default_mobilelogo

"A zatem proszę was, niechaj zamilkną słowa, a odezwą się czyny.
U nas tym czasem pełno słów, ale czynów prawdziwe pustkowie (...)
Mowa zaś jest skuteczna wówczas, kiedy przemawiają czyny". 

Dla Ormian polskich zamieszkałych na Kresach jego moc była bezdyskusyjna. Do historii przeszła popularność kuckich odpustów odbywających się 13 czerwca, na które co roku zjeżdżali Ormianie z najodleglejszych zakątków. Zawierzanie mocy św. Antoniego było tak wielkie, że w pamięci wielu kościół ormiańskokatolicki w Kutach był pod jego wezwaniem, choć nie był on patronem nominalnym. 
Jest niezwykle popularnym świętym, zaraz po Matce Bożej, na całym świecie. W Padwie znany jest po prostu jako „Święty” – Il Santo.
Święty Antoni z Padwy był franciszkaninem, prezbiterem i doktorem Kościoławybitnym kaznodzieją i jednym z największych świętych średniowiecza. Urodził się w Lizbonie w Portugalii, jednak największą część swojej działalności prowadził we Włoszech. Już za życia słynął z niezwykłej wiedzy, głębokiej wiary i wielkiej miłości do ludzi ubogich oraz potrzebujących. 
Posiadał wyjątkowy dar głoszenia kazań. Według przekazów wielu ludzi nawracało się po jego kazaniach, a nawet zatwardziali grzesznicy zmieniali swoje życie. Papież Pius XII nadał mu tytuł Doktora Kościoła i nazwał go „Doktorem Ewangelicznym”, podkreślając jego niezwykłą znajomość Pisma Świętego i talent kaznodziejski.

 » Św. Antoni (brewiarz.pl)

Սուրբ Անտոն Փատովացին. խօսքի եւ բարեգործութեան սուրբը
Տիեզերական Եկեղեցւոյ Վարդապետ հռչակուած՝ Սուրբ Անտոնը այսօր ալ կը շարունակէ մեծարուիլ որպէս հաւատքի, աւետարանական իմաստութեան եւ տկարներու հանդէպ տածած սիրոյ տիպար։ Փատովայի մէջ ան պարզապէս ճանչցուած է որպէս «Սուրբը» `Il Santo։
Յունիս 13-ին Եկեղեցին կը յիշատակէ Սուրբ Անտոն Փատովացիին ծիսական տօնը՝ քրիստոնէական աւանդութեան ամենասիրուած սուրբերէն մէկը։ (...)

» artykuł w j. ormiańskim (2026)


SERDECZNIE ZAPRASZAM
na Msze święte w obrządku ormiańskim:
W WARSZAWIE

 W SOBOTĘ,  13 CZERWCA 2026 R. O GODZINIE 16.00, 
kaplica Matki Bożej w WarszawieŁazienkowska 14. 
Mszy świętej będzie przewodniczył i homilię wygłosi
archimandryta NAREK MNOYAN,
sekretarz 
Jego Świątobliwości Katolikosa-Patriarchy Rafała Piotra XXI Minassiana.
 

Czerwiec to czas modlitwy litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa.  Kult ten wywodzi się z zachodniej tradycji katolickiej, ale jest dobrze znany wśród katolików ormiańskich. Jego wielkim propagatorem był św. Ignacy Maloyan, ormiańskokatolicki biskup Mardin. 


Obok: figura Jezusa w ołtarzu głównym w ormiańskokatolickim kościele Najświętszego Serca Jezusa w Bagdadzie.


W GLIWICACH
W NIEDZIELĘ 14 CZERWCA 2026 R., O GODZINIE 11.00 
WRAZ Z CHRZTEM

kościół Świętej Trójcy, ul. Mikołowska 2 


 Z serdeczną pamięcią modlitewną - ks. Józef Naumowicz

We wtorek, 9 czerwca obchodzone jest święto dwóch dziewic - św. Nune (Nina) i św. Mane, dwóch wczesnochrześcijańskich męczennic z IV wieku. Należały do grupy 37 dziewic pod przewodnictwem św. Rypsymy i św. Gajane, które uciekły z Rzymu do Armenii przed prześladowaniami cesarza Dioklecjana. Są szczególnie czczone przez Kościół ormiański. Ich historia jest symbolem wczesnego szerzenia chrześcijaństwa na Kaukazie.

= Św. Nune (Nina): uciekła przed prześladowaniami ormiańskiego króla Tiridatesa i udała się do stolicy Gruzji, Mcchety, gdzie prowadziła surowe życie w modlitwie. Dzięki uzdrowieniu królowej Nany i nawróceniu króla Mihrana, przeszła do historii jako Apostołka i Oświecicielka Gruzji. Jej atrybutem jest krzyż z winorośli.
= Św. Mane: Odłączyła się od głównej grupy w Armenii i udała się w okolice góry Sepuh (Sebouh), gdzie zamieszkała w odosobnieniu w jaskini. Przez dekady prowadziła surowe, pustelnicze życie. Pod koniec życia odnalazł ją tam św. Grzegorz Oświeciciel, który zastał ją już zmarłą i pochował w jej własnej jaskini (znanej dziś jako "Manya Ayr").

Երեքշաբթի օր` կը տօնենք երկու կոյսեր Հռիփսիմեանց խումբէն, որոնց անուններն են Նունէ եւ Մանէ։ Նունէ, խումբը թողլով` մեկնած էր դէպի Վրաստան եւ հոն քարոզած էր աւետարանը, ապա բժշկած էր թագուհին եւ զաւակը, իսկ Միհրան թագաւորը ազատած էր, փրկելով զինք կորուստէ երբ, որսի ժամանակ, թանձր մշուշ մը պատած էր ամէն կողմ։ (...)

» cały artykuł (Vatican News)

W Wilnie oficjalnie rozpoczął się VI Światowy Apostolski Kongres Miłosierdzia, (WACOM) pod hasłem „Budujemy Miasto Miłosierdzia”. Zgromadził pielgrzymów, duchownych i wiernych świeckich z całego świata. Uczestnicy przybyli z Polski, Stanów Zjednoczonych, Argentyny, Kuwejtu, Mjanmy, Pakistanu, a nawet z odległych wysp Pacyfiku: Wallis i Futuna. Oficjalne ceremonia otwarcia nastąpiła po obchodach Bożego Ciała 7 czerwca, podczas których ok. 7 tys. katolików przeszło w procesji eucharystycznej ulicami Wilna. Kongres potrwa do 12 czerwca.
Wydarzenie rozpoczęło się od serdecznego powitania przez gospodarzy, którzy podkreślili znaczenie tego międzynarodowego spotkania zarówno dla Litwy, jak i dla Wilna, miasta uznawanego na całym świecie za miejsce narodzin orędzia o Bożym Miłosierdziu.
Do uczestników wydarzenia specjalne przesłanie skierował papież Leon XIV: „Jakże bardzo nasz świat woła o miłosierdzie na każdym poziomie, ale pokoju, którego tak głęboko pragniemy, nie da się osiągnąć bez miłosierdzia. Połączmy zatem naszą ufność w nieskończone miłosierdzie Boga z naszym osobistym zaangażowaniem w budowanie bardziej gościnnego i miłosiernego społeczeństwa, zaczynając od naszych rodzin” .
W czasie Kongresu 10 i 11 czerwca s. Teresa de la Fuente (pochodząca z Filipin, gdzie poznała polskie siostry i zaangażowała się w głoszenie orędzia Miłosierdzia Bożego) głosić będzie konferencje o Bożym Miłosierdziu i Matce Bożej Miłosierdzia w oparciu o duchowe dziedzictwo św. Siostry Faustyny.
(Fot. Vilnensis.lt / YouTube)

» cały artykuł  (ekai.pl)

W tym roku święto  uwolnienia z lochu św. Grzegorza Oświeciciela (Սրբոյ Հօրն մերոյ Գրիգորի Լուսաւորչին ելն ի վիրապէն) obchodzimy 6 czerwca.
Również tego dnia przypada wspomnienie - Świętego Ignacego Malojana (Jeranelwujn Ignatios Arkepiskopos Malojani -  Երանելւոյն Իգնատիոս Արքեպիսկոպոս Մալոյեանի)

Św. GRZEGORZ OŚWIECICIEL ur. ok.240, zm. ok. 326 – założyciel i patron Kościoła ormiańskiego, męczennik chrześcijański, apostoł Armenii, Święty Kościoła katolickiego, ormiańskiego Kościoła apostolskiego i prawosławnego.
Padł ofiarą prześladowania chrześcijan. Został wrzucony do lochu (obecnie klasztor Chor Wirap), gdzie przebywał 13 lat. Kiedy władca Armenii Trdat III zachorował na tajemniczą chorobę po egzekucji młodych chrześcijanek Rypsymy i Gajane, wezwano Grzegorza. Ten uleczył króla, który uwierzył w moc wiary chrześcijańskiej. Z wdzięczności nie tylko wypuścił św. Grzegorza na wolność, ale sam wraz ze swoim dworem przyjął chrzest i zaprowadził chrześcijaństwo na nowo. Armenia stała się oficjalnie pierwszym na świecie krajem chrześcijańskim.

ŚWIĘTY IGNACY MALOYAN ur. 1869 w Mardin ormiańskokatolicki arcybiskup, święty Kościoła katolickiego. Udał się na naukę do Libanu, by zostać kapłanem. Po półtorarocznym pobycie w Bzommar został posłany do Aleksandrii w Egipcie. Następnie pełnił funkcję sekretarza ormiańskiego patriarchy Konstantynopola. Po rezygnacji poprzedniego arcybiskupa został mianowany jego następcą. W 1911 r. w Rzymie, podczas synodu biskupów ormiańskich, otrzymał sakrę biskupią. W maju 1915 r. znane z okrucieństwa tureckie specjalne oddziały wojskowe Khamsines rozpoczęły masakrę ludności ormiańskiej. Gdy miejscowi dygnitarze namawiali arcybiskupa, aby ukrył się w górach, on odpowiadał: «Pasterz nie może porzucać swych owiec, by ratować własne życie». Uwięziony,  zginął śmiercią męczeńską 11 czerwca 1915 r.
Kanonizowany 19 października 2025 roku, na Placu Świętego Piotra w Rzymie przez Ojca Świętego Leon XIV. 

w j. polskim i ormiańskim (za kalendarzem FKiDOP 2020):
» św. Grzegorz Oświecicie                 »  Świety Ignacy Maloyan

W tym roku [2026] 4 czerwca  przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Boże Ciało. To jedna z najważniejszych uroczystości w Kościele katolickim. Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kościół obchodzi w Wielki Czwartek. Jednak wówczas Chrystus rozpoczyna swoją mękę. Dlatego od XIII wieku Kościół obchodzi osobną uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (zwaną potocznie Bożym Ciałem), aby za ten dar niezwykły Chrystusowi w odpowiednio uroczysty sposób podziękować.

