek, 15 sierpnia w Gdańsku, w Kościele Świętych Piotra i Pawła, ks. Józef Naumowicz odprawił uroczystą mszę świętą ormiańskokatolicką. Msza była związana ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Ton Pochman Syrpo Kusin Mariamu - Տօն Փոխման Սրբոյ Կուսին Մարիամու), przypadającym w tym roku - wg ormiańskiego kalendarza liturgicznego - 13  sierpnia.
Podczas mszy św. - zgodnie z tradycją - zostały poświęcone winogrona, zioła, warzywa i kwiaty.
Piękną oprawę muzyczną zapewnili goście z Belina: Agnieszka Kirch - organy i Johannes Kirch, który śpiewał w trakcie mszy św., a po jej zakończeniu dał krótki koncert. Również po mszy św. została w kościele otwarta wystawa ikon Agnieszki Kirch.

Kościół Świętych Piotra i Pawła jest diecezjalnym sanktuarium - znajduje się tu cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej z kościoła ormiańskiego w Stanisławowie.

zdjęcia: fb Gagika Parsamiana


W niedzielę 13 sierpnia 2023 r. w Bzommar (Liban), gdzie znajduje się siedziba Patriarchatu Ormiańskiego Kościoła Katolickiego, odprawiona została, przy ołtarzu polowym, msza św. patriarchalna z okazji uroczystości Wniebowzięcia NMP.
O godzinie 10.30 z klasztoru wyruszyła procesja z pielgrzymami z 4 stron Libanu do ołtarza bł. Ignacego Maloyana. Liturgii przewodniczył katolikos patriarcha Cylicji dla Ormian katolików Rafał Piotr XXI Minassian. Patriarcha w homilii interpretował dzisiejszą Ewangelię, przywoływał cnoty Matki Bożej, mówił o tym, dlaczego cały Świat chrześcijański Ją czci, prosi w modlitwach o Jej wstawiennictwo.
Na zakończenie liturgii Patriarcha pobłogosławił kosze winogron, które - z
godnie z ormiańskim zwyczajem - wierni zabierają do domów, dodają je do swoich zbiorów, by i one zostały pobłogosławione. (za: Vatican News)
*

Վերափոխման տօնը Զմմառու դարաւոր մայրավանքին մէջ
Հայրապետական պատարագը մատուցեց` Ամեն.եւ Գերերջ.Տ.Տ. Ռաֆայէլ Պետրոս ԻԱ Կաթողիկոս Պատրիարք Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկէ Հայոց, առընթերակայութեամբ` Սուրբ Միքայէլ ընծայարանի եւ Երանելի Իգնատիոս Մալոյեան դպրեվանքի Տեսուչ` Գեր.Գրիգոր Վրդ.Պատշահի եւ փոխտեսուչ` Գեր.Կարապետ Վրդ.Գլընճեանի։ (...)

» artykuł w j. ormiańskim (Vatican News)

Obchodzona 15 sierpnia  (w niedzielę 13 sierpnia wg tegorocznego kalendarza ormiańskiego - WERAPOCHUMN) uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest jednym z najstarszych świąt maryjnych w Kościele.
Dogmat o Wniebowzięciu NMP Papież Pius XII ogłosił w 1950 roku.
Zgodnie z magisterium Kościoła, Matka Jezusa została wzięta do nieba z duszą i ciałem. W Polsce oraz wielu krajach Europy Matka Boska Wniebowzięta uważana jest za patronkę roślinności.
Święto to w Polsce nazywane jest też Świętem Matki Boskiej Zielnej - wiąże się ze święceniem wianków czy bukietów z ziół i kwiatów.
W tradycji ormiańskiej świeci się w tym dniu zioła i winogrona.

Prawda o chwalebnym Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny z duszą i ciałem jest znana w Kościele i czczona od najdawniejszych wieków. Przeświadczenie o tym, że ciało Matki Bożej nie mogło podlegać rozkładowi, tak jak ma to miejsce w przypadku wszystkich innych ludzi, podległych skutkom grzechu pierworodnego, wyrażone zostało w ciągu historii Kościoła w wielu świadectwach, wzmiankach i śladach.

FOTO GOŚĆ; Wniebowzięcie NMP we Wrocławiu, 16.08.2020 r.

» artykuł "Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny" (sanktus.pl)
» artykuł w j. ormiańskim (Vatican News, 13.08.2023)

ROK 2023 ROKIEM ŚW. NERSESA SZNORHALI

13 SIERPNIA 2023, NIEDZIELA, Ew. Łk 2, 1-7

NARODZENIE*
Narodziłeś się w naszym ludzkim ciele Ty, który byłeś najpierw zrodzony bezcieleśnie z Ojca: odjąłeś ból pierwszego człowieka okrytego liśćmi, dzięki Twoim pieluchom.
O Ty, Słowo, leżysz w żłobie [należącym do zwierzęcia], które słów nie wymawia, aby stać się pokarmem tego, który jest obdarzony słowem. O Ty, światło objawione przez światło gwiazdy: Magowie dzięki niej Tobie oddali pokłon.
Chóry anielskie zstąpiły do jaskini i Tobie służyły w czasie Twojego świętego narodzenia; one doniosły pasterzom zwiastując im dobra nowinę i śpiewały: "Chwała na wysokościach".
 
* Z poematu „Jezus, Syn jedyny Ojca” św. Nersesa Sznorhali, w przekładzie ks. Marka Starowieyskiego.
Św. Nerses Sznorhali
(Wdzięczny), Սուրբ Ներսես Շնորհալի (Ներսես Դ Կլայեցի, Ներսես Երգեցող; 1102 – 1178) Patriarcha ormiański - teolog, wielki chrześcijański pisarz i poeta, Święty apostolskiego Kościoła ormiańskiego oraz Kościoła katolickiego. Był jednym z najlepiej wykształconych ludzi swoich czasów. Działał  na rzecz zjednoczenia Kościołów chrześcijańskich. Ormiańskie ciężarówki z pomocą humanitarną do Górskiego Karabachu
zatrzymane przez Azerów, 30 lipca 2023 r.  (AFP or licensors)

Katolikos patriarcha ormiańskiego Kościoła katolickiego Rafał Piotr XXI zaapelował do wszystkich, którzy są zaangażowani w ochronę praw człowieka i wszystkich za to odpowiedzialnych, o przełożenie wygłaszanych deklaracji na konkretne działania. „My nie potrzebujemy wyrazów solidarności, tutaj potrzebne są zdecydowane i konkretne kroki” - powiedział Patriarcha. „Światowe mocarstwa są świadkami ludobójstwa XXI wieku i nie robią nic w tej sprawie” - mówi. 

Biskupi Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego zwracają uwagę na tragiczną sytuację humanitarną w Górskim Karabachu (Arcachu), który został praktycznie odcięty od świata przez władze Azerbejdżanu. Brak tam podstawowych środków do życia i lekarstw. W najtrudniejszej sytuacji są osoby starsze, kobiety w ciąży i chorzy. W specjalnym komunikacie hierarchowie porównują tę sytuację do „klasycznego ludobójstwa”.

» cały artykuł


Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej