Codzienne czytania |
|||
» kartka z kalendarza liturgicznego (orm.) |
NAJBLIŻSZA MSZA ŚW. W OBRZĄDKU ORMIAŃSKIM |
PARAFIA CENTRALNA |
Ormiańska msza św. w Warszawie 19 stycznia 2025 r. odprawiana była przez ks. Józefa Naumowicza za spokój duszy śp. Bogdana Donigiewicza (1932-2025), którego pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie 23 stycznia.
W asyście dzisiejszej mszy św. było aż trzech kleryków: Emanuel, Jakub i Narek oraz panowie: Mieszko i Aram. Po mszy św. prawie wszyscy obecni (około 30 osób) udali się na spotkanie „przy herbatce”, podczas którego Wartkes Arzoumanian ze Lwowa i Łukasz Abgarowicz opowiadali o pracach konserwatorskich na Cmentarzu Łyczakowskim i w katedrze ormiańskiej we Lwowie. Wielkie zasługi ma na tym polu p. Wartkes, tak że wszyscy podziękowali mu brawami za jego trud.
mag
Św. Antoni Pustelnik |
We wtorek, 14 stycznia, przypada święto św. Jana Chrzciciela, które to świeto jest pamiątką jego głoszenia na pustyni. Prowadzi lud do Chrystusa, a także przygotowuje Jego przyjście. Jan obchodzi w ciągu roku trzy święta. Jedno przypada na 15 stycznia lub w okolicach tej daty, drugie w sobotę po Wielkanocy, które jest upamiętnieniem jego ścięcia przez Heroda dla córki Salome. Trzecie święto następuje po świętach św. Rypsymy i Gajane.
W czwartek 16 stycznia przypada święto św. Piotra, patriarchy Aleksandrii i jego pomocnika Abisoloma Diakona. Urodził się w Środkowym Egipcie w 251 r. Miał zamożnych i religijnych rodziców, których jednak wcześnie stracił. Podczas prześladowań chrześcijan za cesarza Dioklecjana, został patriarchą Aleksandrii. Starał się chronić powierzoną mu trzodę podczas prześladowań. Walczył także z Melecjuszem z Lykopolis, który zapoczątkował schizmę w Kościele.
W sobotę 18 stycznia przypada święto św. Antoniego Pustelnika (zwanego później Wielkim). Urodził się w 250 lub 251 r. w Kom, zm. 356 w pobliżu góry Kulzim – egipski pustelnik, opat i ojciec pustyni. Antoni uznany został za rewolucjonistę duchowości chrześcijańskiej, bowiem w czasach, kiedy stało się ono religią państwową i przestała istnieć potrzeba oddawania życia za wiarę, wypracował nowy model męczeństwa polegający na dożywotniej kontemplacji na pustyni w całkowitym wyrzeczeniu się siebie i surowej ascezie. Uważany m.in za patrona mnichów i pustelników.
Według podania św. Antoni zmarł 17 stycznia 356 roku w wieku 105 lat.
W niedzielę 12 stycznia 2025 r. o godz. 10.30 Patriarcha Cylicji, Rafał Piotr XXI Minasian w katedrze św. Eliasza i św. Grzegorza Oświeciciela w Bejrucie odprawił Świętą Liturgię, uroczystą mszę patriarchalną, inaugurującą Rok Jubileuszowy 2025 w ormiańskim Kościele katolickim.
Po odczytaniu Ewangelii patriarcha wygłosił przesłanie, rozwijając temat NADZIEI - co budzi nadzieję, skąd się bierze nadzieja?
Mówił m.in., że nadzieja i wiara stanowią całość nierozłączną. Nie ma nadziei bez wiary i nie ma wiary bez nadziei, gdyż jedno i drugie prowadzi nas do zbawienia. Kościół ogłosił jubileuszowy rok nadziei dla naszego dobra i oczekuje od nas, że będziemy apostołami nadziei.