Data Bożego Ciała nie jest stała, dlatego święto to rokrocznie może wypadać w różnych terminach. Zawsze jednak jest to czwartek po święcie Trójcy Świętej. Wprowadzenie tej uroczystości do kalendarza liturgicznego poprzedziły objawienia bł. Julianny (1193-1258), przeoryszy augustianek z klasztoru Mont Cornillon niedaleko Liège (Belgia). Pod wpływem tych objawień biskup Robert ustanowił w 1246 r. takie święto dla diecezji Liège i w tym samym roku odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna. Następnie papież Urban IV (1261-1264), który wcześniej był archidiakonem katedry w Liège i patriarchą Jerozolimy, w roku 1264 bullą Transiturus wprowadził to święto w Kościele powszechnym jako festum Corporis Christi („święto Ciała Chrystusa”). 

» "Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa" (brewiarz.pl)

Յիսուսի Մարմնոյ եւ Արեան տօնը
Սուրբ  Հաղորդութեան խորհուրդը հաստատուած է նոյնինքն մեր Տիրոջ Յիսուս Քրիստոսի կողմէ, վերնատան մէջ,  վերջին ընթրիքի պահուն, որ կը յիշատակուի Զատկուայ շրջանի` Աւագ հինգշաբթի օրը երեկոյեան երբ Ան իր աշակերտներուն տուաւ Հացը որպէս իր մարմինը ու գինին որպէս իր արիւնը  որ թափուեցաւ մեր փրկութեան համար։ (...)

Յիսուսի Մարմնոյ եւ Արեան տօնը, ժամանակին կոչուած էր ''Աստուծոյ Տօն'' եւ առաջին անգամ կատարուեցաւ Պելկիոյ մէջ 1246-ին։ Տօնի հաստատման մեծապէս նպաստած են Պելկիոյ մէջ Սրբուհի Ժիւլիէնի (Juliana of Cornillon) տեսիլքները։ Տօնը առաջին անգամ նշուած է Պելկիոյ Լիէժ քաղաքին մէջ։

» cały artykuł (Vatican News)

Papież Leon XIV zatwierdził promulgację sześciu dekretów Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Do beatyfikacji zostanie wyniesiony maronicki patriarcha Elias Hoyek, "Ojciec Wielkiego Libanu", wraz z męczennikami hiszpańskiej wojny domowej. Beatyfikacja ta ma również historyczne i głęboko symboliczne znaczenie dla narodu ormiańskiego.

Patriarcha Elias Hoyek okazał ogromne ludzkie i chrześcijańskie wsparcie ormiańskim uchodźcom i sierotom po ludobójstwie i upadku Cylicji. Jego życzliwa postawa odegrała ważną rolę w zapewnieniu tysiącom Ormian uciekającym z Cylicji schronienia w Libanie.
W tych trudnych dniach wiele ormiańskich sierot, które przybyły do ​​Libanu, zostało tymczasowo zakwaterowanych w klasztorach i budynkach maronickich. Patriarcha zaoferował ormiańskim uchodźcom liczne wioski, jeśli francuskie władze okupacyjne pozwolą im zamieszkać w Libanie.
Drogę do beatyfikacji Patriarchy otwiera uznany przez Kościół cud uzdrowienia Nayefa Abou Assiego, oficera armii libańskiej. W 1965 roku obudził się całkowicie zdrowy po śnie, w którym ukazał mu się patriarcha.

Elias Hoyek był człowiekiem dialogu, wielkiej pasterskiej miłości i ewangelicznego ubóstwa. Urodził się 4 grudnia 1843 roku w Libanie. W wieku 16 lat wstąpił do seminarium, studiował teologię w Rzymie, a w 1870 roku przyjął święcenia kapłańskie. Po powrocie do ojczyzny założył w Ebrine Zgromadzenie Sióstr Maronickich Świętej Rodziny – pierwszy żeński instytut życia apostolskiego w Kościele maronickim. W 1899 roku został patriarchą Antiochii Maronitów. Stał się jednym z najważniejszych autorytetów społeczeństwa libańskiego, dążącego do uniezależnienia się od Imperium Osmańskiego. Podczas I wojny światowej otworzył klasztory i domy zakonne dla ofiar głodu i wojny, za co został skazany na deportację, której uniknął dzięki interwencji Papieża. Zmarł w 1931 roku w Bkerké.

 » artykuł o beatyfikacji w j. polskim       » artykuł w j. ormiańskim

 
 Św. Gajane  
 
 

Wizerunek św. Rypsymy na relikwiarzu, który znajduje się u sióstr benedyktynek w Wołowie;
fot. R. Obrocka

1 czerwca 2026.r. - św.Rypsymy (Surp Hripsime) - Սուրբ Հռիփսիմէ
(święto wszystkich zakonnic męczennic, towarzyszek św.Rypsymy - Syrpoc Hripsimianc, Սրբոց Հռիփսիմեանց)
=
2 czerwca 2026 r.- Surp Gajane - Սուրբ Գայիանէ
(święto wszystkich zakonnic męczennic, towarzyszek św. Gajany - Syrpoc Gajanianc, Սրբոց Գայիանեանց)

Dziś i jutro wspominamy pierwsze męczennice Armenii, których męczeńska krew leży u podstaw wprowadzenia chrześcijaństwa w tym kraju: Rypsymę (Surp Hripsime), Gajane i ich towarzyszki - grupę ok. 40 dziewcząt, które pod przewodnictwem Gajany poświęciły się Bogu, wybierając życie w bezżeństwie. Podczas prześladowań uciekły z Cesarstwa Rzymskiego i ok. 300 r. schroniły się w Armenii. Tam jednak, ówczesny pogański król Trdat III, który daremnie zabiegał o rękę jednej z nich - Rypsymy, skazał je wszystkie na śmierć przez ukamienowanie.

 » o św. Rypsymie
» "Սուրբ Հռիփսիմյանց պատմությունն` ըստ Մովսես Խորենացու" - o św. Rypsymie w j. ormiańskim
» książeczka z modlitwą do św. Rypsymy (PDF; w j. ormiańskim, polskim, transkrypcja)


 W  pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego obchodzone jest święto Trójcy Przenajświętszej.
Tego samego dnia w Kościele ormiańskim
(lac. 20 lipca) upamiętnia się święto wniebowstąpienia proroka Eliasza w ognistym rydwanie.

Eliasz to jeden z największych proroków Starego Testamentu. Wspomina go Księga Kronik, ale najlepiej można go poznać dzięki Księgom Królewskim.
W historii religijnej starożytnego Izraela wielkie znaczenie mieli prorocy, ich nauczanie, ich przepowiadanie. Pośród nich znaczącą postacią jest Eliasz, powołany przez Boga, aby doprowadzić lud do nawrócenia. Jego imię oznacza: "Pan jest moim Bogiem", i jest ono w harmonii z jego życiem. O nim mówi Syrach: "Powstał Eliasz, prorok jak ogień, a słowo jego płonęło jak pochodnia" (Syr 48, 1). Z pomocą tego ognia Izrael odnajdzie swoją drogę do Boga. Realizując swoje posłanie, Eliasz modli się, błaga Pana, aby przywrócił życie synowi wdowy, która przyjęła go w gościnę (por. 1 Krl 17, 17-24). Wykrzyczał Bogu swoje zmęczenie i swoją trwogę, gdy musiał uciec na pustynię, ścigany przez królową Izebel, która chciała go zabić (por. 1 Krl 19, 1-4), ale przede wszystkim jego moc jako orędownika objawia się na górze Karmel. Wtedy to modli się przed całym Izraelem do Boga, aby się objawił i przemienił serce ludu. 
Ormiańska duchowość głosi, że Eliasz nigdy tak naprawdę nie umarł...
Piękną syntezę życia proroka Eliasza w formie poetyckiej przekazuje wspomniana Księga Syracha, która powstała około 150 lat przed Chr., a zatem kilkaset lat po życiu Eliasza. Zawiera ona klucz do poznania historii biblijnej proroka Eliasza (48,1-12):

Następnie powstał Eliasz, prorok jak ogień,
a słowo jego płonęło jak pochodnia.
On głód na nich sprowadził,
a swoją gorliwością zmniejszył ich liczbę.

Słowem Pańskim zamknął niebo,
z niego również trzy razy sprowadził ogień.
Jakże wsławiony jesteś, Eliaszu, przez swoje cuda
i któż się może pochwalić, że tobie jest równy? 
(...)

 

 
INNE

Rozszerzanie misji duszpasterskiej

29 stycznia 2026 r., Jego Eminencja abp Kevork Noradounguian, ordynariusz dla Ormian Katolików Armenii, Gruzji Rosji i Europu wschodniej, mianował Jego Eminencję Ks. Petrosa Yesayana - proboszcza moskiewskiej parafii, wikariusza biskupiego ormiańskiego Kościoła katolickiego na Rosję - również wizytatorem dla Ormian Katolików Białorusi i Kazachstanu.
W dniach 6-14 maja 2026 r., w wigilię Święta Wniebowstąpienia, ks. Petros Yesayan po raz pierwszy odwiedził Kazachstan, co było wielką niespodzianką i ogromną radością dla miejscowych rodzin ormiańskich. Była to pierwsza, historyczna wizyta duchownego katolickiego Kościoła ormiańskiego w Kazachstanie. W Bałchaszu i w rzymsko-katolickiej Katedrze Matki Bożej Fatimskiej  w Karagandzie, gdzie ks. Petros sprawował Boską Liturgię, rodziny ormiańskie po raz pierwszy uczestniczyły w ormiańskiej liturgii, w ojczystym języku!  Wielu po raz pierwszy przystąpiło do Komunii Świętej. Czworo młodych ludzi i dzieci przyjęło chrzest.
Ks. Petros spotkał się również z lokalnymi biskupami i księżmi Kościoła łacińskiego, zapoznał ich z Kościołem ormiańskokatolickim, przekazał serdeczne pozdrowienia od Jego Eminencji abpa Kevorka Noradounguiana. Odbył spotkania i nawiązał serdeczne relacje z miejscowymi Ormianami katolikami, którzy odczuwają ogromną potrzebę kontaktu z duchownymi ormiańskimi i głębszego zrozumienia własnej duchowej, religijnej tożsamości, która ma głęboko ormiański i głęboko katolicki charakter.
Ks. Petrosa Yesayana złożył również wizytę Ambasadorowi Republiki Armenii w Kazachstanie.