Պէյրութ. «Յոյսի ուխտաւորներ» բնաբանով յոբելենական «Սուրբ Տարի»ին բացում
«Յոյսի Ուխտաւորներ» բնաբանով յոբելենական «Սուրբ Տարի»-ին բացումին առիթով՝ Կիրակի, 12 Յունուար 2025-ին, առաւօտեան ժամը 10.30-ին, Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկէ Հայոց Ն.Ա.Գ.Տ.Տ. Ռափայէլ-Պետրոս ԻԱ. Կաթողիկոս-Պատրիարքը մատուցանեց հայրապետական Սուրբ եւ Անմահ Պատարագը, «Ս. Գրիգոր Լուսաւորիչ–Ս. Եղիա» աթոռանիստ եկեղեցիին մէջ, Տըպպաս հրապարակին վրայ, Պէյրութ, մասնակցութեամբ Թեմի օգնական Եպիսկոպոս` Արհի. Գրիգոր Եպս. Պատիշահի, հոգեւորականներու եւ անձնաւորութիւններու, ինչպէս ալ հաւատացեալներու մեծ բազմութեան:
PARAFIA CENTRALNA |
W NIEDZIELĘ 19 STYCZNIA 2025 R. O GODZINIE 11.00
w kaplicy Matki Bożej
przy ul. Łazienkowskiej 14 w WARSZAWIE
Będzie okazja spotkania się z naszym klerykiem
subdiakonem Narkiem Mkrtchyanem.
Z serdeczną pamięcią w modlitwie
ks. Józef Naumowicz
W dniach 4, 5 i 6 stycznia 2025 r. z okazji Święta Astwacahajnutjun - Objawienia i Chrztu Pańskiego - w czterech miastach naszych parafii zostały odprawione przez ks. prof. Józefa Naumowicza, duszpasterza ormiańskokatolickiej parafii centralnej oraz południowej, uroczyste msze św. z obrzędem święcenia wody.
W tym roku we Wrocławiu ks. Józef Naumowicz odprawił mszę świąteczną w niedzielę 5 stycznia. Przyjechał do Wrocławia z Gliwic, gdzie o godz. 11.00 odprawił mszę św. (a poprzedniego popołudnia, w piątek 4 stycznia – w Krakowie). Ostatnia, to msza św. w Warszawie, w kaplicy przy ul. Łazienkowskiej, w sam dzień 6 stycznia, czyli wtedy gdy ormiański Kościół katolicki świętuje Objawienie Pańskie (Astwacahajtnutiun) i chrzest Jezusa w Jordanie.
∇ PARAFIA POŁUDNIOWA, WROCŁAW, 5 I 2025 ∇ |
∇ PARAFIA CENTRALNA, WARSZAWA, 6 I 2025 ∇ |
Epifania we Wrocławiu, czyli liturgia ormiańskokatolicka Objawienia i Chrztu Pańskiego została odprawiona 5 stycznia 2025 w gościnnym kościele Bożego Ciała. Celebransem był ks. prof. Józef Naumowicz w asyście m. in. subdiakona Jakuba Szyszko i kleryka Emanuela Muradyana. Świąteczna liturgia tradycyjnie skończyła się obrzędem chrztu wody na pamiątkę chrztu Jezusa w Jordanie. Do roli „ojców chrzestnych”, trzymających podczas obrzędu cztery wstążeczki, symbolizujące cztery strony Świata, ksiądz zaprosił panów chórzystów. Poświęconą wodę wierni mogą zabierać do swoich domów. (...) |
» więcej |
Drodzy Czytelnicy!
Na rok 2025 przygotowaliśmy temat nowy, dotychczas nieobecny w naszych publikacjach: dzieci – mali Ormianie. Nigdy nie pisaliśmy o dzieciach, a to one, jak się powszechnie uważa, są przyszłością narodu. Tym razem wracamy do przeszłości i pokazujemy dziecięce wizerunki naszych babć i dziadków, często również są to wizerunki naszych pra-, a nawet prapraprzodków.
Chyba warto wrócić do ich przeszłości, ich dzieciństwa, czasem tragicznych – mam na myśli te dziecięce losy, których dotknęły lata początku XX wieku i zagłady w osmańskiej Turcji.
Jeszcze jedna istotna informacja: na stronach kalendarium powtarza się wizerunek wesołego słoneczka. To nie przypadkowy obrazek – to symbol przedszkola w Arevik (prow. Szirak) w Armenii. Poniżej kilka zdjęć z zajęć maluchów z ubiegłego roku.
Mam nadzieję, że w roku 2025, patrząc w kalendarz, z przyjemnością będziemy napotykać wesołe spojrzenia naszych przodków – tym razem nie jako szacownych antenatów, lecz bardzo młodych wiekiem. (wstęp do kalendarza, Maria Ohanowicz-Tarasiuk)
W kalendarzu, oprócz świąt kościoła łacińskiego, zaznaczono najważniejsze święta obchodzone w ormiańskim Kościele katolickim, które podane są za kalendarzem liturgicznym ormiańskiego Kościoła katolickiego na rok 2025 [o którym więcej TUTAJ], opracowanym przez Patriarchat tego Kościoła w Libanie.