Rozbroić sztuczną inteligencję, nie dla logiki wykluczenia i dominacji

Pierwsza encyklika papieża Leona XIV. Opublikowany 25 maja dokument Ojciec Święty podpisał 15 maja, dokładnie w 135. rocznicę ogłoszenia Rerum Novarum Leona XIII. Wzorem swojego poprzednika, Leon XIV napisał encyklikę społeczną poświęconą jednemu z głównych wyzwań współczesności. 
Leon XIV w swojej pierwszej encyklice „Magnifica humanitas” podejmuje refleksję nad społeczną nauką Kościoła w dobie sztucznej inteligencji. Dokument stanowi wezwanie do ochrony „wspaniałego człowieczeństwa, w którym Bóg i ludzkość zamieszkują razem” poprzez promowanie prawdy, godności pracy, sprawiedliwości społecznej i pokoju. W erze cyfrowej należy rozbroić sztuczną inteligencję i przezwyciężyć teorię „wojny sprawiedliwej”, ożywiając dialog i multilateralizm.(...) [TUTAJ cały artykuł]

ENCYKLIKA
MAGNIFICA HUMANITAS
OJCA ŚWIĘTEGO LEONA XIV
O TROSCE O OSOBĘ LUDZKĄ 
W DOBIE SZTUCZNEJ INTELIGENCJI

WPROWADZENIE
1. Wspaniałe człowieczeństwo stworzone przez Boga staje dziś wobec decydującego wyboru: wznieść nową wieżę Babel albo budować miasto, w którym Bóg i ludzkość zamieszkują razem. Każde pokolenie otrzymuje w dziedzictwie zadanie nadania kształtu swoim czasom: doprowadzenia do dojrzewania dziejów jako przestrzeni, w której godność każdej osoby będzie otoczona troską, będzie umacniana sprawiedliwość, a braterstwo stanie się możliwe. Nad każdą jednak epoką wisi ryzyko budowania świata nieludzkiego i jeszcze bardziej niesprawiedliwego. (...)

 » cały tekst encykliki (w 8. językach)

 

Լեւոն ԺԴ-ի շրջաբերականը. ԱԲ թող ծառայէ մարդուն ոչ թէ քիչերու իշխանութեան

“Rerum novarum”շրջաբերական նամակի 135րդ տարեդարձին առիթով, Լեւոն ԺԴ Քահանայապետը իր այս “Magnifica humanitas”, առաջին շրջաբերականով կը խորհրդածէ Եկեղեցւոյ ընկերային վարդապետութեան մասին Արհեստական Բանականութեան ժամանակաշրջանին մէջ։ Անոր կոչն է պահպանել «Աստուծմէ բնակուած վսեմ (հոյակապ) մարդկութիւն մը», խթանելով ճշմարտութիւնը, աշխատանքի արժանապատւութիւնը, ընկերային արդարութիւն եւ խաղաղութիւն։ Թուային դարաշրջանին մէջ հարկաւոր է զինաթափ ընել ԱԲ եւ յաղթահարել «արդար պատերազմի» տեսութիւնը (...)

» artykuł w j. ormiańskim (Vatican News, sekcja ormiańska)
zdjęcie: www.vaticannews.va/pl
Jak chronić człowieczeństwo w epoce inteligentnych maszyn
Eksperci z dziedziny dziennikarstwa, technologii i etyki cyfrowej spotkali się na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana, aby omówić szanse i zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją. W centrum debaty znalazły się informacje, relacje międzyludzkie, nierówności oraz odpowiedzialność za korzystanie z coraz bardziej wszechobecnych narzędzi
Przesłanie Papieża Leona XIV z okazji Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu, poświęcone głęboko ludzkiej wartości komunikacji w erze sztucznej inteligencji, spotkało się z szerokim oddźwiękiem daleko poza granicami Kościoła. Było to odczuwalne podczas konferencji „Custodire voci e volti umani” („Chronić ludzkie głosy i twarze”), zorganizowanej na Urbanianie przez Dykasterię ds. Komunikacji we współpracy z Dykasterią ds. Kultury i Edukacji. [TUTAJ cały artykuł]

ԱԲ. Վատիկանի մէջ քննարկում՝ բարոյագիտութեան, լրատուամիջոցներու եւ մարդկային ապագային շուրջ։
Լրագրութեան, տեղեկատուական արհեստագիտութեան, կրթութեան եւ բարոյագիտութեան ոլորտներու միջազգային փորձագէտներ համախմբուեցան Քահանայապետական Ուրպանեան Համալսարանին մէջ, Հաղորդակցութեան Վերատեսչութեան կողմէ կազմակերպուած համագումարին: Սոյն նախաձեռնութիւնը տեղի կ՚ունենայ ընկերային Հաղորդակցութեան համաշխարհային օրուան ծիրէն ներս, երբ Սուրբ Աթոռը կը պատրաստուի դիմագրաւել արդի ժամանակներու ամենավճռական մարտահրաւէրներէն մէկը՝ ինչպէ՞ս պահպանել մարդկային դէմքը, ձայնն ու մտածողութիւնը ալկորիթմներու դարաշրջանին:

„Księga śpiewów żałobliwych” Grzegorza z Nareku, to jedna z najgłębszych i najbardziej wpływowych ksiąg w kulturze ormiańskiej.

Jest napisana jako głęboko osobisty apel do Boga, ale dla wielu czytelników stanowi także dialog między człowiekiem a jego własną duszą. Została napisana ponad tysiąc lat temu, a mimo to do dziś wiele osób wciąż do niej powraca, zwłaszcza w trudnych i niepewnych chwilach. Od wieków przekazywana jest nie tylko jako literatura duchowa, ale także jako „lekarstwo”, recepta na różne choroby. Omawiając książki literatury światowej o silnym oddziaływaniu psychologicznym, nie można było o niej nie wspomnieć. 
Jedną z najważniejszych cech „Nareka” jest szczerość. Św. Grzegorz z Nareku (Գրիգոր Նարեկացի Grigor Narekaci), nie próbuje przedstawiać się jako osoba doskonała, nieomylna czy „oświecona”. Wręcz przeciwnie, ujawnia wszystkie swoje wewnętrzne sprzeczności, lęki, poczucie winy, rozbicie i cierpienie psychiczne. Pozwala nam dostrzec, że ludzki ból jest naturalny i że człowiek może mówić o swojej wrażliwości bez maski. Człowiek rozumie, że nie jest sam w swojej wewnętrznej walce.
„Narek” uczy człowieka, by nie uciekał od własnego wnętrza. Pokazuje, że rozmowa o bólu bywa częścią procesu zdrowienia.  Język "Nareka" charakteryzuje się wyjątkową muzykalnością. Powtórzenia, rytm, obrazowość i płynność modlitwy tworzą poczucie wewnętrznego skupienia. 
Św. Grzegorz z Nareku wierzy, że nawet najbardziej złamany człowiek może być godny miłości, miłosierdzia i przebaczenia. Pozwala to człowiekowi nie utożsamiać się ze swoimi błędami i bólem. Przypomina, że człowiek pełni nie tylko rolę społeczną, ale także posiada duchową i emocjonalną głębię, która wymaga uwagi. (za: Vatican News)

W diasporze ormiańskiej Księga śpiewów żałobliwych była wydawana w każdej większej kolonii ormiańskiej. Począwszy od XIX w., podejmowane były również próby przekładów dzieła na inne języki. Pierwsze udane przekłady powstały na przełomie XIX i XX w. Na język polski pieśni z "Księgi śpiewów żałobliwych" tłumaczyli Anna Kamieńska, Witold Dąbrowski oraz Andrzej Mandalian. 

» cały artykuł w j. ormiańskim (Vatican News)


"ŚWIĘTA RITO, Patronko spraw trudnych, Orędowniczko w sytuacjach beznadziejnych, cudna gwiazdo świętego Kościoła naszego"
"Ukoronowana miłością" - Wraz z Jezusem na krzyżu została jakby ukoronowana miłością, której doświadczyła i którą wyrażała w całym swoim życiu - tak o św. Ricie z Cascii mówił św. Jan Paweł II.
Tysiące wiernych i tysiące czerwonych róż. Legenda mówi, że krótko przed  śmiercią Rita prosiła o przyniesienie róży ze swego ogródka, i że mimo zimy i mrozu jej przyjaciółka znalazła pod śniegiem rozkwitłą różę i zaniosła ją ciężko chorej Ricie. Stąd róże stały się atrybutem Świętej.
Jej narodziny ok. 1380 r. zostały pobożnie wymodlone – była jedynym dzieckiem ubogiego małżeństwa z wioski Rocca Porena niedaleko Cascii we  Włoszech. Za namową rodziców wyszła za mąż za trudnego, porywczego mężczyznę, który był powodem wielu jej dramatów. Także jej dwaj synowie sprawiali jej sporo problemów wychowawczych i wszystko wskazywało na to, że skończą jako bandyci. Zmarli jednak podczas epidemii. Rita, której imię jest zdrobnieniem od Małgorzaty, wstąpiła do zakonu augustianek. Tam doświadczyła na własnej skórze męki Pańskiej. Na swojej głowie poczuła ranę jakby od korony cierniowej. Uniknęła robienia sensacji z tych doznań, oddając przez 15 lat ból Chrystusowi. Będąc prostą i niewykształconą osobą, ale wchodząc w cierpienie, osiągnęła szczyt kontemplacji. Zmarła na gruźlicę w 1457 r. 
W kościołach będących miejscem kultu św. Rity przeważnie 22. dnia każdego miesiąca odprawiane są msze św., najczęściej połączone z obrzędem poświęcenia róż. 22 maja odbywają się, również w Kościele ormiańskokatolickim, uroczyste mszę św.
Ուրբաթ 22 մայիսին  տօնն է անկարելի բաներու սուրբ և կորսուած դատելու պաշտպան՝ Սրբուհի Ռիթայի: Սրբուհի Ռիթա  եկեղեցւոյ կողմէ հռչակուած է որպէս արագահաս,  հրաշագործ,  անհնար դատելու հովանաւոր և  փաստաբան անել իրավիճակներու: Ինչպէս նաեւ  հաշտարար սրբուհի : Սքանչելի և Խորիմաստ տիտղոսներ, որ տրուած են Սրբուհի Ռիթայի:

Z okazji 55. rocznicy śmierci (zmarł zm. 16 maja 1971 w Rzymie) 12 maja 2026 r. w Erywaniu odbyła się prezentacja nowej książki poświęconej patriarsze Grzegorzowi Piotrowi XV Agadżanianowi, pt.: „Kardynał”. Przedstawia ona epopeję niezwykłego życia potężnego, a jednocześnie niezwykle skromnego Ormianina, niegdyś jednej z najbardziej wpływowych postaci na świecie, jedynego ormiańskiego kardynała Watykanu i patriarchy ormiańskiego Kościoła katolickiego, który do niedawna z różnych powodów był „ukrywany” przed narodem ormiańskim.