Serdecznie zapraszam na Msze św. ormiańskie
z okazji Święta Objawienia Bożego,
połączone z błogosławieństwem wody:
• 4 stycznia 2025 (sobota)
godz. 16.00, kościół św. Mikołaja w KRAKOWIE
• 5 stycznia 2025 (niedziela):
godz. 11.00, kościół Trójcy Świętej w GLIWICACH
godz. 16.00, kościół Bożego Ciała we WROCŁAWIU
• 6 stycznia 2025 (poniedziałek)
godz. 11.00, kaplica przy ul. Łazienkowskiej 14 w Warszawie
z miłą pamięcią w modlitwie ks. Józef Naumowicz
Ton Tynorenutian jew Anwan Tiaryn mero Hisusi Kristosi
Տօն Տնօրէնութեան եւ Անուան Տեառն մերոյ Յիսուսի Քրիստոսի
Święto imienia Jezus obchodzone jest od XVI wieku. W obrządku łacińskim do niedawna obchodzone było też 1 stycznia jako święto nadania imienia Jezusowi ósmego dnia po narodzeniu, a obecnie 3 stycznia jest dniem wspomnienia i czci Najświętszego Imienia Jezus, a 1 stycznia przypada UROCZYSTOŚĆ ŚWIETEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI.
Tym zaś, którzy uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego pili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie" (Mk 16, 17-18).
opoka.photo Autor/źródło:Pixabay |
12 grudnia 2024 r. w watykańskim Biurze Prasowym zaprezentowano, podpisane 8 grudnia 2023 r., orędzie papieża Franciszka na 58. Światowy Dzień Pokoju, który obchodzony będzie 1 stycznia 2025 r..
"Անհրաժեշտ են մշակութային ու կառուցուածքային փոփոխութիւններ. Խաղաղութեան համաշխարհային Օր"
Հրատարակուեցաւ Ֆրանչիսկոս Սրբազան Քահանայապետին 2025ի Խաղաղութեան 58րդ համաշխարհային օրուան պատգամը` Օր, որ ամէն տարի կը յիշատակուի մէկ Յունուարին եւ որուն այս տարուայ բնաբանն է «Ներէ մեզի մեր պարտքերը, տուր մեզի քու խաղաղութիւնդ»։
Պատգամը ներկայացուեցաւ Սուրբ Աթոռի մամլոյ գրասենեակին մէջ տեղի ունեցած մամլոյ ասուլիսի մը ընթացքին։ (...)
Do W Wigilię Bożego Narodzenia, Papież otworzył Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra. W odróżnieniu od ostatnich jubileuszy, tym razem Drzwi Święte są otwarte wyłącznie w Wiecznym Mieście: w czterech bazylikach papieskich i więzieniu Rebibbia. Po raz pierwszy Brama Święta w Bazylice Watykańskiej została otwarta w Wigilię 1499 roku za pontyfikatu Aleksandra VI. W 2000 roku otworzył ją Jan Paweł II z okazji Wielkiego Jubileuszu 2000 lat chrześcijaństwa, a w 2015 Franciszek, który zwołał Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Drzwi Święte po ostatnim jubileuszu zostały zamurowane. Stanowią one jedno z pięciu wejść do Bazyliki św. Piotra i zostały ufundowane z okazji Jubileuszu Roku 1950. Ceremoniał otwarcia Drzwi Świętych liczy sześć wieków i z drobnymi poprawkami przetrwał do naszych czasów. Rytm nadaje mu modlitwa, śpiew, cisza i czytanie Ewangelii. . (...) |
Երեքշաբթի` 24 դեկտեմբեր 2024-ին, մեր Տէր ու Փրկիչ Յիսուս Քրիստոսի Սուրբ Ծննդեան տօնի նախօրէին, երեկոյեան ժամը եօթին, պաշտօնական սկիզբ տրուեցաւ Ֆրանչիսկոս Պապին «Յոյսը որ յուսախաբ չի թողուր» վերտառութեամբ կոնդակով հռչակուած «Յոյսին» նուիրուած Յոբելենական Սուրբ տարուան, Սուրբ Պետրոս Պազիլիքայի Սուրբ Դռան բացման արարողութեամբ, զոր տեղի ունեցաւ Սուրբ Պետրոս Պազիլիքայի մուտքի գաւիթին մէջ գլխաւորութեամբ Ֆրանչիսկոս Սրբազան Քահանայապետին ու ներկայութեամբ տասնեակ հազարաւոր հաւատացեալ ուխտաւորներու, որոնց մեծամասնութիւնը արարողութեան հետեւեցան Սուրբ Պետրոս հրապարակէն, տրուած ըլլալով` որ Սուրբ Պետրոս Պազիլիքային մէջ կարելի չէր բոլորը ընդունիլը։ |
|
» Orędzie bożonarodzeniowe papieża z błogosławieństwem „Urbi Et Orbi” |
» Յոյսի, ներումի եւ հաշտութեան Սուրբ Ծնունդ. Ֆրանչիսկոս Պապին Ուրպի էթ Օրպի պատգամը |
Oto patrzymy – co roku patrzymy – w najgłębszym zadziwieniu tej samej
betlejemskiej nocy – na tajemnicę Twojego Narodzenia.