55 lat temu, z okazji śmierci Kardynała, padły prorocze słowa papieża Pawła VI, że „historia pokaże, co Mu zawdzięcza chrześcijańska Armenia, misje katolickie, Stolica Apostolska i cały Kościół”.
12 września 2024 r. odbyła się uroczysta ceremonia przeniesienia szczątków katolikosa-patriarchy Sługi Bożego kard. Grzegorza Piotra XV Agadżaniana z Rzymu do Bejrutu. Jego ciało spoczęło w ormiańskokatolickiej katedrze świętych Eliasza i Grzegorza Oświeciciela, ostatnim kościele zbudowanym przez kardynała Aghajaniana. [TUTAJ artykuł]
Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Patriarchy kard. Grzegorza Piotra XV Agadżaniana.
Książka dopełnia niezwykły i wyjątkowy obraz wielkiego Ormianina, słynnego duchownego, ujawnia również kilka tajemniczych wydarzeń.

» cały artykuł w j. ormiańskim (Vatican News)


Maj to miesiąc przebudzenia, rozkwitu i witalności natury. Jednak dla nas, dzieci Kościoła katolickiego, miesiąc ten ma o wiele głębsze i bardziej duchowe znaczenie. Maj jest poświęcony Najświętszej Maryi Pannie, Matce naszego Pana i Orędowniczce całej ludzkości.
W tych dniach, kiedy w kościołach odmawia się Różaniec, nie tylko przesuwamy paciorki, ale krok po kroku zbliżamy się do serca Matki Bożej, aby przez Nią dotrzeć do Jezusa.
Różaniec nie jest zwykłą modlitwą, lecz streszczeniem Ewangelii. Odmawiając „Zdrowaś Maryjo”, przeżywamy na nowo tajemnice zbawienia: narodziny, mękę, zmartwychwstanie i chwałę Jezusa. Cała istota Maryi jest zwrócona ku Synowi. Dlatego zapraszając Maryję do naszych domów, w rzeczywistości otwieramy drzwi Chrystusowi.
W dzisiejszym zabieganym i często burzliwym świecie rodziny stoją przed wieloma wyzwaniami. Nasze domy potrzebują duchowej tarczy. Różaniec jest właśnie tą ochroną. (...)

 «Մարիամ՝ Մայիսեան Ծաղիկը եւ Մեր Կեանքի Պաշտպանը» 
Մայիս ամիսը բնութեան զարթօնքի, ծաղկումի եւ կենսունակութեան ամիսն է։ Սակայն մեզի՝ Կաթողիկէ Եկեղեցւոյ զաւակներուս համար, այս ամիսը ունի շատ աւելի խորունկ եւ հոգեւոր իմաստ մը։ Մայիսը նուիրուած է Ամենասուրբ Կոյս Մարիամին՝ մեր Տիրոջ Մօր եւ համայն մարդկութեան Բարեխօսին։
Այս օրերուն, երբ եկեղեցիներու մէջ կը հնչէ Վարդարանի աղօթքը, մենք պարզապէս ուլունքներ չենք դարձներ, այլ քայլ առ քայլ կը մօտենանք Աստուածամօր սրտին, որպէսզի անոր միջոցով հասնինք Յիսուսի։

» cały artykuł (Vatican News)

zdjęcie: Kaplica Matki Bożej w klasztor w Bzommar (Liban), będącym sanktuarium maryjnym Matki Bożej z Bzommar,
a także siedzibą Patriarchatu Ormiańskiego Kościoła Katolickiego.

 
WATYKAN
Audiencja papieskaPod takim hasłem, zaczerpniętymorędzia Leona XIV na tegoroczny Dzień Środków Społecznego Przekazu, 21 maja odbędzie się międzynarodowa konferencja organizowana przez Dykasterię ds. Komunikacji we współpracy z Dykasterią ds. Kultury i Edukacji oraz Fundacją św. Jana XXIII. W wydarzeniu, które odbędzie się w auli Papieskiego Uniwersytetu Urbaniana wezmą udział przedstawiciele instytucji i środowisk akademickich, eksperci sektora hi-tech, a także dziennikarze.W orędziu Leon XIV podkreśla, że człowiek realizuje swoje powołanie poprzez relacje i komunikację z innymi. Ostrzega, że rozwój sztucznej inteligencji może zagrozić autentycznym więziom międzyludzkim, gdy technologia zaczyna naśladować ludzkie emocje, głos czy obecność.

«Պահպանել մարդկային ձայներն ու դէմքերը». Միջազգային գիտաժողով՝ Արհեստական Բանականութեան շուրջ
Յառաջիկայ 21 Մայիսին, Քահանայապետական Ուրպանեան Համալսարանին մէջ տեղի պիտի ունենայ միջազգային գիտաժողով մը, որ նուիրուած է Արհեստական Բանականութեան ազդեցութեան եւ մարդկային հաղորդակցութեան էութեան պահպանման։ Ձեռնարկը կը համախմբէ ակադեմականներ ու մասնագէտներ՝ քննարկելու համար արհեստագիտական նորարարութիւնները մարդկային արժէքներու, բարոյականութեան եւ Լեւոն ԺԴ. Պապի պատգամին լոյսին տակ։

PARAFIA CENTRALNA


SERDECZNIE ZAPRASZAM
na Mszę św. w obrządku ormiańskim

W NIEDZIELĘ 17 MAJA 2026 R. O GODZINIE 11.00
w kaplicy Matki Bożej
przy ul. Łazienkowskiej 14 w WARSZAWIE

Dlaczego ta 7. Niedziela Wielkanocna w liturgii ormiańskiej jest nazywana Drugą Niedzielą Palmową albo Kwietną - o tym w niedzielę!
I czy miesiąc maj w tej tradycji jest także poświęcony Matce Bożej ?

Z serdeczną pamięcią w modlitwie
ks. Józef Naumowicz

Wniebowstąpienie - Ton Hambarcman - Տօն Համբարձման

Jest to jedno z głównych świąt Chrystusa. Kościół przyjął tradycję obchodzenia tego święta 40 dni po Wielkanocy, a Zesłania Ducha Świętego 50 dni po Wielkanocy, czyli 10 dni po Wniebowstąpieniu. Tematem przewodnim liturgii 6. tygodnia po Wielkanocy są ostatnie dni ukazania się zmartwychwstałego Chrystusa i Jego odejście z tego świata. Opis Wniebowstąpienia znajdujemy w Ewangelii św. Łukasza (Ew. Łk 24, 52) i w Dziejach Apostolskich (Dz 1, 9-11), podczas gdy pozostałe Ewangelie kończą się poleceniem Chrystusa skierowanym do uczniów, aby głosili Jego Ewangelię na całym świecie.
W obrządku ormiańskim Wniebowstąpienie Chrystusa świętuje się tradycyjnie w czwartek. Według tegorocznego kalendarza liturgicznego przypada ono 14 maja 2026 r. W Polsce (podobnie jak we Włoszech) uroczystość Wniebowstąpienia - zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów - od 2004 r. kościół rzymskokatolicki obchodzi w VII Niedzielę Wielkanocną (w tym roku 17 maja).
Dzień Wniebowstąpienia jest dla Ormian bardzo radosny, także jako radosne ludowe święto ormiańskie. Zwykle wypada w środku wiosny, co daje ludziom możliwość wyjścia na dwór, na pola i w góry. Grupy mężczyzn biorą udziału w różnych grach i konkursach, a kobiety i dziewczęta losują miedzy sobą wcześniej przygotowane najróżniejsze wróżby, dotyczące ich przyszłości - a to o dobrym życiu czy pięknym narzeczonym, a to o pięknym domu. Mają przy tym wiele radości i dobrą zabawę. Śpiewają też różne piosenki i wykonują tańce. W wielu wsiach, a także miastach zwyczaj ten zachował się i pozwala na utrwalenie tradycji ludowych.

Niedziela 17 maja, Siódma Niedziela Wielkanocna, jest w Kościele ormiańskim Drugą Niedzielą Palmową. Jest przypomnieniem Wniebowstąpienia Chrystusa, upamiętnia Jego triumfalny wjazd do Nieba; daje nam nadzieję na wejście po śmierci do nieba i przebywanie w Bożej obecności. 

» o święcie Wniebowstąpienia  (w j. ormiańskim)

 

WATYKAN

Audiencja papieskaW rok po swoim wyborze, 8 maja 2026, Papież Leon XIV uda się w pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach. Właśnie w tym dniu, poświęconym Matce Bożej Pompejańskiej, w 2025 r. kardynałowie wybrali Roberta Prevosta nowym Następcą Świętego Piotra.
Papież w swojej mowie po wyborze zawierzył Maryi z Pompejów swoją misję i cały Kościół. Rys maryjny jest jednym z wyraźnych cech pierwszego roku pontyfikatu Ojca Świętego.
Od momentu wyboru kard. Prevosta na papieża do dziś było wiele wyjątkowych wydarzeń, którym przewodniczył albo w których uczestniczył:  8 maja 2025 r. Leon XIV pozdrowił wiernych z Logii Błogosławieństw Bazyliki św. Piotra;  w 105. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, 18 maja 2025 r., odbyła się oficjalna inauguracja pontyfikatu;  Jubileusz Młodych w dniach 28 lipca – 3 sierpnia 2025 r.;  7 września 2025 r. kanonizacja Karola Acutisa i Piotra Jerzego Frassatiego;  wrzesień 2025 r. inauguracja projektu;  4 października 2025 r. podpisał Adhortację Apostolską „Dilexi te” o miłości do ubogich;  7 września i 19 października 2025 r. kanonizował  dziewięcioro Świętych;  6 stycznia 2026 r. Leon XIV zamknął Drzwi Święte Roku Jubileuszowego Nadziei;  odbył kilka podróży apostolskich.

«Խաղաղութիւն բոլորիդ. Զինաթափ եւ զինաթափեցնող խաղաղութիւն». Լեւոն Պապին ընտրութեան առաջին տարեդարձը
2025 թուականի մայիսի 8-ին, Հռոմի մէջ տեղի ունեցած Կարդինալական Պապընտիր Ժողովի ընթացքին, Ժողովականները ընտրեցին Ֆրանչիսկոս Պապին յաջորդը յանձինս Կարդինալ Ռոպերթ Ֆրանսիս Փրեվոսթին, որ որոշեց առնել Լեւոն ԺԴ. անունը։
Ընտրութենէն անմիջապէս ետք արտասանած իր առաջին խօսքերով՝ «Խաղաղութիւն բոլորիդ», Ան ընդգծեց թէ իր հովուական եւ համաշխարհային առաքելութեան առանցքն է՝ խաղաղութիւնը ։
Մէկ տարի անց, անոր գործունէութիւնը կարելի է դիտարկել որպէս բազմաշերտ հովուական եւ դիւանագիտական ընթացք, ուր միախառնուած են եկեղեցական վերանորոգումը, միջեկեղեցական երկխօսութիւնը եւ մարդկային տառապանքներուն նկատմամբ զգայունութիւնը։

» cały artykuł w j. ormiańskim (Vatican News, sekcja ormiańska)
  

Kim jesteśmy?
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.

czytaj więcej
Obrządek ormiański
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
czytaj więcej