O, jakże ubogi stał się Bóg! O, jakże bogaty stał się Człowiek! Błogosławione ubóstwo Boga,
które stało się źródłem największego ubogacenia człowieka...
Św. Jan Paweł II
Życzenia od Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich | Życzenia od sióstr benedyktynek z Wołowa |
Na okładce napis: Chrystus Król koronujący świętych męczenników, oraz dwaj błogosławieni Kościoła ormiańskokatolickiego: bł. Komitas Keumurdżian i bł. Ignacy Malojan.
W NIEDZIELĘ 15 GRUDNIA 2024 R. O GODZINIE 11.00
w kaplicy Matki Bożej
przy ul. Łazienkowskiej 14 w WARSZAWIE
Następna Msza św. ormiańska w Warszawie w święto Objawienia Bożego,
poniedziałek 6 stycznia 2025 r. o godz. 11.00
połączona z błogosławieństwem wody.
Z serdeczną pamięcią w modlitwie
na dobre adwentowe przygotowanie do Bożego Narodzenia
ks. Józef Naumowicz
PARAFIA POŁUDNIOWA |
Po mszy wierni udali się do wiejskiej świetlicy, gdzie staraniem koła gospodyń wiejskich „Ryczenianki” przygotowany został słodki poczęstunek.
W trakcie przyjęcia Hubert Kubicki wyświetlił nagrane przez siebie wystąpienie śp. ks.Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego wygłoszone w tej właśnie świetlicy 17 kwietnia 2016 roku.
» cały artykuł: Historia portretu śp. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego
ARMENIA |
W niedzielę, 24 listopada 2024 r. w wiosce Arevik (prow. Szirak) został odsłonięty i poświęcony przez ks. Nareka Tadewosyana nowy chaczkar przy pomniku upamietniającym bohaterów, którzy zgineli we wszystkich wojnach w Górskim Karabachu (Arcachu). Chaczkar ufundowała rodzina Telmana Mcoyana, młodego chłopca, który też był ofiarą w Arcachu.
PARAFIA POŁUDNIOWA |
Jak co roku, tak i w tym, dostaliśmy zaproszenie na tradycyjną już w Ryczeniu (pow. górowski, województwo dolnośląskie) mszę św. barbórkową, przekazane przez Marka Kubickiego (górnik z kopalni RUDNA, „ryczenianin z urodzenia i wyboru"). W tym roku niezwykłą - bo podczas niej zostanie poświęcony portret śp. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, kapłana dwu obrządków: łacińskiego i ormiańskiego, Kapłana tak ważnego dla środowiska Polskich Ormian.
Kiedy zmarł ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, z inicjatywy ks. Ryszarda Skocza oraz wiernych zapadła decyzja, żeby zlecić namalowanie Jego portretu i dołączyć go do galerii. W dzisiejszych czasach nikt tak nie zabiegał o pamięć o Kresach, jak On właśnie. Poza tym odwiedził kilkakrotnie Ryczeń i odprawiał w naszym kościele Msze święte. (M.K.)
Kim jesteśmy?
|
|
---|---|
Jesteśmy Katolickim Kościołem Wschodnim, pełnoprawnym członem Kościoła Katolickiego, uznającym władzę i autorytet Biskupa Rzymu. Wyróżnia nas starożytny obrządek ormiański.
|
Obrządek ormiański
|
|
---|---|
Obrządek ormiański wywodzi się z Armenii, z tradycji św. Bazylego. Uformowany przez św. Grzegorza Oświeciciela. Charakterystycznym wyróżnikiem jest język liturgiczny - grabar czyli język staroormiański.
|